babyweb.sk > Žena > Štýl a trendy > Bez šampónu? Dá sa to aj u detí!
Bez šampónu? Dá sa to aj u detí!
Poznáte metódu umývania vlasov No-poo? Ide o umývanie vlasov bez použitia šampónu. Aha, poznáte! No skúšali ste ju? Je vhodná i pre deti? Rada sa s vami podelím o svoje vlastné skúsenosti.
O No-poo metódu umývania vlasov som sa zaujímala dlho. Argumenty ako kvalitnejšie vlasy, menej vypadávania, menej sa mastiaca pokožka hlavy, žiadna vstrebaná chémia a podobne ma skutočne lákali. Navyše som zástankyňou „bezodpadovej domácnosti“, takže vďaka bezšampónovej metóde by som obmedzila i vyprodukované množstvo odpadu. A tak som sa do toho s veľkým nadšením pustila. Lenže…
Prvý pokus
Nadšenie, bohužiaľ, dlho nevydržalo. Mala som v tom čase dlhé vlasy a prechodnú fázu som jednoducho nezvládla. Bola zima a umývanie vlasov vodou každé ráno, aby vyzerali ako-tak k svetu, som pri chodení do práce dlho nedokázala. V práci som potrebovala pôsobiť reprezentatívne, čo sa mi bez použitia šampónu a kondicionéra, bohužiaľ, nedarilo. Ani častý presun lietadlom medzi mítingmi mojim vlasom nepridal. Takže túžba po síce „chemických“ (ale zato relatívne dobre vyzerajúcich) vlasoch na nejaký čas zvíťazila.
Ideálne načasovanie
Druhý a konečne úspešný pokus prebehol až na materskej. Začali sme s naším bábätkom spolu. Ja som odložila šampóny a jemu som po dôkladnom zvážení žiadne nekúpila. Razantne som zmenila účes na krátky asymetrický, čo som ocenila i vtedy, keď mi vlasy začali vypadávať. Strih sme s kaderníčkou postupne vychytali tak, aby som si nemusela na vlasy dávať žiadne tužidlo. Akékoľvek ďalšie prípravky typu gél, lak, tužidlo pochopiteľne No-poo sťažujú až znemožňujú.
Keď som však niekedy účes aspoň trochu potrebovala sformovať, siahla som po grapefruite. Možno neviete, že šťava z grepu je výborné tužidlo! Aj príležitostí na ťahanie za vlasy od malého huncúta bolo odrazu menej. Začať s metódou No-poo na materskej môžem len odporučiť, človek má viac času na umývanie vlasov v prechodnom období. S krátkym účesom to navyše už ide úplne samo.
Čítajte tiež:
- Ako na ekologický život s dieťaťom
- Kúpanie, prebaľovanie, strihanie nechtov, čistenie uší
- 12 znamení, podľa ktorých spoznáte, že sa vaše bábätko premenilo na batoľa
Ako na to
Zo začiatku odporúčam každodenné umývanie vlasov vodou a k tomu dvakrát do týždňa umývanie s použitím jedlej sódy, octu a byliniek. Niekomu bude možno stačiť len raz do týždňa. Na internete existuje množstvo receptov, aké pomery zvoliť. Aj pomocou byliniek môžete dosiahnuť zaujímavé výsledky. Mojim blond vlasom napríklad vyhovuje harmanček. Po dvoch mesiacoch ste takmer zvíťazili a umývanie vodou môžete obmedziť. Nezabudnite však na to upozorniť svoju kaderníčku či kaderníka, pretože jedno umytie šampónom vás vráti späť, a to hlavne na začiatku.
Bylinky na hlavu?
Namiesto šampónov s hyper-super funkciami využite bylinky. Harmanček vlasy zosvetlí, po rozmaríne a šalvii zase vlasy tmavnú. Môžete však experimentovať aj s ďalšími. Čo tak mäta, žihľava, nechtík, ruža, levanduľa? Bylinky vložte do hrnčeka a zalejte vriacou vodou. Zakryté nechajte vychladnúť asi na telesnú teplotu a následne preceďte. Rozdeľte si výluh na polovicu. Časť nalejte k vlasovej pokožke a zvyšok na vlasy. Bruškami prstov vlasy jemne premasírujte.
A môžete experimentovať i so žĺtkami, medom, určitými druhmi ílov alebo napríklad aj s ražnou chlebovou múkou.
Od bábätka?
U bábätka je umývanie hlavičky a vláskov iba vodou prirodzené. No potom sa dávame ovplyvniť kozmetickými prípravkami a myslíme si, že bez detských šampónov sa nezaobídeme. Nie je to však pravda. Náš synček pozná zatiaľ len umývanie vo vode či s malým prídavkom prírodného mydla. Po kúpeli ho podľa potreby natierame nechtíkovým olejom, žiadne umývacie prípravky nepoužívame. Pokožku má krásnu, aj naša pani doktorka nám ju stále chváli. Možno práve preto nemáme s jeho citlivou kožou problémy.
A nezabudnite, že v konečnom dôsledku navyše výrazne ušetríte za množstvo prípravkov na vlasy… Tak hurá pod vodu!