Bezlepkový začiatok

V súčasnosti nie je výnimkou rodina, kde má dieťa bezlepkovú diétu. Možno patríte k mamičkám, ktoré sa nedávno dozvedeli, že vaše dieťa trpí chorobou, ktorá vyžaduje celoživotné dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty

Prvé príznaky

Trpí vaše dieťa častými hnačkami, bolesťami brucha, nechutenstvom, je plačlivé či mrzuté, chudne a oneskoruje sa v raste? Na vine môže byť celiakia. U dojčiat sa najčastejšie objaví v čase, keď prechádzajú z materského mlieka na pevnú stravu, u starších detí (do veku 10-12 rokov) sa môže prejaviť po prekonanej chorobe či inej záťaži. Ak má vaše dieťa uvedené ťažkosti, dajte ho vyšetriť.

Čo je to lepok

Lepok (glutén) je zmes bielkovín v obilných zrnách. Neznášanlivosť vzniká na jednu jej časť – na bielkovinu, ktorá sa v prípade pšenice nazýva gliadín, pri jačmeni hordeín, pri ovse avenín a v prípade raže sekalín. V odborných kruhoch sa tvrdí, že ľudia trpia celiakiou alebo Duhringovou dermatitídou, ktorá je vzácnejšia.

Čo lepok spôsobuje

Postihnutým ľuďom lepok spôsobuje zmeny na sliznici tenkého čreva, ktoré zhoršujú trávenie a vstrebávanie živín. Choroba sa prejavuje žalúdočnou nevoľnosťou, nadúvaním, hnačkami, bolesťami kĺbov, únavou, bolesťami hlavy, aftami, kožnými vyrážkami, málokrvnosťou, úbytkom hmotnosti, svalovými kŕčmi a podobne. Ak nie je lepok zo stravy trvalo vylúčený, môže dôjsť k vyčerpaniu imunitného systému a ďalším zdravotným komplikáciám.

Liečba celiakie
Neznášanlivosť lepku je pri tomto ochorení trvalá a v súčasnosti sa nedá vyliečiť. Základnou terapiou je celoživotné úplné vylúčenie lepku zo stravy, na bezlepkovú diétu reaguje telo priaznivo a rýchlo a pri dôslednom dodržiavaní všetky zdravotné ťažkosti zmiznú.

Čo je zakázané

Bezlepková diéta výrazne obmedzí jedálny lístok dieťaťa. Základom tejto diéty je úplné vylúčenie pšenice, raže, jačmeňa, ovsa a výrobkov z nich, teda chleba, múky, cestovín, kaší, koláčov, sušienok atď. Je nutné vyhýbať sa aj potravinám, ktoré obsahujú lepok v skrytej forme. Pri takýchto potravinách treba sledovať zloženie. Patria k nim konzervované a rafinované potraviny zahustené múkou, instantné polievky a omáčky, párky, klobásy, paštéty a ďalšie mastné výrobky, sójová a iná rastlinná masa, pudingy, cukrovinky, zmrzliny, horčica, kečup…

Lepok sa môže nachádzať aj v kypriacom prášku, existujú však kypriace prášky obsahujúce škrob (napríklad Dr. Oetker). Také pudingové prášky (predovšetkým tie lacné) môžu obsahovať pšeničný škrob. Nebezpečné sú i výrobky so „skrytým“ lepkom, ako je hydrolyzovaný rastlinný proteín a všetky deriváty pšenice, jačmeňa, raže a ovsa vrátane sladu, upraveného potravinárskeho škrobu, niektorých sójových omáčok, obilného octu, spojivových či plniacich látok a ochucovadiel.

Čo čím nahradiť

Ako náhrada za zakázané potraviny sa v bezlepkovej kuchyni používajú zemiaky, ryža, kukurica, pohánka, strukoviny vrátane sóje, amarant, pšeno a výrobky z týchto surovín. Na trhu je pomerne široký výber potravín vyrobených špeciálne pre bezlepkovú diétu, a to od múčnych zmesí po hotové výrobky. Patria sem predovšetkým najrôznejšie druhy pečiva, cestoviny a cukrovinky.

Tieto potraviny nesú nápis „bezlepkové“ či „bez lepku“, niektoré sú pre ľahšiu orientáciu označené preškrtnutým klasom. Súčasťou bezlepkovej diéty sú syry a mliečne výrobky, vajcia, chudé hydinové mäso, ryby, zemiaky, kukurica, orechy, semienka a melasa.

Rady pre mamičky:

  • Zvyknite si pripravovať bezlepkovú stravu pre celú rodinu. Vyhnete sa tak náročnej príprave dvoch jedál a dieťa nebude mať pocit výlučnosti a „choroby“.
  • Nehovorte vždy a všade o diéte a príznakoch ochorenia pred dieťaťom a požiadajte o to aj ostatných členov rodiny. Dieťa neľutujte, ale objasnite mu, že existujú potraviny, ktoré mu môžu škodiť.
  • Vysvetlite príbuzným i známym, s ktorými sa stýkate, o akú chorobu ide a že pre zdravie vášho dieťaťa je nevyhnutná prísna diéta. Ak to pochopia, nebudú dieťaťu podávať nediétne potraviny.
  • Neodmietajte pozvania na návštevy. Pomôžte dieťaťu z ponúkaných dobrôt vybrať tie, ktoré môže konzumovať. O čo bezprostrednejšie sa budete správať, o to menej výnimočne si dieťa bude pripadať.
  • Rovnako netreba obmedzovať návštevy ostatných detí, bezlepkovú hostinu môžete pripraviť aj pre ne.
  • Skontaktujte sa s mamičkami, ktorých deti majú rovnaký problém. Je príjemné poznať niekoho, kto je na tom rovnako ako vy, a porozprávať sa s ním.
  • Takmer všetko, vrátane halušiek, hustých polievok, omáčok či múčnikov sa dá uvariť aj z bezlepkovej múky.
  • Snažte sa získavať informácie a nové recepty. Bezlepková diéta vás môže nasmerovať na zdravší spôsob stravovania.
  • Pri nákupe potravín kontrolujte všetky používané suroviny a čítajte etikety.
  • Niektoré zdravotné poisťovne poskytujú na choré deti a mladistvých finančný príspevok.
15.9.2010 1:48| autor: Jarmila Mandžuková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist