Boj o nedonosených novorodencov: Nahradí inkubátor vrecká?

Neonatológovia stále zdokonaľujú metódy, ako zachrániť bábätká, ktorá prišli na svet príliš skoro. Nádejou by mohla byť umelá maternica. V nej by sa bábätka vyvíjali vo vode, podobne ako v tele matky, čo by im zabezpečilo aj lepšie podmienky na telesný vývoj. Kam až veda dokáže zájsť?

father-g06f22040e_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

V Českej republike je legislatívne hranica životaschopnosti plodu stanovená pôrodnou hmotnosťou 500 g alebo 24. týždňom tehotenstva. No aj menšie deti, ak sa narodia v dobrom stave, majú šancu žiť. Americkí vedci teraz hľadajú spôsob, ako zachrániť ešte viac nedonosených. Ich šancou by mohol byť systém, ktorý teraz testujú v laboratóriách detskej nemocnice vo Filadelfii. Svoje prvé výsledky zverejnili v odbornom časopise Nature Communications.

Uzlík plný nádeje

Osem jahniat sa pod dohľadom vedcov narodilo cisárskym rezom v štádiu zodpovedajúcom asi 23. až 24. týždňu tehotenstva u ľudí. Pupočnú šnúru čo najrýchlejšie zasvorkovali a pomocou kanýl ju napojili na stroj fungujúci ako umelá placenta. Predčasne narodené jahňatá umiestnili do biovaku z polyetylénu, ktorý imitoval maternicu. Vak bol naplnený umelo vytvorenou vodou, ktorá sa neustále striedala.

Najväčším problémom predčasne narodených detí sú nedostatočne vyvinuté pľúca. Sú menšie a produkujú menej surfaktantu, látky, ktorá v zrelých pľúcach vystiela pľúcne komôrky, pomáha ich udržať rozpäté a tým výrazne uľahčuje dýchanie. Donosené deti túto látku už produkovať dokážu, ale v čím skoršom týždni prišlo dieťa na svet, tým je produkcia tejto látky nižšia a musí sa nedonosencom dodávať umelo.

„Pľúca plodu v tele matky sú totiž prispôsobené, aby fungovali v tekutine,“ vysvetlil spoluautor štúdie Marcus Davey. „Napodobnili sme toto prostredie, dodávali sme živiny a rastové faktory, čím sme pľúcam a iným orgánom umožnili ich ďalší vývoj,“ opísal Dawe vyvinutý systém. Vnútri vaku je plne sterilné prostredie a to chráni plod pred infekciami. Po celý čas vedci sledovali i ďalšie faktory, ako napríklad teplotu, lak a svetelné podmienky.

Pozrite sa na video, ako systém funguje:

 

Srdce jahniat neustále bilo a samostatne pumpovalo krv cez pupočník mimo vaku do stroja, ktorý nahrádzal placentu. V ňom sa krv pred návratom do tela plodu okysličovala. Vedci vo svojej štúdii zdôraznili, že tento systém sa musí zaobísť bez čerpadla, aby sa znížilo poškodenie srdca pretlakom.

Osem jahniat sa vo vaku vyvíjalo tri až štyri týždne, bez viditeľných problémov. Vývoj zvierat vo vaku zodpovedal ich vývoju v maternici – otvárali oči, hltali plodovú vodu, narástla im srsť, striedali spánok s bdelosťou. Zvieratá po celý čas vyzerali, že sa im darí dobre. Záverečné testy síce odhalili niekoľko komplikácií, ale nejde o ťažké srdcové chyby alebo poškodenia mozgu.

Čítajte tiež:

Vyššia šanca na prežitie nedonosených

V najbližšom období však vedci neplánujú tento systém aplikovať u ľudských nedonosencov. Ľudské plody sa predsa len v podobnom vývojovom štádiu líšia a systém musí byť ich vývoju prispôsobený. Aj ľudský mozog sa vyvíja inak. Veľkou otázkou je tiež to, ako vykonať prepojenie medzi pupočnou šnúrou a strojom, ktorý by nahrádzal placentu.

Vedúci výskumu Alan Flake odhaduje, že to ešte bude trvať asi desať rokov, než sa budú nemocnice o nedonosených novorodencov starať týmto spôsobom, ale to len v prípade, že budú úspešné aj ďalšie testy a nebudú proti ani bioetici.

Trochu iný inkubátor

Vedci sa bránia predstave, že by nedonosené dojčatá vo vreciach viseli v nemocniciach len tak na stene. Systém pripodobňuje Flake k tradičnému inkubátoru, ktorý by v budúcnosti dokonca mohol byť vybavený aj kamerou a existovala by možnosť sprostredkovať plodu tlkot matkinho srdca alebo i ďalšie šumy z okolia. Prirodzené prostredie a prepojenie matky s bábätkom totiž prispieva k zdravému vývoju dieťaťa nielen v materskom lone, ale aj po pôrode.

Hoci by sa mohlo zdať, že tento vynález povedie k posunutiu hranice životaschopnosti plodu ešte do skorších týždňov, hlavnou motiváciou vedcov je zlepšiť vývojové podmienky nedonosených a čo najviac obmedziť zdravotné komplikácie, ktorými predčasne narodené deti trpia často po celý život. Veľkou motiváciou je aj možné zníženie nákladov zdravotných poisťovní na starostlivosť o nedonosené deti.

9.3.2023 12:51| autor: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Baby-web | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist