babyweb.sk > Po pôrode > Bylinky v šestonedelí
Bylinky v šestonedelí
Mamičkám šestonedieľkam, ktoré majú rady bylinky, prinášame rady Mgr. Pavly Kurkovej: Pôrod máme za sebou, bábätko je na svete a nastáva ďalšie dôležité obdobie v živote ženy – revitalizačné a regeneračné.
Organizmus má za úlohu znovu sa dostať do formy pred počatím a prostredníctvom laktácie poskytnúť dieťaťu výživu.
FYZICKÝ STAV V ŠESTONEDELÍ
DOJČENIE
Hormóny vylučované pri dojčení podporujú emočnú a fyzickú regeneráciu ženy po pôrode. Najprv sa objaví takzvané kolostrum, ktoré obsahuje imunostimulačné látky pre bábätko.
Po troch dňoch sa prsia nalejú materským mliekom a nastane obdobie laktácie. Každá žena má iné množstvo mlieka, čo závisí od mnohých faktorov, ale napriek tomu je možné kvalitu aj kvantitu materského mlieka zlepšiť aj pomocou byliniek.
Vhodné sú nálevy z rasce, koriandra, fenikla, anízu, zo železníka alebo čiernej bazy. Bylinky môžete zmiešať alebo ich piť samostatne a každý deň ich striedať. Nezabudnite semená trochu rozdrviť napríklad v mažiari. Čaj sa pije 2x denne po jedle.
Prsia a bradavky pravidelne ošetrujte po teplom kúpeli alebo po sprche mesiačikovým olejom, najlepšie v bio kvalite (nie je toxická pre dojčatá), masírujte ich od bradavky smerom do podpazušia, aby nedochádzalo k stagnácii mlieka, zatvrdnutiu pŕs a k popraskaniu bradaviek.
MATERNICA
Po pôrode je najdôležitejšie, aby sa maternica počas šestonedelia rýchle vyčistila a zvinula. Môže sa stať, že aj počas dojčenia vás bude bolieť brucho alebo pocítite kŕče v podbruší. Je to spojené práve s laktáciou, ktorá pomáha rýchlejšie sťahovať maternicu späť do pôvodnej podoby.
Na to nám veľmi dobre poslúži zmes alchemilky a maliníka (1 : 1), ktorú pite po celý čas šestonedelia 2x denne (jednu čajovú lyžičku zmesi zaliať 2,5 dl variacej vody, desať minút vylúhovať pod pokrievkou) medzi jedlami.
PORANENIE HRÁDZE
Ak došlo počas pôrodu k nástrihu alebo inému poraneniu hrádze, ošetrujte danú oblasť 3x denne ľubovníkovým gélom alebo šťavou z čerstvého ananásu (zmierňuje bolesti, opuchy, podporuje hojenie tkaniva, pôsobí proti zápalom) až do úplnej regenerácie poškodeného tkaniva.
JAZVA PO CISÁRSKOM REZE
Ak ste absolvovali pôrod cisárskym rezom, zvoľte pre následnú starostlivosť ľubovníkový, mesiačikový alebo levanduľový olej. Jazvu 2x – 3x denne potierajte a jemne masírujte, aby sa tkanivo rýchle hojilo s čo najmenším zjazvením.
Čítajte tiež:
- Prvá pomoc v čase zimných chorôb? Stavte na bylinky
- 5 pomocníkov v boji proti zákernej chrípke
- Vírusová sezóna je za dverami. Ako sa brániť?
VLASY
Počas tehotenstva väčšine žien zhustnú a zosilnejú vlasy, aby potom po pôrode zase začali vypadávať (kritický je tretí až štvrtý mesiac) aj slabnúť. Investujte preto do bio šampónov (neobsahujú chemické tenzidy, ktoré vlasovú pokožku dráždia, vysušujú a narušujú vlasové cibuľky), do vlasových vôd z brezy, zo žihľavy, z lopúcha (vmasírujú sa do pokožky po každom umytí vlasov) a doplňte organizmu kremík, zinok a železo v podobe koloidných minerálov (prírodné minerály v tekutej forme).
Tie využijete aj počas celého obdobia laktácie. Nie nadarmo sa niektoré mamičky sťažujú na únavu, ktorú komentujú slovami „som úplne vyčerpaná“. To preto, že ich energetický výdaj je veľký a strava, ktorú konzumujú, nemá dostatočnú nutričnú hodnotu.
POKOŽKA
Rozhodne stále venujte pozornosť pokožke na brušku, minimálne raz denne ju masírujte v smere hodinových ručičiek olejom z lieskových orieškov, z pšeničných klíčkov alebo mandľovým, prípadne olivovým olejom.
Nezabudnite ani na zvyšok tela, predíďte striám, dehydratácii a dodajte pokožke výživu pomocou už vyššie spomenutých olejov po každej sprche alebo kúpeli.
PSYCHICKÝ STAV V ŠESTONEDELÍ
Počas šestonedelia sa tiež mení psychický stav ženy. Medzi normálne emócie patrí plačlivosť, ľútostivosť, podráždenie, vnútorný nepokoj, ktoré počas šestonedelia budú postupne miznúť.
Ale môže sa tiež objaviť postnatálna depresia, ktorej príčinou je nevyrovnaná hladina hormónov po pôrode a negatívne emócie (neistota v úlohe matky, prílišný strach o dieťa, sklamanie z pôrodu, zlá funkcia partnera, pocity absencie spoločenského života alebo pracovnej kariéry a pod.).
Príznaky popôrodnej depresie odporúčam rozhodne nepodceňovať a ihneď ich riešiť s odborníkom (fyzioterapeut, arómoterapeut, psychológ).
BACHOVE ESENCIE
Prvú pomoc hľadajte v Bachových esenciách vyrobených z divo rastúcich stromov a rastlín, ktoré harmonizujú negatívne pocity a stresy. Užívanie Bachoviek je celkom bezpečné, neprekážajú pri dojčení a neublížia ani bábätku.
Ako prvá pomoc vám poslúži takzvaná Krízová esencia, ktorej sa užívajú štyri kvapky 4x denne do nápojov (voda, čaj, šťava, džús), ale oplatí sa vám navštíviť špecialistu na Bachove esencie, ktorý s vami pri konzultácii rozoberie váš psychický stav a namieša vám esencie priamo šité na mieru.
FYTOTERAPIA
Pomôcť vám tiež môže pitie medovkového nálevu (jednu čajovú lyžičku zaliať 2,5 dl vriacej vody, 10 minút vylúhovať pod pokrievkou a piť 3x denne medzi jedlami). Upokojuje nervozitu, nepokoj, zaháňa úzkosť, depresie, posilňuje pri nervovej vyčerpanosti a prispieva k lepšiemu a pokojnejšiemu spánku.