babyweb.sk > Žena > Rodina > Cestovanie s deťmi do zahraničia
Cestovanie s deťmi do zahraničia
Každý občan bez ohľadu na vek, ktorý cestuje za hranice vlastného štátu musí mať platný cestovný doklad. Malé deti tiež nie sú výnimkou, dokonca pravidlá sa zdajú byť ešte prísnejšie! A rokmi sa stále viac a viac sprísňujú. Všetky potrebné informácie o vycestovaní do jednotlivých krajín sú dostupné na internetovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, z ktorých sme tiež čerpali informácie.
Malému dieťaťu treba víza, v závislosti od krajiny a tiež samozrejmosťou je pas. Okrem víz a pasu pri malom dieťati, treba na dovolenku aj iné doklady. Ak idete na dovolenku s dieťaťom, ktoré má odlišné priezvisko ako je to vaše, pripravte si čas na vybavovanie dokladov a pevné nervy, pretože je to najhorší a najkomplikovanejší variant. Dieťa v sprievode starých rodičov alebo iných príbuzných, potrebuje tiež osobité doklady. Žiadať potrebné doklady môže krajina, do ktorej cestujú, ale aj letecká spoločnosť. Všetko je robené iba preto, aby bolo dieťa v bezpečí a aby sa ho nezmocnili cudzí ľudia, napr. pašeráci detí, únoscovia. Krajiny chcú takto zabrániť únosom maloletých detí. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča, aby si rodičia vopred preverili, aké doklady daná krajina vyžaduje. Dieťa do 5 rokov nemôže cestovať letecky samostatne. Potrebuje vlastný platný pas a sprievodcu. Sprevádzať maloleté dieťa môže niekto, koho na to splnomocnia rodičia prípadne jeho zákonný zástupca. Môže to byť hocikto, starí rodičia, opatrovatelia, každý však musí mať spomínaný súhlas rodičov preložený do angličtiny aj s úradne overenými podpismi. V minulosti stačilo rodičovi, aby dieťa zapísali do svojho pasu, dnes už musí mať dieťa svoj vlastný pas. Tiež kvôli bezpečnosti.
Čítajte tiež:
Ak dieťa cestuje s rodičom, ktorý má iné priezvisko
Dnes sa už stáva často v dôsledku rozvodov, že jeden z rodičov nemá rovnaké priezvisko ako ich deti. V prípade, že sa rozhodnú spolu cestovať do zahraničia, úrady od neho budú pýtať doklad preukazujúci ich príbuzenský vzťah a totožnosť. Najlepšie na to poslúži zrejme rodný list. Aj v tomto prípade je však lepšie overiť si na zastupiteľskom úrade, čo daná krajina vyžaduje. Niektoré môžu vyžadovať aj preklad matričného dokladu do cudzieho jazyka. Treba sa informovať, informovať a informovať na príslušných úradoch!
Ak neplnoleté dieťa cestuje len s jedným z rodičov, niektoré krajiny si môžu vypýtať aj písomný súhlas druhého rodiča s vycestovaním, aby sa zabránilo únosu dieťaťa. Opäť však rezort ministerstva zahraničných vecí odporúča overiť si, čo daný štát vyžaduje.
Pri vstupe maloletých detí z krajín EÚ na územie Slovenska alebo pri odchode z neho sa zo zákona nevyžaduje nijaké osobitné úradné povolenie. Takéto deti sa môžu preukázať platným cestovným dokladom.
Odporúča sa však, aby deti cestujúce na územie Slovenska alebo opúšťajúce Slovensko bez sprievodu alebo v sprievode dospelej osoby, ktorá nie je rodičom dieťaťa, mali pri sebe písomný súhlas oboch rodičov. Ak cestujú iba s jedným rodičom, odporúča sa mať súhlas druhého rodiča. Podpisy na týchto vyhláseniach musia byť overené notárom.
Deťom mladším ako 6 rokov sa vydáva pas s platnosťou na 2 roky, deťom starším ako 6 rokov a mladším ako 16 rokov s platnosťou na 5 rokov. Výška správneho poplatku za cestovný pas závisí nielen od veku dieťaťa, viac zaplatíme aj za urýchlené vyhotovenie cestovného pasu.
Dieťa musí byť preto pri podaní žiadosti osobne prítomné. Za dieťa podáva žiadosť o cestovný doklad jeho zákonný zástupca, prevzatie vyhotoveného cestovného pasu tiež je v kompetencii rodiča. Pri vybavovaní je dôležité aj originál/ úradne osvedčená kópia rodného listu.
V súčasnosti sú dosť prísne pravidlá pre vybavovanie týchto náležitostí, pretože všetci si prajú, aby deti boli v poriadku a v bezpečí J. Viac informácii vám poskytne Ministerstvo zahraničných vecí.