babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Čo ma čaká na powerjoge?
Čo ma čaká na powerjoge?
Powerjoga je cvičenie, ktoré je zamerané na harmóniu tela a mysle, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbúravanie stresu a napätia. Je vhodné ako prevencia proti bolestiam chrbta, ktoré sú často spôsobené civilizačnými vplyvmi: zlé držanie tela, zlé pohybové návyky, jednostranné zaťaženie.
Čo ma však na hodine powerjogy čaká, ak si ju chcem prísť zacvičiť? A na čo sú jednotlivé cviky vlastne dobré?
Tu je niekoľko základných pozícií, s ktorými sa na hodine určite stretnete.
Pozícia na príjemné predýchavanie – spojenie palca a ukazováka je postavenie na brušné dýchanie.
Výborné na záverečné uvoľnenie.
Pomocou tejto pozície docielime pretiahnutie a posilnenie brušných a chrbtových svalov.
Pozícia most má štyri fázy a toto je záverečná (najzložitejšia).
Nie je vhodná pri vysokom krvnom tlaku a srdcových ochoreniach. Nemusí robiť dobre ľuďom so žalúdočnými vredmi.
Uvoľňuje a spevňuje ramená, hrudník a chrbát. Preťahuje svaly zadnej strany dolných končatín. Dá sa vykonávať aj s ľahko pokrčenými kolenami (záleží na pohyblivosti cvičenca).
Pozícia patrí medzi vitalizujúce pozície – pôsobí proti únave (spomaľuje srdcový tep, osvieži mozog a nervový systém).
Pozícia posilňujúca ramená, paže a chrbát. Tvaruje sedacie svaly a zadnú stranu dolných končatín
Končatina, ktorá je navrchu, otvára panvu. Nie je dôležité, ako vysoko sa noha dostane, ale či je pozícia správne precvičená (hmotnosť tela sa neprenáša do ramien a zápästí, hlava je povolená medzi paže a hrudník stále čo najviac pritiahnutý k stehnu stojacej nohy).
Prínosom tejto pozície je posilnenie nôh (vrátane členkov, chodidiel a podkolenných väzov) a paží. Uvoľňuje a posilňuje svaly okolo bedier a stimuluje brušné orgány. Chyba v precvičovaní je „vystrkovanie“ sedacích svalov dozadu.
Pri správnom precvičovaní dochádza k posilňovaniu dolných končatín a zároveň k zvyšovaniu ohybnosti bedier. Formuje tukové zásoby na bokoch. Zlepšuje krvný obeh v oblasti bedier.
Výborná pozícia na uvoľnenie bedrových kĺbov a na pretiahnutie ohýbača panvy.
Správne cvičenie je s rukami spustenými kolmo k zemi.
Cvičenie precvičuje rovnováhu v stoji na jednej nohe, spevňuje nohy i chodidlá, zároveň preťahuje svaly prednej strany stehien a bedier. Táto pozícia povzbudzuje funkciu panvových orgánov.
Táto pozícia je súčasťou pozdravu slnka. Preťahuje hrudník a posilňuje brušné a chrbtové svalstvo (najmä v oblasti bedier). Celkovo posilňuje nervový systém.
Veľkou chybou je priťahovanie pliec k hlave a povolenie tela v oblasti bedier a sedacích svalov.
Je to pozícia, ktorá výborne spevňuje hornú časť tela, posilňuje brušné svalstvo a zlepšuje celkovú rovnováhu tela. Je možný variant s pokrčenou spodnou dolnou končatinou (vhodné pre začiatočníkov). Veľká chyba je preťažovanie ramenného kĺbu, a to sa stáva v prípade, keď nie je brušné svalstvo dostatočne zapojené.
Veľmi vhodná pozícia na uvoľnenie krížovej chrbtice a svalov v oblasti bedier. Na zvýšenie efektu pretiahnutia ohneme členky. Toto cvičenie veľmi účinne pôsobí proti zápche a reguluje činnosť štítnej žľazy. Nie je vhodné pri vysokom krvnom tlaku a poranenej hornej časti chrbta, krku a hlavy.
Ženy by nemali vykonávať počas menštruácie žiadnu z obrátených polôh (pluh, sviečka a pod.)!