babyweb.sk > PR články > Čo málokto vie o kyseline listovej
Čo málokto vie o kyseline listovej
Veľavážení budúci rodičia, určite mi dáte za pravdu, že každý mladý pár do budúcnosti plánuje splodiť zdravé dieťa.
Ako nato ísť, aby bolo všetko v poriadku, keď sa zhoršujú klimatické podmienky, životné prostredie je zavalené toxínmi, stúpa potratovosť, stúpa výskyt sterilných párov a stúpa tiež počet vývojových vád ľudského plodu. Rozhodne musíme tento problém rozobrať na drobné a tak prísť na koreň všetkému, čo vplýva na zdravé pokolenie.
Vieme, že v prvom rade musia byť zdraví obaja partneri. To znamená, že musia mať nepoškodený genetický fond, musia byť u oboch strán v poriadku pohlavné ale i ostatné hormóny, nesmú byť v styku s látkami, ktoré pôsobia poškodzujúco na plod a nemôžu mať infekčné ochorenia vplývajúce na budúceho potomka. Trom z týchto podmienok sa dá vyhnúť, ale genetike sa vyhnúť nedá.
V poslednej dobe sa v médiách a najčastejšie v chatoch na internete objavujú diskusie nádejných mamičiek o chybnom metabolizme kyseliny listovej. Jedná sa o nedostatočnú funkciu enzýmu MTHFR – metyléntetrahydrofolát reduktázy. Hrozný je už len ten názov, nie? Následok je zvýšená hladina aminokyseliny homocystein. Túto poruchu má až 20% európskych žien, ale je zakódovaná aj v mužoch.
Homocystein napácha v ľudskom tele veľa zla, pretože dokáže bunky k sebe prilepené rozpojiť, čo má za následok zničenie novovytvoreného embrya, resp. jeho potratenie. Ničí aj enzymatickú výbavu akýchkoľvek buniek. Väčšina poškodených detí, u ktorých nebola vrodená vývojová vada dokázaná ani genetickým vyšetrením plodovej vody, sú následkom zvýšeného homocysteinu. Ten je tiež príčinou rázštepov v oblasti tváre, ale i chrbtice. Neblaho však pôsobí aj na zrážanlivosť krvi a v nervovom systéme dokáže vyvolať známu Alzheimerovu chorobu (senilnú demenciu) u starších ľudí.
Vo svete ďalej pokračuje výskum škodlivého účinku tejto látky. Existuje podozrenie, že má vplyv na vznik rakoviny hrubého čreva a konečníka, imunologické nedostatočnosti, autoimúnne ochorenia a hormonálne poruchy.
V odbornej verejnosti prevláda názor, že liečba spočíva v užívaní kyseliny listovej. Ak ste MTHFR pozitívna/y môžete spapať aj jednu tonu „obyčajnej“ kyseliny listovej, vy ju neviete vo svojom tele dostatočne spotrebovať, pretože chemická reakcia prebieha len po enzymatický defekt a ďalej už nie. Obrazne povedané, chcete sa dostať vlakom z Popradu do Bratislavy, ale vlak Vás dovezie len do stanice Piešťany, nakoľko vo Vašom prípade z Piešťan už nevedú koľajnice.
V mojej ambulancii sa špecializujem na diagnostiku a liečbu poruchy metabolizmu kyseliny listovej v spojení s gynekologickými ochoreniami. A môžem zodpovedne prehlásiť, že mám dostatočne veľký súbor pacientok, ktoré som vyliečil z opakovaného potrácania, z nemožnosti otehotnieť alebo z vážnych porúch menštruačného cyklu práve na podklade liečby zvýšeného homocysteinu.
Všetky informácie, ktoré ste čítali v mojom článku doteraz si však nemusíte pamätať a už vôbec si nemusíte dávať vyšetrovať MTHFR a homocystein . Treba však užívať látku, ktorá v prípade tohto metabolického defektu vo vašom tele nevzniká a tou je L-METHYLFOLÁT. Je to biologicky aktívna forma folátu prirodzene sa vyskytujúca v tele, ktorá zabezpečuje v organizme znižovanie hladiny toxického homocysteínu v každom období života, plánovania tehotenstva, či v tehotenstve samotnom a následnom dojčení.
L-METHYLFOLÁT je obsiahnutý v preparáte FEMIBION Metafolin 800 a FEMIBION Metafolin 400 + DHA, ktorý vyrába a na náš trh priniesla spoločnosť Merck.
Opäť obrazne povedané. Ak chcete uskutočniť cestu z Popradu do Bratislavy a koľajnice vo Vašom prípade končia v Piešťanoch , stačí si kúpiť letenku z Piešťan na lietadlo Femibion Metafolin a ono vás rýchle, bezpečne a pohodlne premiestni do Bratislavy.
Týmto Vám prajem úspešný a bezpečný let do konečnej stanice zvanej Zdravé dieťa!!!
MUDr. Ľuboš Varga
Gynekológ-pôrodník