babyweb.sk > Bábätko > Čo nie je kontaktné rodičovstvo
Čo nie je kontaktné rodičovstvo
Kontaktné rodičovstvo je v móde. Čo si pod ním však rozhodne nepredstavovať?
V poslednom období by sa mohlo zdať, že vychovávať deti kontaktne je najnovší trend. Ale kontaktné rodičovstvo je len iný názov pre odveký spôsob správania k deťom, na ktorý ľudstvo len na „pár rokov“ pozabudlo. Takže ide o trend znovuobjavený.
U našich rodičov a starých rodičov sme sa s tým väčšinou nestretli, takže mnohokrát nevieme, čo všetko to so sebou prináša. A občas okolo kontaktného rodičovstva kolujú mýty a omyly z nepochopenia:
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NIE JE VOĽNÁ VÝCHOVA
To, čo býva kontaktnému rodičovstvu (a rešpektujúcej výchove) najčastejšie vyčítané, je najväčší omyl – kontaktní/rešpektujúci rodičia nedávajú deťom bezbrehú voľnosť. Naopak, učia ich rešpektu k ostatným.
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NESTAVIA DETI NA PRVÉ MIESTO
Naopak, jedným z kľúčových znakov kontaktného rodičovstva je rovnováha v rodine. To znamená, že matky sa nemajú obetovať v prospech detí, ale učiť ich sebaláske vlastným príkladom. Niekedy to učenie prebieha skôr opačne, pretože mamičky, zvlášť slovenské, sú majsterky v obsluhovaní, ktoré majú v sebe hlboko zapísané z vlastnej rodiny.
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NESTOJÍ A NEPADÁ NA DOJČENÍ
Dojčenie je dôležitou súčasťou kontaktného rodičovstva, ale ak mamička nedojčí, nebráni jej to správať sa kontaktne v ostatných oblastiach. Aj kŕmenie umelým mliekom môže byť láskyplné a pre dieťa psychicky napĺňajúce. Stačí sa preto rozhodnúť a vedome intimitu pri dojčení nahrádzať inými spôsobmi.
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NEZNAMENÁ MAŤ DIEŤA ZAVINUTÉ NONSTOP V ŠATKE
Aj kontaktní rodičia používajú kočíky. V určitých obdobiach deti potrebujú nosenie častejšie (rast zúbkov, popôrodná adaptácia, obdobie separačnej úzkosti…), ale je aj mnoho chvíľ, keď naopak v šatke alebo nosiči byť nechcú. Kontaktní rodičia tieto potreby vnímajú a prispôsobujú sa im.
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NIE JE VÝMYSEL MATIEK PRAHNÚCICH PO DOTYKU
Blahodarné účinky častého fyzického kontaktu na deti boli potvrdené vedeckými štúdiami. Rozmaznávané a nosené deti sa nielen lepšie adaptujú na okolitý svet, ale bývajú aj inteligentnejšie, vyrovnanejšie, vnímavejšie k potrebám ostatných ľudí aj k vlastnému telu.
Čítajte ďalej:
- Skúste si doma: Meditácia upokojí rodičov i deti
- Malé rituály proti strachu zo samoty
- Kedy je správny čas na druhého potomka?
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NIE JE BLÁZNIVÁ ALTERNATÍVA
Občas sa budúci rodičia zľaknú princípov kontaktného rodičovstva – napríklad bezplienkovej komunikačnej metódy, spoločného spánku alebo šatkovania. Získajú dojem, že ide o východný štýl, ktorý je vhodný akurát tak pre „prírodných ľudí“.
Keď však pochopia, z čoho spomenuté princípy vychádzajú, zistia, že s ezoterikou to nemá veľa spoločného – tie veci dávajú zmysel aj veľmi racionálnym ľuďom. Stačí sa zbaviť predstavy, že správne je to, čo robia všetci, a viac poslúchať svoje bábätko aj vlastné materské inštinkty.
A predovšetkým:
KONTAKTNÉ RODIČOVSTVO NIE JE DOGMA
Koľko existuje rodičov, toľko je aj variantov kontaktného rodičovstva. Každý si ho môže prispôsobiť podľa seba – len treba využiť dva-tri princípy alebo svoj prístup k deťom postupne upravovať.
Rešpektujte svoje potreby a pocity rovnako, ako rešpektujete pocity a potreby dieťaťa.