Čo pomôže na pálenie záhy v tehotenstve? Sóda bikarbóna, zázvor alebo kurkuma

Pálenie záhy trápi mnoho ľudí aj za bežných okolností. Patrí však tiež k typickým symptómom, s ktorým sa stretávajú ženy v tehotenstve. Na základe štatistík sa s pálením záhy, odborne pyrózou, stretne približne 30 až 50 % tehotných žien. Pyróza predstavuje refluxovú chorobu pažeráka, ktorá sa v tehotenstve objavuje najčastejšie v období 3. trimestra. Ako zmierniť pálenie záhy v tehotenstve?

obr1_palenie_zahy_babyweb_sk-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pálenie záhy v tehotenstve

Ako sa prejavuje pálenie záhy v tehotenstve? Pyróza – pálenie záhy je všeobecne stav, ktorý sa prejavuje tlakom na hrudníku za hrudnou kosťou, pocitom na zvracanie, grganím, kyslou až horkastou pachuťou v ústach, škriabaním v krku, kašľom alebo pálivou bolesťou v krku. Zvlášť pre ženy v tehotenstve, ktoré trápia aj iné symptómy gravidity – únava, ranná nevoľnosť, opuchnuté nohy, je tento stav veľmi nepríjemný. V tehotenstve je pyróza vyvolaná primárne pôsobením hormónov, fyziologickými zmenami v tele alebo nevhodnou dráždivou stravou.

Pálenie záhy možno jednoducho biologicky opísať ako stav, kedy sa spodný zvierač pažeráka, ktorý zabraňuje spätnému chodu žalúdočných štiav a skonzumovaného jedla späť do pažeráka, uvoľňuje. Pri pálení záhy dochádza k tomu, že potom, čo sa tento pažerákový zvierač uvoľní dráždi sliznicu pažeráka a natrávený obsah sa vracia späť hore. Niekedy až do hltana či krku, čo je veľmi nepríjemné.

Tento stav vzniká v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré v tele tehotnej ženy prebiehajú. Predovšetkým ide o pôsobenie hormónov – relaxín, estrogén a progesterón. Práve tie spôsobujú, že sa pažerákový zvierač uvoľní a dochádza k dráždeniu sliznice pažeráka a následným prejavom pálenia záhy. Dráždenie sliznice pažeráka môže byť zapríčinené aj zväčšovaním maternice a rastom plodu.

Nevhodné potraviny

Mnohé ženy, ktoré pred tehotenstvom týmto problémom netrpeli, pálenie záhy nemilo prekvapí. Telo si prechádza rôznymi fyziologickými i hormonálnymi zmenami a inak reaguje aj na rôzne potraviny, ktoré môžu spôsobiť práve refluxové ochorenie pažeráka. Napriek tomu, že pred tehotenstvom žiadne podobné stavy žene nespôsobovali. Dbajte na zdravú a kvalitnú stravu v tehotenstve. Ak zistíte, že vám niečo nerobí dobre z jedálnička túto potravinu vynechajte.

Vyvarujte sa potravinám a jedlám, ako cibuľa, cesnak, sladkosti (čokoláda), sladené a sýtené nápoje, citrusové plody a šťavy, vypražené pokrmy, tučné bravčové či hovädzie mäso, paradajky, alkohol, vyššiemu množstvu kofeínu a v neposlednom rade kyslým, korenistým a pikantným jedlám. Dodržiavajte pitný režim. Pite aspoň 2 až 2,5 litra denne v menších množstvách. Medzi odporúčaniami lekárov tiež nájdete, že piť by ste mali až po jedle a nie počas konzumácie.

Čo zaberá na pálenie záhy v tehotenstve?

Niektoré mamičky sa zbavia nepríjemného pálenia záhy až po pôrode. Dôvod je jednoduchý, poklesnú hladiny hormónov, ktoré spôsobovali uvoľňovanie pažerákového zvierača. Ak si chcete počas tehotenstva pomôcť a zmierniť príznaky pálenia záhy, možno sa vám zídu nasledovné tipy. Ako zmierniť pálenie záhy v tehotenstve?

  • Sóda bikarbóna na pálenie záhy v tehotenstve je overená receptúra, ktorá zaberá mnohým, ktorých tento problém trápi. Stačí, ak v pohári vlažnej vody rozpustíte jedlú sódu bikarbónu a vypijete.
  • Nápomocný môže byť aj zázvor, ktorý utlmuje podráždenie sliznice pažeráka. Skúsiť môžete zázvorový čaj alebo zázvorové cukríky. Niektorým ženám pomôže zmierniť pálenie aj jablko, surová mrkva alebo avokádo, ktoré obsahujú dostatok vlákniny a napomáhajú tráveniu.
  • Zásadité minerálky (napr. Fatra), taktiež dokážu zmierniť príznaky pyrózy.
  • Pridávať si môžete do jedál kurkumu a niektoré „babské recepty“ odporúčajú zjesť lyžičku horčice alebo piť harmančekový či feniklový čaj.
  • Mlieko ako pomoc pri pálení záhy môže pomôcť, no zďaleka nie je tak účinné, ako by sa mohlo zdať. Uľaviť môže vďaka neutralizačným vlastnostiam – malo by ísť o odtučnené mlieko. Obsahuje však živočíšne tuky, ktoré nútia žalúdok produkovať viac kyselín, čo zaťažuje pažerákový zvierač.
  • Vyvarujte sa potravinám, o ktorých viete, že vám spôsobujú ťažkosti s trávením alebo môžu vyvolať práve podráždenie sliznice pažeráka.
  • Jedzte v menších množstvách, 5- až 7-krát denne a doprajte si na jedenie dostatok času. Neponáhľajte sa a potravu dobre prežúvajte, aby ste zbytočne nezaťažovali trávenie. Posledné jedlo by ste mali konzumovať minimálne 3 hodiny pred spánkom.
  • Po jedle je vhodnejšia krátka prechádzka. Rozhodne nie je dobre, ak si ľahnete a žalúdočné šťavy sa začnú hýbať nesprávnym smerom.
  • Pálenie záhy sa typicky dostavuje aj v noci, preto je lepšie, ak budete spať v polohe na boku. Tým eliminujete to, aby sa žalúdočné šťavy dostávali do kontaktu s pažerákovým zvieračom. Spite vo voľnom oblečení.
  • Probiotiká v tehotenstve je možné užívať, no je vhodné sa poradiť so svojím lekárom. Existujú tiež špeciálne probiotiká – tablety na žuvanie pre tehotné, ktoré napomáhajú pri rýchlej úľave od pálenia záhy.

Zdroje:

19.7.2023 1:02| autor: Redakce | zdroj: https://www.mamickovo.sk/palenie-zahy-v-tehotenstve, https://www.nasezdravie.sk/magazin/palenie-zahy-co-pomaha, https://www.polakova.sk/palenie-zahy/

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist