babyweb.sk > PR články > Čo sa hovorí o pupočníkovej krvi
Čo sa hovorí o pupočníkovej krvi
Každá zmena prináša so sebou odporcov. Týka sa to i vlastnej pupočníkovej krvi. Keďže sa do médií dostávajú rozporuplné informácie, o vysvetlenie sme požiadali MUDr. Juraja Bachratého.
Tvrdenie
Neexistuje medicínsky dôkaz, že by sa vlastnou pupočníkovou krvou dala liečiť nejaká choroba.
Ako zdroj krvotvorných buniek pri transplantácii sa dá použiť kostná dreň, periférna krv a pupočníková krv. Použitie vlastnej (autológnej) pupočníkovej krvi je možné všade tam, kde je indikovaná transplantácia vlastných krvotvorných buniek. U detí sú jasne definované diagnózy, keď môžeme vykonať autológnu transplantáciu. Sú to solídne nádory, niektoré lymfómy a nádory typické pre detský vek.
Publikovali sa úspešné prípady použitia vlastnej pupočníkovej krvi u detí pri liečbe týchto ochorení: neuroblastóm, meduloblastóm, mozgové tumory, retinoblastóm.
Z hematologických diagnóz to boli získaná aplastická anémia a akútna lymfoblastová leukémia. U dospelých sú najčastejšími indikáciami autológnej transplantácie mnohopočetný myelóm, Hodgkinove i Non-Hodkinove lymfómy, akútna myeloblastová leukémia a solídne tumory. Nielenže je uvedené tvrdenie nepravdivé, ale vlastne neexistuje medicínsky dôkaz, že by sa vlastnou pupočníkovou krvou nedalo liečiť akékoľvek ochorenie liečiteľné autológnou transplantáciou krvotvorných buniek. Vlastné krvotvorné kmeňové bunky sa dnes využívajú na transplantáciu častejšie ako bunky od darcu, približne v 60 %.
Okrem toho nové možnosti využitia vlastnej pupočníkovej krvi ponúka aj regeneratívna medicína. Ide o nápravu tkanív či orgánov poškodených úrazom, degeneratívnym alebo autoimunitným ochorením. V USA a Nemecku prebiehajú klinické štúdie sledujúce liečebné účinky vlastnej pupočníkovej krvi pri diabetes I. typu, detskej mozgovej obrne alebo pri neurologických poruchách. V rámci týchto štúdií bola vlastná pupočníková krv podaná viac ako 200 deťom.
Tvrdenie
Na Slovensku sa vlastná pupočníková krv na liečbu ešte nepoužila.
Vlastná pupočníková krv sa prvýkrát použila na Slovensku už v roku 2004 na podporu obnovy krvotvorby po intenzívnej chemoterapii u dieťaťa s nádorom mozgu – meduloblastómom. Po vysokodávkovej chemoterapii namierenej proti mozgovému nádoru, ktorá ničí aj zdravú kostnú dreň, mu jeho vlastná pupočníková krv pomohla s urýchlením regenerácie krvotvorby. O výsledkoch tejto úspešnej liečby referovali ošetrujúci lekári aj na medzinárodnej konferencii detskej onkológie SIOP v Berlíne na jeseň 2008.
Tvrdenie
Ak dieťa získa do troch rokov leukémiu, má takmer 100 % pravdepodobnosť, že leukemické bunky sú prítomné aj v pupočníkovej krvi. Neprichádza do úvahy, aby sa takýto transplantát použil.
V pupočníkovej krvi môžu byť prítomné len leukemické klony vzniknuté pred narodením. Týka sa to vzácneho prípadu leukémií útleho veku, ktoré sa prejavia do 2. až 3. roku. Prítomnosť alebo neprítomnosť takýchto chorých buniek sa dá dnes už jednoznačne diagnostikovať a následne rozhodnúť o použiteľnosti transplantátu. Ak leukémia prepukne vo vyššom veku, pravdepodobnosť prítomnosti malígnych buniek v pupočníkovej krvi je veľmi nízka, inak by ochorenie prepuklo skôr.