babyweb.sk > Dieťa > Starostlivosť > Čo si pribaliť na cestu
Čo si pribaliť na cestu
Cestovanie s deťmi je pomerne dobrodružná záležitosť a už samotné zbalenie potrebných vecí je spočiatku trochu veda. Treba to všetko premyslieť vopred. Záleží na tom, do akého prostredia a s akými starými deťmi sa vyberáte, aké počasie vás tam čaká, ako dlho budete cestovať a ako dlho sa zdržíte. Čo by ste si mali do batožiny pribaliť, aby ste sa vyhli zúfalému pobehovaniu po supermarketoch a lekárňach na miestach, ktoré dobre nepoznáte?
Čo nesmiete doma zabudnúť
K základnej výbave každého detského cestovateľa nepochybne patrí železná zásoba plienok a vlhčených utierok na rýchle prebalenie buď priamo v dopravnom prostriedku, alebo na odpočívadle.
Samozrejmosťou je aj prebaľovacia podložka, zásyp a ďalšie hygienické potreby, ako sú mydlá, šampóny alebo krémy a púdre.
Veci, ktoré budete potrebovať neustále poruke, môžete zbaliť do cestovnej tašky vybavenej množstvom praktických vreciek a priehradok. Jej súčasťou je aj prebaľovacia podložka.
Na pobyt v exotickejších destináciách, akými sú napríklad obľúbený Egypt alebo Turecko, je nevyhnutné pribaliť lieky proti hnačkovým ochoreniam. Ale aj v slovenskom rybníku vás môže uštipnúť hmyz, takže do batožiny si uložte prípravky, ktoré hmyz od zahryznutia do pokožky vášho dieťaťa buď rovno odradia, alebo, naopak, následky uštipnutia utíšia.
Je vhodné mať poruke dostatok náplastí, dezinfekciu, jednoducho všetko, čo vo svojej základnej výbave obsahuje napríklad povinná lekárnička do auta. Ak máte doma alergika, nezabudnite na lieky, bez ktorých sa na cestách nezaobídete.
Ak cestujete autom, je vhodné vziať so sebou aj lieky proti nevoľnosti. Pre prípad, že by na vašu ratolesť nezabrali, je prezieravé mať poruke vrecúška na vracanie. Nevoľnosti a vracaniu môžete do istej miery predísť i vhodnou stravou. Neodporúča sa, aby dieťa pred dlhšou cestou jedlo ťažké alebo mastné jedlá.
A čo ďalej?
Pred jazdou autom by ste mali riadne skontrolovať umiestnenie detskej autosedačky. Predstavte si, že by ste do nej boli po celý čas jazdy zapnutý vy. Je dosť pohodlná? Sedí sa v nej príjemne? Netlačí, neškrtí?
Keď cestujete cez noc, pribaľte vankúšiky a ľahkú prikrývku. Pri dlhom cestovaní zabavíte deti rozličnými hračkami. Len tie najobľúbenejšie často nestačia – dieťa sa ešte nevie sústrediť len na jednu vec – vezmite ich teda radšej viac ako menej.
Rovnako by na cestách nemal chýbať cumeľ alebo hrkálka. Osvedčené v tomto smere sú aj rozprávkové knižky. Ak sa na čítanie za jazdy necítite, zvoľte pohodlnejšiu formu zábavy – kazety alebo cédečká s hudbou a rozprávkami.
Aby ste svojmu dieťaťu dopriali pocit skutočného cestovateľa, zbaľte mu napríklad práve najobľúbenejšie hračky alebo knižku do jeho vlastného batôžka. Môžete pridať aj nejakú dobrôtku alebo fľašku s nápojom.
Cestovanie je hra
Pri dlhšom cestovaní je príjemné robiť pravidelné prestávky, v priebehu ktorých sa môžete s deťmi pretvetrať – napríklad hrou s loptou alebo lietajúcim tanierom. Frisbee, lopta ani švihadlo nezaberú príliš veľa miesta a staršie deti vašu snahu o spestrenie monotónnej cesty určite ocenia. Osvedčená je aj hra na schovávačku, naháňačka alebo len skákanie panáka či hra s guľôčkami.
Inak nudná jazda autom môže byť pre malých cestovateľov skutočným dobrodružstvom. Skúste preto popustiť uzdu svojej fantázii a premeňte nezáživnú cestu na tematické putovanie.
Pripravte deťom niekoľko úloh, ktoré budú musieť splniť ešte predtým, ako dorazíte do cieľa. Môžete využiť napríklad kultúrne alebo prírodné zaujímavosti, ktoré budete cestou míňať, môžete vymyslieť príbeh, ktorého hrdinami sa stanú vaše deti.
Hra sa, samozrejme, nemusí končiť príjazdom do cieľa, deti môžete takto zamestnávať aj počas pobytu a počas cesty späť. Nezabudnite však na odmenu, ktorá bude na vaše ratolesti na konci hry čakať. Motiváciou môže byť napríklad tajuplný poklad alebo návšteva nejakej zaujímavej atrakcie.
Účelné nevyhnutnosti
Ak sa vyberáte na dovolenku s bábätkom do miest, ktoré vylučujú pohyb s hlbokým detským kočíkom, sú okrem klasických šatiek veľmi praktické detské sedačky. Výrobcovia väčšinou myslia na pohodlie vášho chrbta, ale i na komfort a bezpečnosť vášho dieťaťa, ktoré si vychutná výlet takmer z vtáčej perspektívy.
Myslite aj na vrtochy počasia a nezabudnite do kufra pribaliť pláštenku a nepremokavú obuv alebo, naopak, opaľovací krém s vysokým faktorom (spravidla sa odporúča faktor vyšší ako dvadsať), prípadne aj slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
Aby ste na svoju rodinnú dovolenku mohli spomínať ešte mnoho rokov, pribaľte si dnes už samozrejmú výbavu každej cestovateľskej výpravy – fotoaparát alebo videokameru. Odporúča sa ešte pred cestou skontrolovať stav batérií a prípadne prikúpiť náhradnú súpravu. Ak budete chcieť používať v zahraničí akékoľvek tuzemské elektrospotrebiče, uistite sa, že nebudete potrebovať adaptér do zásuvky.
Smäd a hlad
Rozhodne by ste nemali zabúdať na dostatok tekutín a na nejakú tú desiatu. Majte preto poruke dostatočné množstvo neperlivej stolovej vody, ktorá môže poslúžiť aj na umytie dieťatka. Náhradou vody môžu byť ovocné džúsy bez chemických prísad a farbív, zvlášť vhodné sú aj bylinkové alebo ovocné čaje.
Čo sa jedla týka, malo by byť najmä ľahké a s dostatkom vitamínov. Ak idete ďaleko a za teplého počasia, kontrolujte, či sa jedlo nekazí.
Šťastnú cestu!