Čo všetko musíte vedieť o vitamíne D

Najneskôr týždeň po tom, čo ste si priniesli domov bábätko, odchádzate z návštevy pediatrickej ordinácie s receptom na Vigantol, ktorý má vášmu dieťaťu dodať potrebný vitamín D. Prečo ho máte dávať svojmu inak zdravému bábätku?

Vitamín D je dôležitá živina. Telo ho potrebuje, aby vedelo správne spracovať vápnik a fosfor. Minerály, ktoré sú dôležité nielen pre stavbu kostí. Ďalej je déčko dôležité aj pre správne fungovanie imunity.
Zabezpečiť dostatok účinnej formy vitamínu D prirodzene je v našich zemepisných šírkach pomerne zložitý proces a len samotné slnečné žiarenie na pokrytie celej dennej potreby „déčka“ nestačí ani v letných mesiacoch, nieto v zimných. Musí sa teda doplniť inak.

Kde sa berie vitamín D?

Vitamín D vzniká z provitamínu, ktorý je prítomný v koži, vďaka pôsobeniu UVB žiarenia. Týmto spôsobom dokážeme získať asi 90 % dennej potreby vitamínu D.

Aby slnečné žiarenie pokrylo odporúčanú dennú dávku vitamínu D dieťaťa, musela by byť jeho tvár a paže vystavené priamemu žiareniu aspoň 20 minút denne v závislosti od fototypu kože (čím tmavšia koža, tým dlhší čas pobytu na slniečku) a tu práve nastáva problém, pretože pre riziko vzniku nádorov na koži sa chránime oblečením a krémami, takže vitamínu D tvoríme bariéru.

Vitamín D nájdeme tiež v potrave, v tučných rybách a morských plodoch (makrela, losos tuniak, sardinky, kaviár, krevety, ustrice), vo vaječnom žĺtku, treščom oleji, kvalitnej bravčovej masti, slanine a plnotučnom mlieku. Príjem vitamínu z potravy je však veľmi nízky.

Prečo telo déčko potrebuje?

Aby vitamín D mohol správne fungovať, musí sa ešte aktivovať v pečeni a následne v obličkách na účinný metabolit. Krvou je potom prenášaný k hlavným cieľovým tkanivám – kostiam a črevám.

V detskom veku nedostatok vitamínu D môže spôsobiť krivicu a v dospelosti zasa osteomaláciu – narušenie mineralizácie kostí, čo má za následok rôzne deformácie kostí (napr. nohy do O, zlé zakrivenie chrbtice). „Najdôležitejším faktorom pre vznik krivice je intenzita rastu,“ vysvetlila detská lekárka Šárka Marešová z Jablonca nad Nisou. Nedostatkom vitamínu D sú ohrozené predovšetkým nedonosené a rýchlo rastúce, dobre vyzerajúce deti. „Krivica sa začína prejavovať okolo tretieho mesiaca, najčastejšie sa zistí okolo 8. mesiaca a po 2. roku života jej výskyt klesá,“ upozornila Marešová, s tým, že najnápadnejším prejavom krivice v dojčenskom veku je zmäknutie hlavičky.

Navyše nedostatok vitamínu D sa odrazí aj napríklad na nervovej sústave, ochabnutím svalov, zníženou obranyschopnosťou organizmu voči rôznym infekciám a má priaznivé dôsledky pre ďalšie ochorenia. „Kanadská štúdia preukázala, že dodatočné podávanie vitamínu D dojčatám aspoň do jedného roka významne znižuje u detí riziko vzniku diabetu 1. typu,“ uviedla vo svojej prednáške pre nutričných terapeutov doktorka Endokrinologického ústavu v Prahe Božena Kalvachová.

Čítajte tiež: 

Ako dlho a ako podávať vitamín D?

Z vyššie uvedeného je jasné, že vitamín D je nenahraditeľný a veľmi dôležitý. Dostávať by ho mali všetky deti v akejkoľvek forme. O vitamín D sú obohatené aj dojčenské formule a batoľacie mlieka. Čas podávania déčka sa riadi podľa mesiaca, keď sa dieťa narodilo. Ak sa narodilo v letných mesiacoch, podáva sa vitamín D celý jeden rok. Ak v zimných mesiacoch, podáva sa do roka a pol. Pediater môže odporučiť aj dlhší čas. V nasledujúcich rokoch by ste mali vitamín D deťom, ale pokojne aj sebe, podávať aspoň v zimných mesiacoch. Preventívne by ho tiež mali brať seniori.[Vitamín D:Vitamín D patrí spoločne s vitamínmi A, E a K medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Najvýznamnejšie sú dve jeho formy. D2 (ergokalciferol) – ten možno nájsť napríklad v hubách – a D3 (cholekalciferol), ktorý je živočíšneho pôvodu.]

Ako déčko doplniť?

Jediným liekom, ktorý je schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, je Vigantol. Tento liek má garantovaný obsah účinných látok (vitamínu D) v množstve zodpovedajúcom dennej odporúčanej dávke. A zo zákona musí mať uvedené všetky nahlásené vedľajšie účinky (nájdete tam i bolesti brucha) a preplácajú ho všetky zdravotné poisťovne.

V poslednom čase sa však tento liek dostal u mamičiek na čiernu listinu. Internetové diskusie sú plné zúfalých mamičiek, ktoré sa sťažujú, že ich bábätko po podaní lieku trpí bolesťami bruška a pýtajú sa na skúsenosti ostatných mamičiek s týmto liekom.

Lekári majú pre tieto problémy vysvetlenie. „Domnievam sa, že 1-2 kvapky, ktoré sa zvyčajne dávkujú dojčatám, nemôžu spôsobiť také problémy, nehľadiac na to, že neskôr sú deti úplne bez problémov. Skôr si myslím, že začiatok podávania vigantolu sa viac-menej kryje s obvyklým nástupom novorodeneckých kolík a mamičky sú plačom bábätiek zaskočené a snažia sa nájsť vinníka,“ načrtla možnú súvislosť pediatrička.

V mamičkovských diskusiách sú ponúkané rôzne alternatívy k vyššie spomínanému lieku. Môžete ich skúsiť, ale majte na pamäti, že potravinové doplnky nemusia svojím obsahom účinnej látky pokryť dennú odporúčanú dávku a na obaloch sa nemusia zmieňovať ani vedľajšie účinky.

Všetkého veľa škodí

Tým, že sa vitamín D rozpúšťa v tukoch, je ho telo schopné ukladať (napríklad v pečeni), takže u dobre živenej osoby je telo schopné potrebu vitamínu D dlho saturovať zo svojich zásob. Ale tiež sa ním možno, na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode (telo je schopné vylúčiť ich obličkami), predávkovať. Nadmieru vitamínu D dáva telo najavo zápchou a nechutenstvom, vracaním, zmenou nálady, bledosťou, schudnutím a vysokým krvným tlakom. Následkom nadbytku vitamínu D sa potom zvýši hladina vápnika v tele, ktorý sa potom ukladá v srdci a obličkách, kde napríklad spôsobuje vznik močových kameňov a následne dochádza aj k ich poškodeniu. Nadmerný prísun vitamínu D môže tiež paradoxne spôsobiť narušenie správneho rastu kostí. Déčko ako prevencia rakoviny? Najnovšie výskumy ukázali, že vitamín D je aj významným činiteľom v prevencii nádorových ochorení. Napríklad štúdia publikovaná v British Journal of Cancer preukázala, že vitamín D zvyšuje šancu prežiť rakovinu hrubého čreva.

„Táto štúdia nie je jediná! Bolo to testované a potvrdené viac než 200 štúdiami,“ napísal vo svojom texte pre nejenleky.cz výživový poradca Petr Fořt. „Je teda nad slnko jasnejšie, že vitamín D nie je len látkou, ktorá bráni vzniku krivice, ale jeho efekty sú oveľa širšie. Jedným z tých najdôležitejších sú priaznivé účinky v prevencii nádorových ochorení, ktorými sú okrem už spomínanej rakoviny hrubého čreva tiež rakovina prsníka, pankreasu, pľúc, vaječníkov, prostaty a kože,“ upozornil Fořt.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist