babyweb.sk > Tehotenstvo > Pre tehotné > Čo všetko vybaviť pred samotným pôrodom
Čo všetko vybaviť pred samotným pôrodom
Každá mamička netrpezlivo očakáva deň D, ktorý navždy zmení jej život. Ide o deň pôrodu, no ešte predtým treba všeličo vybaviť a vyriešiť. Základom všetkého je, samozrejme, výbavička a tešenie sa na potomka, veď ako sa hovorí, všetko má čas, ale len do chvíle pôrodu.
Počas tehotenstva ste svoje bábätko mohli oslovovať rôznymi sladkými názvami, na jeho rodnom liste však už musí byť napísané jeho oficiálne meno a priezvisko. V ideálnom prípade ste sa na mene dieťatka ako rodičia dohodli, sú však aj prípady, keď sa rodičia akosi nevedia zhodnúť. Ale pekne po poriadku.
Výber mena
Počas dlhých tehotenských večerov je vyberanie mena úžasná zábava pre všetkých nastávajúcich rodičov. Na toto sa asi tešia najviac. Podľa zákona o mene a priezvisku rodičia podpisujú vyhlásenie o mene dieťaťa. Matka zvyčajne už v pôrodnici, manžel osobne pri prevzatí rodného listu na matrike. V prípade, že je matka slobodná, do času, kým nie je určené otcovstvo, sa meno určí vyhlásením matky. Ak druhý rodič zomrel, meno sa určuje vyhlásením jedného z rodičov. Matrika vydá rodný list len rodičom dieťaťa, prípadne tretej osobe, ktorá disponuje na to určeným splnomocnením s úradne overenými podpismi rodičov.
Výber pôrodnice (pôrodného lekára) a pediatra
V súčasnosti má tehotná žena očakávajúca pôrod možnosť zoznámiť sa s pôrodnicou na informačnej schôdzke, ktorú jednotlivé pôrodnícke pracoviská organizujú. Na schôdzkach v pôrodnici sa dozvie i o dokladoch, ktoré má k pôrodu priniesť, aby mohli jej novonarodenému dieťaťu bez problémov vystaviť rodný list.
Doklady k pôrodu
Okrem dokladov týkajúcich sa samotného pôrodu musí mať so sebou v pôrodnici nasledujúce doklady.
Občiansky preukaz (event. pas)
Vyhlásenie o mene dieťaťa
Vydaté ženy musia so sebou priniesť
Sobášny list – ten sa predkladá z dôvodu zapísania priezviska dieťaťa, o ktorom sa musia manželia pri sobáši dohodnúť a ktoré je v sobášnom liste uvedené.
Slobodné ženy musia priniesť do pôrodnice
Doklad o určení otcovstva – v prípade, že matka žiada, aby dieťa malo priezvisko po otcovi.
Rozvedené ženy
Rozvodový rozsudok s doložkou právnej moci
Doklad o určení otcovstva, prípadne popretie otcovstva bývalého manžela, ak sa dieťa narodilo do 300 dní od rozvodu manželstva.
Ovdovené ženy
Úmrtný list manžela
Doklad o určení otcovstva, prípadne popretie otcovstva, ak sa dieťa narodilo do 300 dní od zániku manželstva
Všetky doklady pôrodnica následne odovzdá matrike. Matrika po narodení pridelí rodné číslo a vystaví rodný list. Rodný list odosiela matrika, ak sa predtým riadne predložia všetky doklady, matke dieťaťa alebo inej kontaktnej osobe na adresu uvedenú vo vyhlásení o mene dieťaťa, a to väčšinou do 1 týždňa. Za vydanie rodného listu neplatíte, iba ak chcete vystaviť duplikát, správny poplatok je 5 EUR.
Vyhlásenie o mene dieťaťa – tento formulár je veľmi dôležitý a rodičky ho väčšinou dostanú už v tehotenskej poradni. Do formulára sa vypĺňa zvolené meno dieťaťa. Formulár musí byť podpísaný rodičmi. V prípade, že toto vyhlásenie rodičia nestihnú alebo ešte meno nevedia, je možné spraviť to následne po pôrode. V prípade, že by jeden z rodičov túto dohodu nepodpísal, dieťaťu by nemohli na matrike zapísať meno a v rodnom liste by bolo uvedené pred priezviskom slovo „nepomenovaný“, a to asi nikto nechce. Preto by sa rodičia mali rozhodnúť ešte pred pôrodom, ako svoje vytúžené bábätko pomenujú.
Určenie otcovstva – v tomto prípade je možné už k nenarodenému dieťaťu, a to súhlasným vyhlásením rodičov pred matričným úradom. Matričný úrad vystaví o určení otcovstva doklad, v ktorom je určené i priezvisko dieťaťa.
Materská
Nárok na peňažnú pomoc v materstve (materské) vzniká najskôr v 32. tt (rizikové tehotenstvo) alebo v 34. tt. Na základe tlačiva Sociálnej poisťovne Žiadosť o materské (vystavuje gynekológ v tehotenskej poradni) si mamičky uplatňujú nárok na materský príspevok. Ak ste zamestnankyňa, tlačivo sa odovzdáva zamestnávateľovi, ktorý ho postúpi na evidovanie na úrade práce, ak ste nezamestnaná, študentka a iné, máte povinnosť odniesť si tlačivo sama na úrad.
V zdravotnej poisťovni sa musí nahlásiť prechod na materské, ide o to, že niektoré zdravotné poisťovne to nepožadujú, ale väčšina áno. Za zamestnankyne by to mal ohlasovať zamestnávateľ, ale radšej si overte, či tak naozaj spravil. Pre istotu sa tam skočte osobne spýtať.
Tie najdôležitejšie záležitosti sa musia aj tak vykonať po narodení dieťaťa, pred pôrodom ide skôr o miernu predprípravu na všetko, čo bude nasledovať po pôrode.