babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Ďalšie bylinky, ktoré na vás čakajú
Ďalšie bylinky, ktoré na vás čakajú
Obľuba byliniek v slovenských domácnostiach stále rastie. Len za posledných desať rokov sa ich užívanie zvýšilo viac než štvornásobne. Vydajte sa spolu s nami za tajomstvom byliniek a ich „kúziel“. My vám povieme, ako na to. Materstvo je na to čas ako stvorený…
Hloch obyčajný – (Crataegus oxyacantha)
Čo sa zbiera
Nie príliš rozvinuté kvety (máj – jún), kvety s listami (máj – jún), listy (jún – september), plody (september – október).
Liečivé účinky
Kvet hlohu obsahuje silice quercitín a quercetín, kyselinu krategovú a oleanovú, plody obsahujú hlavne triesloviny, glykozidy a cukry. Hloh reguluje krvný obeh, znižuje krvný tlak, upokojuje nervovú sústavu a upravuje poruchy ochabnutého srdcového svalu. Čaj a tinktúra sa úspešne užívajú pri srdcových neurózach, búšení srdca, srdcovej slabosti, nespavosti, proti vysokému krvnému tlaku, kôrnateniu tepien a v rekonvalescencii po záchvatoch mŕtvice. Pred užívaním je nutné poradiť sa s lekárom.
NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE – ovplyvňuje srdcovú činnosť.
Breza bradavičnatá – (Betula verrucosa)
Čo sa zbiera
Mladé lepkavé listy (apríl – jún), listové pupene (apríl – jún), miazga – len s povolením lesnej správy (február – marec).
Liečivé účinky
Listy brezy majú mnoho liečivých látok – silice, saponíny, glykozidy, živica, triesloviny, vitamín C a iné, ktoré účinkujú ako prostriedok močopudný a potopudný. Používajú sa ako hlavná súčasť jarných čajových zmesí na prečistenie krvi, samotné potom na prípravu močopudného čaju pri vodnatieľke, reumatizme, ľadvinových chorobách a chorobách močového mechúra. Odvarom potierame kožu postihnutú svrabom alebo lišajmi, rovnako ju môžeme použiť na kúpeľ proti poteniu nôh. Pri vyššom dávkovaní má slabý hemolytický účinok.
VEĽMI PRIAZNIVO PÔSOBÍ V TEHOTENSTVE.
Hluchavka biela – (Lamium album)
Čo sa zbiera
Kvetné koruny bez kalichov (máj – september).
Liečivé účinky
Kvet hluchavky obsahuje slizové látky, triesloviny, saponíny, glykozidy a cukry. Chuť má sladkastú, ale po chvíli na jazyku zhorkne. Kvet hluchavky bielej má v ľudovom liečiteľstve široké uplatnenie. Čaj sa pije pri menštruačných poruchách a bielom výtoku, pri zápale močového mechúra a močovodov, ľadvín, proti nespavosti a zvonku sa užíva ako obklad na rany, kŕčové žily, opuchy a hemoroidy. Sedací kúpeľ z celej rastliny pomáha pri kŕčovitých bolestiach maternice.
NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE – obsahuje saponíny schopné spôsobiť rozklad červených krviniek.
Borovica lesná – (Pinus silvestris)
Čo sa zbiera
Pupene a čerstvé výhonky (apríl – máj), peľ (jún).
Liečivé účinky
Borovica obsahuje rad liečivých látok, napríklad silice, triesloviny, horčiny, glykozidy, organické kyseliny a iné. Borovicová živica bola cenená ako balzam už počas Galena a dodnes tvorí súčasť rôznych prípravkov užívaných predovšetkým pri kašli a katare dýchacích ciest. Drogou sú aj pupene borovice, ktoré sa užívajú v odvare, tinktúre, sirupe, na výrobu mastí a v oleji na inhaláciu.
Pľúcnik lekársky – (Pulmonaria officinalis)
Čo sa zbiera
Kvitnúca vňať (apríl – máj).
Liečivé účinky
Vňať obsahuje kyselinu kremičitú, slizové látky, saponín a triesloviny. Droga je bez pachu a má trochu slizovitú chuť. Pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Vnútorne sa užíva ako prostriedok proti kašľu, pri katare priedušiek, pľúcnych ochoreniach, pri žalúdočnom krvácaní, hemoroidoch a hnačkách. Zvonka sa odporúča vo forme obkladov. V minulosti sa pľúcnik používal na liečivé účely aj v čerstvom stave. Pľúcnik by nemali užívať deti do 5 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
NEODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE.