babyweb.sk > Dieťa > Vývin dieťaťa > Deti a internet, ste zodpovednými technologickými rodičmi?
Deti a internet, ste zodpovednými technologickými rodičmi?
Internet je v súčasnosti obrovský fenomén. Prináša zábavu, množstvo informácií, ale nesie so sebou aj rôzne hrozby a riziká, najmä pre malé ratolesti. Internet je vynález, aký nemá v dejinách obdobu. Dospelí aj deti trávia na internete v súčasnosti veľmi veľa času. Podľa posledných prieskumov každoročne vzrastá počet detí, ktoré začínajú surfovať na internete už v mladom veku, pod hranicou 15 rokov. Kedy je však vhodný vek dať do ruky dieťaťu tablet?
Ste zodpovednými technologickými rodičmi? Technologickí rodičia sú odvodení od slova technológia a technika a majú viesť deti k zodpovednému správaniu na internete, t. j. vychovať dieťa tak, aby bolo zodpovedným a opatrným užívateľom.
Deti je potrebné od začiatku naučiť, ako správne a bezpečne objaviť zákutia internetu, a nepovoliť im hneď od začiatku všetko. Buďte teda správnymi technologickými rodičmi a naučte ich, čo smú a čo nesmú na internete robiť. Dnes totiž rodičia dávajú deťom priveľkú slobodu, okamžite ich naučia pracovať s tabletom, a to všetko môže zapríčiniť veľmi nepríjemné problémy. Kedy začať a akým spôsobom, je na uvážení každého zodpovedného technologického rodiča.
Osobná komunikácia musí byť vždy na prvom mieste, nemalo by ju nahradiť surfovanie na internete. Žiadny program a sociálna sieť by nemala nahradiť rozprávanie sa s vaším dieťaťom. To, čo rodičia robia na internete, a tiež, koľko času tam trávia, to všetko sa zapíše do pamäti detí a o pár rokov sa budú správať tak, ako to videli u rodičov. S dieťaťom sa treba dohodnúť od začiatku na tom, koľko času bude tráviť s tabletom v ruke a aké postihnutia hrozia za to, keď sa toto pravidlo poruší.
Správni technologickí rodičia vytiahnu deti skôr von sa hrať do parku, ako im dajú do ruky tablet. No rodičia niekedy chcú mať aspoň na pár minút chvíľku pre seba, pre svoje koníčky, pre domáce práce, tak povoľujú deťom užívať hocikedy internet. Na sieti však deti môžu naraziť veľmi jednoducho na neželaný obsah, ako je pornografia, kriminalita, drogy a iné nepríjemné stránky, ktoré nie sú vhodné pre detské oči. Dieťa by sme mali uviesť do tajov internetu, až keď má dostatočný vek na to, aby rozlíšilo, čo je zlé a čo je dobré.
Takisto si treba vyhradiť presný čas počas dňa, keď bude internet zakázaný, napríklad počas stolovania, jedenia alebo tesne pred spaním v posteli. Rodičia by mali mať vždy prehľad o tom, čo ich dieťa robí na internete. Je vhodné zablokovať stránky s nevhodným obsahom a vedieť všetky heslá vášho dieťaťa. Hrozia tu veľké riziká, ktoré netreba podceňovať a brať na ľahkú váhu. Pretože každý rodič v súčasnosti vie, že internet okrem užitočných informácií prináša aj nebezpečenstvá. Deti sú veľmi naivné, neskúsené, preto treba s ich krehkým vnímaním a čistým myslením narábať opatrne a citlivo. Vždy by sa malo dbať na ich správny vývoj. Zákutia internetu môžu byť rôzne od kiberšikany až cez sexuálne návrhy. Treba dbať nielen na vhodný obsah, ale aj čas strávený v online svete. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že technológie v žiadnom prípade nesmú nenahrádzať rodičov.
Čítajte ďalej:
Tiež je veľmi dôležité ukázať deťom aj to, že internet má výchovno-vzdelávaciu funkciu, tým, že im ukážeme alternatívu pozitívneho využitia internetu, hlavne v ich učení, rozvíjaní záujmov, ktoré majú. Internet nie je iba o zábave, ale je aj o vzdelávaní sa a učení nového. Internet má aj pozitívne vplyvy na deti. Je skvelým pomocníkom pri vyhľadávaní rôznych užitočných informácií. Je nutné zdôrazniť potomkom, že nie je zdravé, aby pri počítači strávili celý voľný čas. Môže z toho vzniknúť dokonca nechcená závislosť.
Na čo by mali konkrétne upozorniť rodičia svoje deti?
- Povedzte deťom, že nikdy nemôžu vedieť, kto je na druhej strane, a vždy musia mať nedôveru k druhým ľuďom, anonymita musí byť zaručená!
- Všetky informácie, ktoré deti zverejnia na sociálnych sieťach, každý uvidí, susedia, rodina, jednoducho všetci, všetko je dostupné veľmi ľahko.
- Upozorniť deti aj na to, aby nikomu nedávali svoje osobné údaje, posielali fotografie, udávali adresu, tel. číslo a iné osobné údaje. To je najdôležitejšia prevencia.
- Ak chcete, aby vaše deti trávili menej času na internete, tak začnite od seba! Trávte menej času na internete s mobilom v ruke a vaše deti vás budú napodobňovať!
- Buďte zodpovednými technologickými rodičmi!