Deťom s diabetom nová liečba perorálnym antidiabetikom zmenila život

Ochorenie diabetes mellitus ako každá zdravotná indispozícia komplikuje pacientom ich život, prináša so sebou rôzne obmedzenia, dodržiavanie pomerne prísneho denného režimu. Neľahké to majú aj malí pacienti s týmto ochorením, ale ukazuje sa, že v niektorých špecifických prípadoch sa môže aplikovať nový spôsob liečby. Prvým trom deťom na Slovensku, liečeným na II. klinike detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, takáto liečba zmenila doterajší život.

V minulosti sa ochorenie diabetes mellitus v detskom veku pokladalo v prevažnej väčšine za diabetes prvého typu. Objavy molekulárnej genetiky v posledných rokoch, najmä výsledky bádania anglického tímu profesora Andrewa Hattersleyho z Peninsular Medical School Hospital z roku 2004 dokázali, že diabetes, ktorý vzniká do šiesteho mesiaca života (tzv. permanentný neonatálny diabetes), je asi v 60 % nie autoimunitného pôvodu, ale spôsobuje ho genetický defekt, aktivujúca mutácia génu KCN 11, ktorý kóduje podjednotku kyr 6.2 a sur 1.

MUDr. Magdaléna Pašková, detská endokrinologička DFN: „Liečili sme na našej klinike dlhodobo tri deti, ktoré dostali diabetes mellitus vo veku dvoch až štyroch mesiacov veku a ktorých glykémie si vyžadovali permanentné podávanie inzulínu, teda boli dlhé roky liečené intenzifikovaným inzulínovým režimom.

Po prezentácií výsledkov objavu profesora Hattersleyho som s ním nadviazala kontakt. DNA analýzou vyšetril spomínaných troch pacientov a potvrdila sa u nich mutácia génu, u dvoch sa potvrdila genetická mutácia kyr 6.2 a u jedného sur 1. Tieto deti majú dostatok inzulínu v beta bunkách, ale práve táto mutácia spôsobuje, že tento inzulín sa nevie uvoľniť do obehu. Perorálne antidiabetikum sulfonylurea, ktoré sa desaťročia užíva pri liečbe diabetu druhého typu, pôsobí v tomto prípade ako kľúč, ktorý otvára beta bunky a uvoľní inzulín do obehu.

Naši malí pacienti mali od zistenia ochorenia všetky ukazovatele autoimunitného pôvodu diabetu negatívne, C-peptid mali stále nulový alebo veľmi nízky. Už dve hodiny po podaní sulfonylurey sa uvoľnilo toľko inzulínu, že C-peptid vykazoval úplne normálne hodnoty ako u zdravých detí. Podľa medzinárodného protokolu sme pristúpili k tomu, že sme ukončili liečbu inzulínom a prešli na liečbu perorálnym antidiabetikom. Takýchto detí je na Slovensku viac, ale naši pacienti sú prvými tromi detskými pacientmi, u ktorých sa táto zmena liečby vykonala. Celkovo v Európe sa takto lieči asi 50 detí.“

Malí pacienti sú novým spôsobom liečby plne kompenzovaní, ich glykemické krivky sa pri podávaní sulfonylurey pohybujú vo fyziologickom rozpätí a trvale sa u nich upustilo od liečby inzulínom. Pri prechode na iný spôsob liečby u nich nedošlo k žiadnym komplikáciám. Nová liečba zásadným spôsobom zmenila kvalitu ich života. Od najútlejšieho veku si museli tieto deti zvyknúť na injekcie a liečbu, čo bola záťaž nielen pre ne, ale aj najbližšiu rodinu. Prechod na podávanie tabletiek privítali a je to pre nich veľká úľava.

Mnohé objavy v medicíne nemajú vždy dosah na liečbu a nedajú sa využiť v klinickej praxi, ale tento, bezpochyby jeden z najvýznamnejších objavov v diabetológii v posledných desaťročiach, patrí k tým, ktoré uľahčujú pacientom život a majú zásadný vplyv na jeho kvalitu. Spomínaný typ ochorenia nepatrí k najrozšírenejším, štatisticky sa vyskytuje u jedného zo 400-tisíc detí, ale u nás je tento počet vyšší. Profesor MUDr. Iwar Klimeš z Ústavu experimentálnej endokrinológie uvádza výskyt jedno dieťa na 215-tisíc novonarodených detí.

Bianku inzulínovými injekciami liečili dvanásť rokov, Jakuba desať a Rolanda šesť rokov. Rodičia tohto chlapčeka z východoslovenskej obce Široké boli zistením ochorenia vo veku štyroch mesiacov šokovaní a celkom museli zmeniť chod ich domácnosti. Roland si vyžadoval neustálu starostlivosť, inzulín mu podávali niekedy až deväťkrát denne. Nová liečba priniesla rodine obrovskú zmenu, za ktorú sú veľmi vďační – mamička dokonca poslala list s poďakovaním a fotografiou rodiny samotnému profesorovi Hattersleymu…

Zdroj: Zdravotnícke noviny

Viac o téme: detidieťamamička

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist