Detská izbička bez chemikálií

Zariaďujete detskú izbičku? Potom by ste mali vedieť, aké materiály použiť a akých sa, naopak, vyvarovať. Na trhu je totiž veľké množstvo látok, ktoré by hlavne malému dieťaťu mohli časom ublížiť.

Koberec alebo drevená podlaha?

Koberec nie je najlepším riešením pre podlahu do detskej izby. Hromadí sa v ňom totiž prach, baktérie a roztoče, teda presne to, s čím by malé dieťa malo prísť do styku čo najmenej. Ďalej je dobré vyhýbať sa aj PVC, Novilonu a laminátu. PVC môže obsahovať ftaláty, laminát zasa formaldehyd.
Šetrná alternatíva: Vhodná je drevená podlaha, korok alebo pravé linoleum (marmoleum).
Pozor! Pravé linoleum nie je PVC. Linoleum je vyrobené z prírodných surovín (ľanový olej a drevená alebo korková múčka). Neškodí alergikom a brzdí rast mikroorganizmov.

Nábytok

Laminovaný nábytok z drevotriesky môže obsahovať formaldehyd. Je to karcinogénna a alergénna látka, ktorá leptá sliznice. Pri dlhodobom vdychovaní môže spôsobovať bolesti hlavy.
Šetrná alternatíva: Najlepší nábytok je drevený, buď ošetrený prírodným lakom, voskmi, olejmi či mydlovou vodou, prípadne neošetrený. (Ani ten však nemusí byť úplne bezpečný. Laky a toluén majú negatívny vplyv na zdravie a životné prostredie, a to počas používania aj pri výrobe.)
Ak vám záleží nielen na svojom zdraví, ale aj na ochrane prírody, zvoľte nábytok označený certifikátom FSC. Drevo s certifikátom FSC pochádza z legálnej ťažby s maximálnym ohľadom na životné prostredie a sociálne podmienky lesných robotníkov, ktorí ho ťažia.

Látky

Dôležitejšia vec ako to, či sa bude dieťaťu posteľná bielizeň páčiť, je jeho zdravotná neškodnosť. Vo farebnom textile sa môže vyskytovať kadmium alebo chróm.
V niektorých prípadoch sa na impregnáciu bielizne proti krčeniu používa formaldehyd.
Textil môže tiež obsahovať napríklad azofarbivá.
Šetrná alternatíva: Najlepšia je biobavlna, no zatiaľ je dosť drahá. Väčšinou stačí nakupovať v kvalitných obchodoch a vyberať osvedčené značky textilu. Pred prvým použitím treba textil vyprať.

Na matraci nešetrite

Nekvalitné matrace môžu obsahovať spomaľovače horenia, prchavé látky, ktoré dráždia oči, hrdlo aj pľúca. Preto by ste ich výberu mali venovať väčšiu pozornosť.
Šetrná alternatíva: Kokosové vlákno alebo prírodný kaučuk, čiže LATEX.

Medvedíky na stene

Ak sa chystáte vyzdobiť svojmu dieťatku steny nástennými maľbami, vyberte vhodnú farbu.
Tie syntetické môžu obsahovať množstvo rizikových chemických látok. V prípade náterov, lakov či moridiel si overte, či sú skutočne vhodné na aplikáciu vo vnútornom prostredí. Ak totiž prípravok určený výhradne do exteriéru použijete v interiéri, môže byť zdrojom dlhodobého zápachu, teda uvoľňujúcich sa škodlivých látok.

Šetrná alternatíva: Vyberte si farby riediteľné vodou. Je dobré preveriť si ich zloženie alebo radšej rovno vybrať výrobky s ekologickou certifikáciou označené ako Environmentálne vhodný výrobok.

Ekovýrobok

Na Slovensku sa používa termín „environmentálne vhodný výrobok“, skrátene „ekovýrobok“, a garantuje ho ministerstvo životného prostredia. V Európskej únii je to takzvaná The Flower – Kvetina. Výrobok s týmto symbolom prešiel prísnymi testami a splnil požiadavky na kvalitu i šetrnosť k životnému prostrediu.

Hubenie hmyzu

Prostriedky na hubenie hmyzu väčšinou obsahujú insekticídy. Tie sa do tela dostávajú vdýchnutím, kontaktom s pokožkou alebo s potravou. Keďže dieťa v ranom veku trávi v detskej izbe prevažnú časť dňa, sú pre ne tieto prostriedky nepríjemné až nebezpečné. Prostriedkov na hubenie hmyzu je veľmi veľa a mnohé z nich majú negatívny dosah na ľudské zdravie.

Šetrná alternatíva: Rôzne druhy feromónových pascí alebo mucholapiek. Feromóny pôsobia na hmyz ako atraktanty, a preto bývajú veľmi účinné.
Dajte si do skrine zväzok levandule. Tento prírodný spôsob vyháňania molí používali už naše staré matere. Proti komárom napneme do okien sieť alebo použijeme moskytiéru.

Hračky

Výber hračky, ktorá by neškodila zdraviu, je v súčasnosti dosť ťažký. Problematické výrobky na nás útočia na každom rohu. Deti sú nebezpečnými látkami, ktoré sú v nich obsiahnuté, ohrozené oveľa viac ako dospelí. Predmety totiž často dávajú do úst a škodliviny sa do ich tela dostanú rýchlejšie. Preto radšej vôbec nekupujte hračky z PVC. Nebezpečnými látkami sú napríklad aj olovo či chróm.

Šetrná alternatíva: Hračky z dreva, textilu, plastov (ale nie z PVC).

Určitou známkou bezpečnosti sú certifikáty, ktoré môžu výrobcovia získať v testovacích laboratóriách.

Fľašky, cumlíky…

Asi v každej detskej výbave sa nájde plastová fľaška či cumlík, výrobky, v ktorých hrozí výskyt ftalátov.
Šetrná alternatíva: Kupujte iba preverené značky, najlepšie v lekárňach alebo v detských obchodoch. NEKUPUJTE tovar v lacných tržniciach.

Plienky

V jednorazových plienkach môžu byť obsiahnuté chemické látky, ktoré dieťaťu neprospievajú. Dezodoranty a bielidlá (chlór) môžu spôsobiť alergické reakcie či podráždenie pokožky. (Niektoré typy vyrážok boli pred rokom 1950, keď boli na trh uvedené prvé jednorazové plienky, takmer neznáme). Okrem zdravotnej stránky majú plienky aj ekologický dosah – hromadia sa na skládkach, vzniká nerecyklovateľný odpad.
Šetrná alternatíva: textilné plienky, jednorazové ekoplienky bielené kyslíkom, ľahko biologicky odbúrateľné.

Oblečenie

Predovšetkým v prípade tričiek, pyžám a spodnej bielizne dochádza k priamemu kontaktu s pokožkou, a preto sú rôzne alergické reakcie dosť nepravdepodobné. Obrázky na tričkách – potlač oblečenia – často obsahujú PVC – teda niekedy aj ftaláty.

Vzduch v miestnosti:

Každú domácnosť je nutné pravidelne a dostatočne vetrať. Na koncentráciu chemických škodlivín v byte má totiž veľký vplyv teplota a vlhkosť. Dôležité je tiež odvetrávať splodiny z kúrenia či z ohrievania vody v bojleri. Ak bývate v blízkosti diaľnice, s vetraním to nepreháňajte a zaobstarajte si radšej čistič vzduchu. K čisteniu vzduchu môžu prispieť aj rastliny – niektoré dokonca dokážu pohltiť formaldehydové výpary. Zároveň zvlhčujú vzduch a zvyšujú množstvo kyslíka.
Vhodné sú predovšetkým tieto:
fikus (Ficus benjamina)
zelenec (Chlorophytum comosum)
brečtan (Hedera helix)
dracéna (Dracaena sp.).

Fajčiari môžu vetrať, koľko len chcú, ale škodliviny sa budú ešte dlho držať v bytovom textile aj inde. Ak fajčíte, je lepšie ísť s cigaretou von – do záhrady, na terasu či balkón.
Osviežovače vzduchu, voňavé sviečky a gély, to všetko sú syntetické vône. Ich základ tvoria petrochemické produkty, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie alebo dráždiť sliznice.
Namiesto umelých vôní používajte prírodné aromatické oleje (levanduľu, eukalypt, medovku alebo pomaranč), ktoré necháte odparovať v aromatickej lampe. V byte každý deň vetrajte.

Zdroj: Združenie Arnika, www.arnika.org

18.9.2010 1:28| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist