babyweb.sk > Dieťa > Pre deti > Detské odrážadlo vyberajte starostlivo. Poradíme vám, na čo sa zamerať
Detské odrážadlo vyberajte starostlivo. Poradíme vám, na čo sa zamerať
Odrážadlá sú dnes veľmi populárne a u detí obľúbené. Viete však, čo musí správne odrážadlo spĺňať, aby bolo pre dieťa bezpečné? Pár dôležitých rád, ako sa v ponuke zorientovať, čoho sa vyvarovať a ako sa vyhnúť nesprávnym výrobkom, nám poskytol Ondřej Brunecký, cyklošpecialista a odborník na túto tému.
Bezpečné a kvalitné spracovanie na prvom mieste
Na garanciu bezpečnosti sa dnes díva každý veľmi pozorne, na trhu však nájdete veľmi dobré, no i horšie odrážadlá, ktoré všetky svorne vlastnia certifikáty a potvrdenia o bezpečnosti. Bohužiaľ, to pre nás nie je smerodajné.
Na odrážadle sa nesmú vyskytovať ostré hrany alebo ostré zakončenia, ktoré by mohli dieťaťu ublížiť pri páde. Zároveň berieme do úvahy aj komponenty, ktoré by sa mohli zlomiť a ostrú, nebezpečnú hranu vytvoriť. Deti sú malé a ľahké a na odrážadle sa pohybujú nízkou rýchlosťou. Znamená to, že pády určite nastanú, ale len zriedka predstavujú nejaké väčšie riziko. Určite stojí za zváženie zaoblená rukoväť a možnosť voliteľného obmedzenia otáčania riadidiel – tie sa nemôžu pretočiť a zablokovať tak predné koleso a spôsobiť pád.
Dôležitá je tiež výška sedadla
Ďalším veľmi dôležitým parametrom je výška sedadla, a to v najnižšej polohe. Podľa toho, kedy deti na odrážadle začínajú, je vhodné voliť výšku sedla tak, aby dieťa dosiahlo na zem celou plochou chodidiel. Predbežnú predstavu o tejto miere si môžete overiť doma, keď zmeriate dieťaťu s mierne rozkročenými nohami výšku rozkroku nad zemou.
Zamerajte sa i na materiál
Pri ráme odrážadiel sa najčastejšie stretávame s oceľou. Predovšetkým preto, že výroba ocele je najjednoduchšia a najlacnejšia. Menej často sa stretávame s hliníkovými zliatinami, kompozitnými materiálmi, laminátom či dokonca s drevom. Mnohí rodičia sa dreva obávajú, páči sa im z dizajnovej stránky, ale boja sa životnosti. Vrstvená vodoodolná preglejka znesie naozaj veľa, a ak nazbiera v priebehu jázd vášho dieťaťa nejaký ten šrám, dá sa pre ďalšieho súrodenca ľahko obrúsiť a pretrieť lakom a je opäť ako nové.
Faktom je, že oceľový rám je nielen príliš ťažký pre dvoj- či trojročné dieťa, ale i pre rodičov, pretože deti málokedy vydržia na odrážadle celý výlet či vychádzku a nezostáva im iné, ako ho niesť.
Pozornosť venujte kolesám a brzdám
Tu je dobré voliť overenú klasiku, teda vypletané kolesá na hliníkových ráfikoch s kvalitným ložiskovým osadením. Pozor na ťažké kovové ráfiky či lacné osi bez ložísk! Aj plastovej verzii hrozí kratšia životnosť a v plaste zalisované ložiská majú tendencie sa časom uvoľňovať. To platí aj pre brzdy. Kvalitné V-brzdy ako pri „dospelých kolesách“ fungujú spoľahlivo a dlhodobo. Plastové brzdy majú tendenciu praskať.
Brzda na riadidlách, brzdiaci predný alebo zadný ráfik a bubnová brzda sú často diskutovaným prvkom detských odrážadiel. Niektorí predajcovia tvrdia, že odrážadlo bez brzdy je nebezpečné. Ide však skôr o marketingový ťah. Prítomnosť brzdy je na zváženie, záleží, v akých podmienkach sa bude odrážadlo používať. Odrážadlá bez bŕzd rozhodne nie sú nebezpečné a v zahraničí sú rozšírenejšie ako odrážadlá s brzdou. Navyše malá detská ručička máva s brzdičkou problémy a väčšina detí na ňu prstíkmi ani nedočiahne. Je preto dobré vzdialenosť rukoväte od páky pred kúpou premerať.
Detské odrážadlo – nielen hračka na zábavu
Mohlo by sa zdať, že ide o ďalšiu obľúbenú hračku pre deti, no predovšetkým je to skvelá pomôcka, ako sa naučiť rovnováhu a rýchlo prejsť na detský bicykel. Rovnováha, ktorú staršie dieťa ťažšie hľadá, ak sa do toho učí rozbiehať a šliapať, sa dá veľmi ľahko natrénovať na odrážadle, rovnako ako odhad vzdialenosti, polomeru zatáčania a brzdenia.