babyweb.sk > Nákupy > Autosedačky > Detské sedačky Isofix
Detské sedačky Isofix
Detská sedačka Isofix sa dá niekoľkými úkonmi pevne spojiť s karosériou vozidla a takmer vylučuje chyby pri obsluhe. Vďaka pevnému spojeniu sedačky s vozidlom existuje vo všetkých prípadoch nehôd bezpečnostná výhoda. Normálny bezpečnostný pás, ktorý je potrebný na upevnenie detskej sedačky, na fixáciu detských sedačiek Isofix už nie je nutný. Systémy Isofix sú prípustné najviac do 18 kg hmotnosti a v budúcnosti budú v ponuke čoraz častejšie. Rastrový strmeň Isofix integrovaný v sedadle.
Ako funguje Isofix?
Na špeciálne upravenej škrupinkovej sedačke sú umiestené rastrové ramená Isofix s blokovacou mechanikou. Pomocou pohyblivých rastrových ramien sa škrupina posúva k rastrovým strmeňom umiestneným na karosérii vozidla medzi operadlom a plochou sedadla. Rovnomerným posúvaním smerom k operadlu sa detská sedačka Isofix napína. Teraz sa musí ešte skontrolovať, či blokovacia mechanika správne zapadla.
Existujú rôzne druhy systémov Isofix. V jednej z možností sa priamo spojí škrupina s rastrovými ramenami Isofix. Pri inom riešení sa používa nosný systém s opornou príklopkou. Nosný systém sa pritom spojí s rastrovými strmeňmi. Sem sa potom môže príslušná škrupinová sedačka upevniť.
Ktoré vozidlá ponúkajú ukotvenie Isofix?
Ukotvenie Isofix sa čoraz častejšie vyskytuje v sériovo vyrábaných nových autách. Čiastočne existuje možnosť dodatočného vybavenia. Vonkajšie zadné miesta na sedenie väčšinou už majú ukotvenie Isofix. Menej rozšírený je Isofix na sedadle pre spolujazdca. Je to len vtedy, ak je možné deaktivovať airbag spolujazdca. Predajca automobilov poskytne informáciu, či je vaše vozidlo vybavené ukotvením Isofix, alebo sa môže dodatočne vybaviť.
Rastrové ramená Isofix sa nasadia a pritlačia.
Na upevnenie netreba pás vo vozidle.
Môžu sa detské sedačky Isofix používať vo všetkých vozidlách?
Nie. Detské sedačky Isofix sú povolené len v určitých typoch vozidiel. Používanie týchto sedačiek vo vozidlách, ktoré nemajú oprávnenie, nie je prípustné. Aká sedačka sa môže používať v akom vozidle, si môžete prečítať v zozname typov vozidiel. Pretože tento zoznam sa takmer denne mení, musíte si zaobstarať u výrobcu detských sedačiek aktuálny stav.
Ak je zoznam typov Isofixu pre viac typov vozidiel, môže sa detská sedačka Isofix používať vo všetkých uvedených vozidlách.
Môžu byť detské sedačky Isofix upevnené 3-bodovým pásom?
Áno. Detské sedačky Isofix dostupné na trhu disponujú okrem špecifického schválenia pre vozidlá aj všeobecným certifikátom. Tak je možné upevniť detskú sedačku Isofix v druhom vozidle pomocou 3-bodového pásu. Platí to aj pre detské sedačky s upevnením Top Tether, ktoré sa používajú vo vozidle bez ukotvenia Isofix aleboTop Tether.
Top Tether
Detské sedačky Isofix v spojení s TopTether (horný oporný bod) majú univerzálny certifikát iba krátko. Pretože táto úprava existuje iba od roku 2004, je zatiaľ ponuka detských sedačiek s Isofixom alebo Top Tether relatívne malá. Mnoho nových vozidiel však už tieto kotviace body má. Preto treba sledovať návod na obsluhu vozidla a zoznam typov vozidiel pre detské sedačky. Pretože sa tento zoznam typov mení takmer každý deň, musíte si vyžiadať u výrobcu detských sedačiek aktuálny stav.
Pozor
Detská sedačka Isofix je prípustná pre určité typy vozidiel. Aj v druhom vozidle sa musí skontrolovať, či je upevnenie pomocou systému Isofix prípustné. Inak sa musí detská sedačka pripevniť bezpečnostným pásom. Ak je detská sedačka vybavená systémom Isofix alebo Top Tether, ale vozidlo nedisponuje systémom Top Tether alebo nemá ukotvenie Isofix, musí sa detská sedačka pripevniť bezpečnostným pásom.