babyweb.sk > Chcem dieťa > Adopcia > Dieťa je dar – hniezda záchrany na Slovensku, jediná záchrana pre nechcených?
Dieťa je dar – hniezda záchrany na Slovensku, jediná záchrana pre nechcených?
Čoraz častejšie sa stáva, že niektoré matky nemôžu zabezpečiť svojmu dieťaťu normálny plnohodnotný život. Dôvodov môže byť viacero: nemajú dostatočné finančné prostriedky, sú slobodné, nemajú strechu nad hlavou, nemajú prácu, sú závislé od rôznych návykových látok, otehotneli po znásilnení a iné dôvody. Keď žena nechce alebo si nemôže dovoliť mať a vychovávať dieťa, tak pomýšľa nad potratom, no sú tu aj hniezda záchrany, ktoré víťazia nad smrťou novonarodených. Ženy môžu po pôrode, resp. utajenom pôrode ihneď dieťa odložiť do hniezda záchrany, a to celkom anonymne, bez toho, aby ich niekto spoznal a odsúdil.
Na Slovensku je v súčasnosti 20 hniezd záchrany, ktoré slúžia ako záchrana pre novorodencov, ktorí, žiaľ, neboli vítaní a prišli na svet nechcene. Hniezda sa nazývajú inak aj verejnými inkubátormi a oslávili tento rok 15 rokov svojej existencie. Tieto špecializované zariadenia sú súčasťou takmer každej väčšej nemocnice. Prvý verejný inkubátor bol zriadený v roku 2004. Hniezda dávajú bábätkám šancu na lepší život a ich hlavnou myšlienkou je najmä zabrániť veľkému počtu úmrtí a potratov na Slovensku. Ich prioritou je chrániť to najzákladnejšie: právo na život. Pri príležitosti výročia ich založenia v tomto roku boli do každého záchranného hniezda nainštalované kamery. Pri realizácii týchto projektov v súvislosti s kamerami sa dbá o to, aby kamery snímali len vnútro inkubátora a aby v žiadnom prípade nezamerali človeka, ktorý tam dieťa vkladá. Pri týchto projektoch je anonymita žien najdôležitejšia. V roku 2019 boli dobudované 4 nové hniezda záchrany: v Dunajskej Strede, v Skalici, vo Svidníku a vo Vranove nad Topľou.
Čítajte tiež:
- Apgar skóre alebo hodnotenie novorodenca po pôrode
- Náhradné materstvo na Slovensku
- Ocko a ocko alebo Môžu si homosexuálne páry na Slovensku osvojiť deti?
Každý z politikov hovorí „áno“ hniezdam záchrany
Hniezda boli dobudované a zrenovované aj preto, lebo všetci politici, vláda aj laická verejnosť boli vždy jednotné, čo sa týka snahy zachovať hniezda záchrany, a vždy stáli na strane bábätiek, nie na tej „odvrátenej strane“. Hniezda záchrany totiž garantujú pre novorodenca to základné, a tým je právo dieťaťa na život.
V hniezdach existuje v súčasnosti aj nonstop linka, na ktorú mamičky môžu zavolať a poradiť sa o postupnosti, čo robiť, ak nechcú vychovávať svoje dieťa. Zvyčajne im navrhnú dieťa anonymne porodiť a neskôr vložiť do verejného inkubátora. Samozrejme, všetko v čo najväčšej diskrétnosti. Ak žena chce, po pôrode môže s dieťaťom zostať v centre zostať až tri roky. Poskytujú jej okrem zabezpečenia základných životných potrieb aj vzdelávacie a motivačné programy.
Ženy po pôrode odkladajú novorodencov preto, aby ich uchránili pred smrťou. Odložiť dieťa je predsa len ľudskejší spôsob, ako zvoliť smrť nevinného tvora. Dieťa, ktoré sa dostane do inkubátora, je právne slobodné, čo v preklade právnickej terminológie znamená, že po zápise do matriky sa môže začať proces adopcie, keď si ho môže adoptovať hocikto. Matka sa k dieťaťu, ktoré uložila do hniezda, teoreticky môže vrátiť dovtedy, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o jeho pridelení do inej náhradnej alebo adoptívnej rodiny. Po rozhodnutí súdu, ak sa biologická matka rozhodne pre krok späť, že chce naspäť svoje dieťa, tak už naň nemá nárok. Hniezdo záchrany je považované za jednu z krízových možností, no najmenej bolestivých.
Všetky hniezda fungujú anonymne a beztrestne. Dieťa dostane okamžite po vložení do inkubátora lekársku pomoc, ak si to situácia vyžaduje. Jedinou nevýhodou takéhoto postupu je to, že dieťa väčšinou nikdy nespozná pravdu, odkiaľ pochádza a kto sú jeho praví rodičia, no dokáže žiť plnohodnotný život v cudzej rodine.
Hniezda záchrany na Slovensku
- Banská Bystrica: FNsP F.D. Roosevelta, Námestie L. Svobodu 1
- Bratislava: Detská fakultná nemocnica, Limbová 1, Kramáre
- Fakultná nemocnica s poliklinikou, Antolská 11, Ba-Petržalka
- Čadca: Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Palárikova 2 311
- Dolný Kubín: Nemocnica s poliklinikou L.N. Jégeho, Nemocničná 1 944/10
- Dunajská Streda: Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s., Veľkoblahovská 23
- Košice: Fakultná nemocnica L. Pasteura, Rastislavova 43
- Nitra: Fakultná nemocnica Nitra, Špitálska 6
- Nové Zámky: Nemocnica s poliklinikou, Slovenská 11
- Prešov: Fakultná nemocnica s poliklinikou, Hollého 14
- Rimavská Sobota: Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota, Šrobárova 1
- Rožňava: Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory, Špitálska ulica 1
- Ružomberok: Ústredná vojenská nemocnica, Považská 2
- Skalica: Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a.s., Koreszkova 7
- Spišská Nová Ves: Nemocnica s poliklinikou, Jánskeho 1
- Svidník: Nemocnica arm. generála L. Svobodu, n.o., MUDr. Pribulu 412/4
- Trenčín: Fakultná nemocnica Trenčín, Legionárska 28
- Trnava: Fakultná nemocnica, A. Žarnova 11
- Vranov nad Topľou: Vranovská nemocnica, n.o., M.R. Štefánika 187/177B
- Žilina: Nemocnica s poliklinikou, V. Spanyola 43
.