babyweb.sk > Dieťa > Škôlka > Dieťa nechce do škôlky. Čo robiť?
Dieťa nechce do škôlky. Čo robiť?
Máte pocit, že vášmu dieťaťu nástup do materskej školy príliš nesedí? Možno nie je na takúto zmenu ešte zrelé.
Ako riešiť problémy s adaptáciou v škôlke? Odpovedá detská psychologička PhDr. Tamara Cenková.
Skôr než rodičia dajú svojho potomka na celý deň do škôlky, mali by tam s ním chodiť dopoludnia, aby dieťa získalo istotu a postupne sa oťukalo. Mamičky sa pýtajú: Ako dlho? Tu neexistuje žiadny návod, záleží to na ich radosti. Sú deti, ktoré prídu do škôlky a sú od začiatku v pohode. Ale úzkostným, citlivým deťom, ktoré visia na matke a vyrastajú v dosť uzavretej rodine, môže trvať dlhšie, než si na zmenu zvyknú (neznáme prostredie, cudzie deti a učiteľky). Každé dieťa je iné, takže aj adaptačné obdobie v škôlke prežíva inak. Krízová situácia: narodil sa súrodenec.
Keď sa v rodine narodí bábätko práve v čase, keď má ísť trojročné dieťa do škôlky, nástup radšej odložme. Ale i keď dieťa napríklad už pol roka chodilo do škôlky a narodí sa súrodenec, môže sa stať, že väčší súrodenec žiarli, že „ten malý“ môže byť doma s mamou, a začnú s ním byť problémy. Aby nevznikla súrodenecká rivalita, odporúčam dieťa zo škôlky vybrať a do štyroch rokov ho nechať doma.
Ako spoznať, že dieťa je zrelé do škôlky?
Niektoré dieťa cestou do škôlky plače a ešte pri prezliekaní v šatní mrnčí. Sotva však pani učiteľka otvorí dvere, je po plači a na mamu ani nepomyslí. Také malé divadielko. Keď dieťa neprestane plakať ani pri pani učiteľke, mali by sa rodičia informovať, čo sa deje, keď odídu. Ak sa dieťa, ktoré dodržiavalo čistotu, začne v škôlke pocikávať alebo sa stiahne a nehrá sa s ostatnými deťmi, nie je do škôlky zrelé. Dieťa tiež môže pri vstupe do škôlky maródovať, utekať do choroby, aby mohlo byť doma. To je ďalší signál jeho nezrelosti.
Signály, ktoré naznačujú, že dieťa nie je na škôlku zrelé:
- časté maródovanie
- pomočovanie
- desivé sny
- strachy
- úzkosti
- bolesti brucha
- vracanie
- hnačky
Ako problémom s adaptáciou v škôke predchádzať?
- Mamička by mala s dieťaťom odmalička navštevovať materské centrum, aby si zvykalo na kolektív.
- Rodičia by mali svojho potomka približne od roka a pol nechať prespať u starej mamy, u tety, mal by ho postrážiť niekto iný.
- Keď dieťa ide do škôlky, je dobré, aby mu mama povedala, že pracuje. Pri nákupe potom môže dieťaťu povedať: „Toto si môžeme kúpiť, pretože chodím do práce a zarábam peniažky.“
- Ak to je pre rodinu reálne, mali by ísť deti do škôlky až po skončení materskej dovolenky, teda v štyroch rokoch. Vývojový skok medzi tretím a štvrtým rokom dieťaťa je veľmi výrazný. Štvorročné deti sú už oveľa samostatnejšie, lepšie sa zaobídu bez mamy.
Čo robiť, keď dieťa adaptáciu nezvládne?
V žiadnom prípade by rodičia nemali nástup svojho dieťaťa do materskej školy siliť, lebo mu to môže spôsobiť veľkú traumu. Poznám desať- až dvanásťročné deti, ktoré sa pocikávajú, lebo sa začali pomočovať, keď šli do škôlky a neboli zrelé. Keď si neviete s náročnou situáciou poradiť, je dobré navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu.