babyweb.sk > Po pôrode > Novorodenec > Diéta po pôrode
Diéta po pôrode
Ak po pôrode musíte dodržiavať diétu v súvislosti s ochorením (celiakia, diabetes…), je to situácia, ktorú treba riešiť pod odborným vedením lekára a nutričného terapeuta.
Pojem diéta vysvetľujeme ako redukciu, treba si však uvedomiť, že akékoľvek obmedzovanie stravy či redukčné režimy počas dojčenia sú nevhodné a môžu dieťa i matku ohroziť výživovým deficitom. Populárna tlač nás zásobuje informáciami, ako rôzne celebrity po pôrode chudnú, ale nikde sa už nehovorí o tom, ako sa ich denný režim a životný štýl odlišujú od života bežnej ženy a ako živia svoje deti. Je známe, že počas dojčenia sa hmotnosť redukuje fyziologicky.
Žena s nízkym energetickým príjmom postupne stráca schopnosť tvoriť mlieko. Prísna redukčná diéta dojčiacej mamičky vedie aj k uvoľňovaniu cudzorodých látok z tukových buniek, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa.
Najlepšou redukčnou diétou pri dojčení je vyvážená pestrá strava bez prejedania, maškrtenia a prijímania prázdnych kalórií v sladkých nápojoch. S pohybom okolo bábätka a prípadným ľahkým cvičením pôjdu kilá dolu samy.
Do kategórie diét po pôrode patrí aj mnoho mýtov a povier – predovšetkým o „nadúvacej“ strave. Treba si uvedomiť, či chceme riešiť problém mamičky – jej plynatosti, či problém bábätka.
K stravovaniu po pôrode patrí aj potreba dostatočnej dávky vlákniny v strave, aby mamička nemala problémy so zápchou. Množstvo a forma sú veľmi individuálne a závisia aj od predchádzajúceho stravovacieho režimu ženy. Úplne vylúčiť vlákninu zo stravy je teda nezdravé a mamičke určite také opatrenie skomplikuje život.
Čítajte tiež:
- 8 krokov k bezproblémovému stravovaniu pri dojčení
- Ako najlepšie jesť pri dojčení
- Čo urobí pôrod s mojím telom?
Užívanie potravinových doplnkov s vlákninou (najmä na chudnutie) takisto neodporúčame, pretože veľké množstvo väčšinou využitej hrubej vlákniny môže skomplikovať vstrebávanie dôležitých živín. Najlepšou formou príjmu vlákniny pri dojčení je jemná, rozpustná vláknina, ktorú nájdete v dužine ovocia, listoch ľadového, hlávkového a ostatných šalátov, v čínskej kapuste, špenáte a pod. Rozpustnú vlákninu v potravinových doplnkoch v rozumnej miere možno k strave zaradiť.
Plynatosť u bábätka oveľa častejšie spôsobuje nesprávne pitie materského mlieka, ako mamičkin jedálny lístok (kým sa látky zo stravy, ktorú konzumovala matka, môžu objaviť v materskom mlieku, uplynie 6 až 12 hodín).
S ohľadom na bábätko z jedálneho lístka mamičky treba vyradiť najmä veľmi ostré jedlá a potraviny (čili papričky) a druhy ovocia, ktoré môžu byť alergizujúce. Mimoriadna opatrnosť sa vyžaduje pri deťoch s atopickým ekzémom a v prípade, že obaja rodičia sú alergici. Takéto odporúčania však už znova patria do rúk špecialistov.