babyweb.sk > Bábätko > Dojčenie a výživa > Dojčenie dvojčiat
Dojčenie dvojčiat
Ak matku čaká dojčenie iba jedného dieťatka, najskôr to vopred nijako špeciálne nerieši. V prípade dvoch detí však už isté obavy a otázky má. Budem mať dostatok mlieka pre obidve? Ako zvládnem kŕmenie? Prečítajte si, ako je to s dojčením dvojčiat.
Dojčenie bezpochyby poskytuje množstvo výhod ako pre vaše deti, tak aj pre vás. Okrem zdravotných prínosov pre novorodenca je dojčenie najpohodlnejším a najmenej nákladným spôsobom, ako ich nakŕmiť. Napriek tomu môže byť dojčenie viac ako jedného bábätka náročné. Dôležité je vedieť, ako začať, a vytvoriť si na dojčenie tie najlepšie podmienky. Uvidíte, že časom všetko pôjde hladko.
Na začiatku môžete k prsníku priložiť bábätko jedno po druhom. To vám poskytne lepšiu možnosť vidieť, či sa každé správne prisaje, a lepšie odhalíte prípadný problém. Za zváženie tiež stojí vytvorenie pomocného grafu, do ktorého si budete písať, ako dlho a ako často každé z bábätiek dojčíte. Rovnako si môžete zaznamenávať počet mokrých a pokakaných plienok u každého bábätka. Určite vám to pomôže sa na začiatku zorientovať a budete mať prehľad.
Materského mlieka bude dosť pre obe deti
Väčšina matiek je schopná produkovať dostatočné množstvo materského mlieka pre viac ako jedno bábätko – bez problémov tak môže plne dojčiť i dvojčatá. Podmienkou je, samozrejme, časté dojčenie. Čím viac bábätká vypijú, tým viac mlieka sa bude tvoriť. Vzhľadom na to, že väčšina dvojčiat sa rodí predčasne (skôr ako v 38. týždni tehotenstva) a väčšinou cisárskym rezom, čo ovplyvňuje vyzretosť ich organizmu a tým aj ich sací reflex, je potrebné počítať s pomalším rozjazdom. Aj keď to často nie je jednoduché, matka by mala vytrvať a častým prikladaním detí k prsníku tvorbu mlieka stimulovať. Ak z nejakého dôvodu so svojimi deťmi nemôžete dlhší čas byť, je potrebné mlieko pravidelne odsávať (8-10-krát denne), aby sa jeho produkcia neznížila. Bola by veľká škoda bábätko o drahocenné materské mlieko pripraviť.
Spoločné alebo individuálne
Niektoré matky uprednostňujú individuálne dojčenie dvojčiat, niektoré dojčia obidve deti naraz, pretože tým šetria čas. Je iba na vás, aký spôsob kŕmenia si vyberiete vy. Iba vyskúšaním zistíte, ktorý bude vám i vašim drobčekom vyhovovať viac. Možnosti dojčenia môžete tiež kombinovať. V noci dojčiť jednotlivo, vo dne obidve naraz alebo naopak. Uvidíte, čo bude lepšie fungovať.
Môžete praktikovať aj dojčenie na požiadanie – nadojčíte len to dieťa, ktoré sa na kŕmenie prebudí, a druhé necháte spať. Nadojčíte ho neskôr, až sa samo prihlási. Výhodou individuálneho dojčenia je tiež to, že matka má šancu byť s každým svojím bábätkom osamote, lepšie tak spoznať jeho osobnosť a vytvoriť si s ním intímne puto.
Spoločným dojčením okrem úspory času podporujete vzťahovú väzbu medzi dvojčiatkami a tiež v prípade, že jedno z bábätiek nechce sať, druhé mu saním zabezpečí uvoľnenie mlieka (tzv. let-down reflex).
Pri dojčení môžete prsia medzi deťmi striedať alebo každé z detí prikladať vždy na rovnaký prsník – niekedy bábätko uprednostňuje len jeden prsník, k druhému sa môže napríklad horšie prisávať. Na začiatku sa však odporúča striedanie, a to z dôvodu rozbehnutia laktácie – jedno dieťa môže sať a piť menej a druhé, ktoré je zdatnejší „cicavec“, pomôže rozbehnúť dojčenie druhého prsníka…
Čítajte tiež:
- Tandemové dojčenie alebo Dojčenie novorodenca a jeho staršieho súrodenca
- Ako podporiť nástup laktácie
- Hlavné zásady dojčenia
Správna poloha je základ
V prvom rade by si matka mala uvedomiť, že dojčenie dvojčiat jej zaberie pomerne dosť času a je teda dôležité, aby si naň vytvorila čo najpríjemnejšie podmienky. Počas každého dojčenia by sa mala cítiť pohodlne ako ona, tak i jej bábätka. Tiež sa zo začiatku pravdepodobne nezaobíde bez pomoci svojich blízkych. Nájsť tú správnu polohu na dojčenie s dvoma deťmi dá trochu zabrať. Existuje niekoľko spôsobov (polôh), ako dvojčatá dojčiť, a nebojte sa ich vyskúšať.
Futbalová poloha bočná
Posadíte sa, okolo tela si umiestnite dojčiaci vankúš (prípadne normálne vankúše – z každej strany i do lona) a na každú stranu vedľa svojho tela položíte bábätká tak, aby mali hlavičku pred vašimi prstami a nožičky smerovali pozdĺž vášho tela dozadu. Bábätká pridržiavate svojím predlaktím a dlaňami poskytujete podporu ich hlavičkám.
Futbalová poloha v kombinácii s polohou vsede
Pri tejto polohe bude jedno bábätko ležať pozdĺž vášho tela s nožičkami dozadu a druhé budete držať pred svojím telom (akoby na vankúši sedelo) a rukou mu podporovať telíčko a hlavičku.
Poloha vsede do kríža
Obe bábätká si „posadíte“ pred svoje telo tak, aby boli čelami k sebe, ich telíčka sa pred vaším telom prekrížia. Pridržiavate ich svojimi pažami.
Poloha v ľahu
Ľahnite si na chrbát, mierne sa stočte nabok. Jedno bábätko bude ležať pozdĺž vášho tela na posteli a druhé si položíte na seba. Ich hlavičky budú pri vašich prsiach, každé z bábätiek budete istiť jednou rukou.
Spočiatku možno budete s polohovaním bábätiek na dojčenie potrebovať pomôcť, ale postupom času prídete na to, ako to zvládnuť sama. Ak sa vám však dojčenie nebude dariť, neváhajte požiadať o pomoc svojho pediatra alebo laktačnú poradkyňu.