Domáci pôrod: Hazard alebo alternatíva k nemocnici

Domáci pôrod je dnes veľmi kontroverznou a živo diskutovanou témou nielen medzi mamičkami, ale aj odborníkmi. Niekedy žena nestihne včas prísť na pôrodnú sálu a dieťa sa vypýta na svet už doma, ale tento prípad v nasledujúcom článku nehodnotíme. Zaoberáme sa pôrodom doma vopred plánovaným a chceným. V minulosti ženy rodili len doma za prítomnosti pôrodnej babice, resp. niekedy ani babica nestihla prísť včas k pôrodu a ženy rodili samy v domácom prostredí. Dnes už je tento pôrod nielen kontroverzný, ale aj nebezpečný, čo zdôrazňujú viacerí odborníci.

4-shutterstock_1889358733-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V civilizovanom svete 21. storočia je pôrod v pôrodniciach vo všetkých rozvinutých krajinách samozrejmosťou, no niektoré odvážne ženy preferujú rodenie doma ako alternatívu k pôrodu v nemocnici. Tak ako existujú zmeny v životnom štýle a v obliekaní, existuje určitá modernizácia aj v tomto. Pre väčšinu ľudí však predstavuje tento krok krok vzad pre ľudstvo a civilizáciu.

Každá žena má v dnešnej modernej  súčasnosti už iné predstavy o tom, ako by mal prebiehať jej pôrod, a keďže svetu vládne individualizmus, tak každá má iné preferencie.

Často má žena z prichádzajúceho pôrodu strach a obavy a ani nepomýšľa na to, že by sa nezverila do rúk nikomu, len prírode. Práveže naopak, ženy vyhľadávajú lekársku pomoc a dôverujú lekárom, sú ich jedinou istotou. No aj napriek tomuto faktu sa nájdu odvážne rodičky, ktoré nemajú z pôrodu doma strach.

Rodiť doma v domácom prostredí môžu jedine zdravé ženy, ktoré majú celé tehotenstvo bez zbytočných komplikácií, inak je zdravie dieťaťa aj matky ohrozené a v žiadnom prípade sa neodporúča. Všetky pôrody doma sú na vlastné riziko a zodpovednosť matky.

Dôvody pre pôrod doma

Ženy preferujú domáce pôrody kvôli intímnej atmosfére, ihneď si dieťa privinú na hruď, a tým pádom si vytvoria s dieťaťom dostatočne dôverný intímny vzťah už od prvého momentu jeho príchodu na svet.

Dôvodom sú zlé predchádzajúce skúsenosti s rodením prvého dieťaťa v nemocnici, preto chcú už druhé dieťa priviesť na svet bez zbytočného stresu, hystérie a traumy.

Ženy pokladajú pôrod za vysoko intímnu záležitosť, ktorá by sa mala odohrávať iba doma,  preto vyžadujú pôrod na vlastné riziko v domácom prostredí. Väčšinou dámy rodia len za prítomnosti ich partnera alebo pôrodnej asistentky, či duly.

Gynekológovia však svorne tvrdia, že  ideálny pôrod by mal byť predovšetkým bezpečný pre matku aj dieťa. Pravdepodobnosť vzniku nebezpečnej situácie je v domácom prostredí podstatne väčšia než na pôrodnej sále. V žiadnom prípade však nemožno tvrdiť, že by pôrod doma nemohol prebehnúť hladko. Je skvelým faktom, že slovenská legislatíva nezakazuje pôrody doma.

Teoreticky sa pôrod doma dá zvládnuť, prakticky je to už horšie, pretože pacientkam hrozia obrovské riziká.  Pôrod sa môže hocikedy skomplikovať, aj keď celé tehotenstvo prebiehalo v poriadku, treba veľa premýšľať, akou cestou sa vydáte.

Čítajte tiež:

Ktorým rodičkám sa neodporúča rodiť doma

  • cukrovka, vysoký krvný tlak, kŕčové stavy, rôzne chronické ochorenia
  • cisársky rez v predchádzajúcom pôrode
  • pôrod nastane skôr ako pred 37. týždňom alebo tehotenstvo trvá dlhšie ako 41 týždňov

Rodička by mala mať pripravené veci do nemocnice v prípade, ak nastanú komplikácie a bude potrebný rýchly prevoz do pôrodnice.

Možné komplikácie

Pri pôrode doma je nutné  pripraviť sa na časté pôrodné komplikácie. U novorodenca je to perinatálna asfyxia plodu, ktorej príčinami môžu byť kompresie pupočníka, nepostupujúci pôrod, zaseknutie ramienok, nepravidelné polohy, odlučovanie placenty a iné krvácajúce stavy atď.

Z komplikácií u matky možno uviesť ruptúru hrádze, neodlučovanie placenty a hlavne opäť krvácavé stavy. Priebeh ani koniec pôrodu nemožno nikdy dopredu celkom odhadnúť a o život môže ísť z minúty na minútu, doma, ale aj v pôrodnici. S tým rozdielom, že v pôrodnici sú na takéto  prípady lekári pripravení.

Zlatou strednou cestou by tak mohol byť ambulantný pôrod, pri ktorom žena rodí v pôrodnici pod dozorom lekárov, ale odchádza z pôrodnice domov s bábätkom už dvanásť hodín po pôrode.

Skvelý variant?

Ambulantný pôrod predstavuje akýsi kompromis medzi pôrodom doma a hospitalizáciou, keď sa na jednej strane eliminuje niekoľkodenný pobyt v nemocnici, ale zároveň ide o neporovnateľne bezpečnejší variant pôrodu, keď mamička nemusí mať strach z možných pôrodných komplikácií.

Na Slovensku je stále pôrod doma v súčasnosti veľkou raritou. Ženy preferujú pôrody v bezpečnom prostredí nemocnice alebo ambulantné pôrody.

4.10.2023 4:46| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Wikipédia.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist