Drobné kožné problémy u detí

Drobné kožné problémy sužujú malé deti veľmi často. Detská koža je citlivá a reaguje na najrôznejšie podnety, s ktorými sa stretáva.

profimedia-0375334703-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Infekčné kútiky

Na ich vzniku sa podieľajú baktérie a kvasinky. Prasknutý bolestivý kútik môže spôsobiť opar. Kedysi bývali známkou nedostatku vitamínov. Prasklinky sú pre dieťa nepríjemné a bolia.

Liečba:

Kútiky ošetríme zvláčňujúcim krémom, prípadne s antiseptickou zložkou.

Opary

Nevyhýbajú sa ani malým deťom. Ich pôvodcom je vírus. Každá mamička opar na perách väčšinou bezpečne spozná. Opar môže byť v kútiku, ktorý praská. Vyhodenie oparu často sprevádza horúčkové ochorenie dieťaťa.

Liečba:

Virostatickou masťou, krémom alebo gélom. V lekárni je široký výber týchto liekov.

Prevencia:

Pery chránime pred prudkým slnečným žiarením balzamom s ochranným faktorom.

Impetigo

Pôvodcom tohto ochorenia detí sú baktérie. Na koži sa objavujú drobné pľuzgieriky s čírym až skaleným obsahom. Môžu splývať a vytvárať väčšie ohraničené ložiská. V ich blízkosti môžete nahmatať zväčšené lymfatické uzlinky. Impetigo dieťa svrbí. Hojí sa bez jaziev s prechodnou pigmentáciou kože.

Liečba:

Pomocou antibiotickej masti. Má význam vtedy, keď je pľuzgierikov viac alebo splývajú do plôšok. Jeden, dva pľuzgieriky netreba zvlášť liečiť. Môžeme ich pretrieť dezinfekčným roztokom. Pozor však na to, aby si dieťa pľuzgieriky neškrabalo a neroznieslo si infekciu po tele.

Bradavice

Sú tvrdé výrastky na koži, najviac na prstoch, chrbáte rúk, na dlaniach a tvári. Ide o vírusové ochorenie. Prenáša sa priamym kontaktom, hlavne v spoločných verejných zariadeniach, ako sú bazény, sprchy a pod. Škrabaním dochádza k šíreniu bradavíc do okolia.

Liečba:

V súčasnosti je najrozšírenejšia liečba tekutým dusíkom s následným zostrihnutím vzniknutého pľuzgiera. Je účinná, ale často sa musí opakovať. Bradavice možno zlikvidovať aj pomocou lasera či rôznymi miestne aplikovanými leptavými látkami. Možná je aj chirurgická liečba. Na liečbu bradavíc existujú aj homeopatické lieky. Ich účinnosť je však o dosť menšia. Niekedy bradavice zmiznú aj samy, bez liečenia.

Prevencia:

Používanie vhodnej obuvi pri verejných bazénoch, saunách a podobných zariadeniach. Hygiena nôh a dôkladné osušenie aj medzi prstami po opustení bazéna.

Moluská

Sú rovnako ako bradavice vírusovým ochorením, ktoré sa prenáša priamym kontaktom v detských kolektívoch.

Príznaky:

V širokom rozmedzí 3 týždňov až 3 mesiacov od nákazy sa na koži objavia pľuzgieriky voskovo lesklej farby s centrálne vpadnutou časťou, ružové alebo ružovožlté, veľkosti niekoľkých milimetrov. Stlačením stredu možno vytlačiť belavú syrovitú masu. Väčšinou sa vyskytujú vo väčšom počte, najčastejšie na tvári, končatinách, v slabinách, okolo prirodzenia alebo konečníka.

Liečba:

Moluská možno rýchlo, šetrne a napodiv nijak zvlášť bolestivo odstrániť „vyštípnutím“ pinzetou. Rodičia si však často na takúto procedúru netrúfnu. Potom nezostáva iné, než neváhať a objednať sa do kožnej ambulancie skôr, než si dieťa škrabaním moluská roznesie na ďalšie miesta na tele. Odstránenie molúsk možno urobiť aj pomocou tekutého dusíka.

1.7.2022 12:15| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist