babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Drogy, alkohol a fajčenie v tehotenstve
Drogy, alkohol a fajčenie v tehotenstve
Drogová závislosť v priebehu tehotenstva je veľmi závažný zdravotný a sociálny problém. Drogy, ich zneužívanie a sprevádzajúce komplikácie výrazne ovplyvňujú priebeh tehotenstva, vývoj plodu a novorodenca.
Čo je to droga
Pod názvom droga rozumieme látky, ktoré sú schopné navodiť veľmi ťažko zvládnuteľnú potrebu opakovaného nutkavého užívania týchto látok pre ich psychické účinky a ďalej aj preto, aby sa zabránilo vzniku nepríjemných stavov (abstinenčný syndróm) pri neprítomnosti látky v organizme. Závislosť od návykových látok patrí medzi chronické ochorenia centrálneho nervového systému.
Alkoholom k trvalej „invalidite“
Najčastejšou spoločensky tolerovanou drogou je alkohol. Svojimi zdravotnými a sociálnymi dôsledkami je pre spoločnosť omnoho nebezpečnejší, ako užívanie tzv. nelegálnych drog. Pôsobí toxicky predovšetkým na pečeň. V priebehu tehotenstva voľne prechádza placentárnou bariérou a má patogénne účinky na plod. Spôsobuje u neho takzvaný fetálny alkoholový syndróm, ktorý sa prejavuje zúženými očnými štrbinami, stlačeným koreňom nosa a krátkymi nosnými krídlami, široko posadenými očnicami, mentálnou retardáciou, srdcovými defektmi a často rastovou retardáciou.
U gravidných alkoholičiek môžeme očakávať komplikácie spojené s postihnutím orgánov v dôsledku dlhodobého alkoholizmu. Obzvlášť je závažná cirhóza pečene. Trpia nedostatočnou výživou a majú deficit vitamínov, najmä skupiny B.
Cigareta alebo zdravie dieťaťa
Nikotín je jednoznačne najrozšírenejšia závislosť u tehotných. Presné čísla nie sú k dispozícii, ale približne pätina tehotných v priebehu tehotenstva a dojčenia fajčí.
Nikotín spôsobuje zúženie ciev v placente, stavy prechodného nedostatku kyslíka, ktorý v závislosti od množstva vyfajčených cigariet vedie k chronickej hypoxii (chronickému nedostatku kyslíka). Výsledkom je nižšia pôrodná hmotnosť až rozvoj vnútromaternicovej rastovej retardácie. Deti fajčiarok môžu v ďalšom vývoji trpieť ľahkou mozgovou dysfunkciou, poruchami sústredenia a horším prospechom v škole. Negatívny vplyv na tehotnú má, samozrejme, aj pasívne fajčenie. Pobyt tehotnej v zafajčených priestoroch zvyšuje okrem iného aj riziko vzniku atopického ekzému a rozvoja alergie v ranom detskom veku.
Omamné látky zmenia váš život
Spoločensky neprípustnými drogami sú opioidy – zástupcom je heroín, psychostimulačné drogy – kokaín, halucinogény – LSD, kanabinoidy – marihuana.
Z pôrodníckeho hľadiska je pre užívateľky drog typické, že tehotenstvo u nich nie je plánované a je aj nechcené. Vzhľadom na nepravidelný cyklus je záchyt tehotenstva neskorý, je premeškaný čas na skríningové vyšetrenia a aj čas na podanie žiadosti o interrupciu. Drogová závislosť sama osebe nie je indikáciou na prerušenie gravidity. Narkomanky sú väčšinou veľmi mladé, v drvivej väčšine sú slobodné, buď úplne bez partnera, alebo partner je takisto narkoman. Sú bez zamestnania alebo o prácu postupne prišli v dôsledku drogovej závislosti.
Prehlbujúca sa závislosť vedie k postupnému asociálnemu správaniu, ktoré je vyjadrené tým viac, čím horšia je ekonomická situácia narkomanky. Primárnou snahou narkomanky je zabezpečenie dennej dávky drogy, preto sa uchyľuje ku krádežiam a prostitúcii. Rizikovým sexuálnym správaním sa výrazne zvyšuje hrozba sexuálne prenosných infekcií vrátane HIV.
Sila vôle dokáže zvíťaziť
Úspešnosť liečby predpokladá vôľu tehotnej ženy zásadne zmeniť spôsob života a prerušiť kontakty s komunitou, kde dochádzalo k aplikácii drogy. V týchto situáciách pomáhajú protidrogové centrá, ústavná liečba na psychiatrickom oddelení a pobyt v protidrogových komunitách.