babyweb.sk > Chcem dieťa > Druhé dieťa: neuponáhľať ani nepremeškať
Druhé dieťa: neuponáhľať ani nepremeškať
Každý pár sa na to pozerá inak. Niektoré si to chcú už „odbaviť“ a mať druhé dieťa čo najskôr, iné si dajú odklad na pekných pár rokov. Aký je teda ideálny odstup medzi dvomi tehotenstvami?
Biologické hodiny, kariérne záujmy, existenčné istoty. Súčasný svet stále prináša ďalšie a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú rozhodnutie partnerov, kedy mať druhé dieťa. V mnohých prípadoch však nestačí jednoducho si to naplánovať, aj keď to je na rozdiel od minulosti vďaka antikoncepcii jednoduché. Ľudské telo však nie je stroj a aj ono má svoje vlastné plány.
Príliš skoro znamená komplikácie
Do druhého tehotenstva sa radšej netreba veľmi ponáhľať, aspoň tak to vyplýva z americkej štúdie, ktorá vyšla v BJOG (Medzinárodný časopis pre pôrodníctvo a gynekológiu). Štúdia upozorňuje na riziká spojené s tým, že žena porodí druhé dieťa príliš skoro po prvom dieťati. V prvom rade hrozí, že druhé dieťa sa narodí predčasne. Výsledky výskumu uvádzajú, že v 53,3 % prípadov sa ženám, ktoré majú druhé dieťa v roku, keď porodili prvé, druhé dieťa narodí týždeň až dva pred termínom.
U žien, ktoré si dajú medzi pôrodmi prestávku jeden a pol roka, je toto riziko iba 37,5 %. Na termín ďalšieho pôrodu má vplyv aj skutočnosť, či bol prvý pôrod vykonaný cisárskym rezom. Ak sa žena rozhodne znovu otehotnieť skôr ako o jeden a pol roka po cisárskom reze a bude rodiť prirodzenou cestou, riskuje ruptúru (prasknutie) maternice.
Doprajte telu regeneráciu
Aj ženy, u ktorých sa pri prvom tehotenstve objavila tehotenská cukrovka, si musia druhé tehotenstvo načasovať nielen podľa svojho želania, ale hlavne podľa možností svojho organizmu. Predovšetkým je dôležité konzultovať túto záležitosť s lekárom. Ak sa k tehotenskej cukrovke pridruží aj priberanie na hmotnosti, existuje riziko diabetu 2. typu, teda cukrovky vznikajúcej v dospelosti.
Lekári preto odporúčajú ženám s nadváhou schudnúť tri až päť kilogramov pred tým, ako počnú druhé dieťa, aby sa toto riziko vylúčilo. Niekedy to znamená aj ročný odklad. Ale aj pre ženy, ktoré zdravotné problémy nemajú, je dobré sa pred ďalším tehotenstvom dostať späť na svoju obvyklú hmotnosť a nehromadiť kilá na kilá. Organizmus, a to aj zdravých žien, si zaslúži po prvom tehotenstve oddych, jednoducho sa potrebuje dostať do normálu. Mal by „natankovať“ zásoby železa a kyseliny listovej, ktorá je významná pre normálny rast a vývoj plodu.
Ak sa teda ženy rozhodnú pre rozumnú prestávku medzi dvomi tehotenstvami, mali by myslieť na antikoncepciu. Vžitý názor, že matka, ktorá dojčí, nemôže otehotnieť, totiž neplatí.
Čítajte tiež:
- Alergia na spermie? Častejšia, než si myslíte
- Prečo nám spermie ubúdajú?
- Spontánnych potratov pribúda. Prečo?
Viac ako päť rokov znamená riziko
Otáľať s novým prírastkom pridlho sa však tiež nemusí oplatiť. Ak je prestávka dlhšia ako päť rokov, môže sa stať, že plod v maternici nebude dostatočne rásť, pôrodná hmotnosť novorodenca bude nízka alebo sa narodí predčasne. Je tu aj riziko preeklampsie, teda ochorenia placenty, ktoré ohrozuje matku aj plod. Táto komplikácia sa väčšinou týka žien, ktoré mali podobné problémy už počas prvého tehotenstva.
Ak je žena tehotná po viac ako piatich rokoch, existuje väčšia možnosť výskytu recidívy, obzvlášť ak zmení partnera. Všeobecne možno povedať, že problémy z prvého tehotenstva sa v tom druhom, ak je oneskorené, s najväčšou pravdepodobnosťou zopakujú. Svoju rolu zohráva samozrejme aj otázka veku, biologických hodín. Po tridsaťpäťke je schopnosť otehotnieť menšia, takže ak prvé dieťa prišlo o niečo neskôr, s tým druhým by žena nemala veľmi otáľať.
Existuje hodina H?
A aký je teda ideálny čas na druhé dieťa? Odporúča sa otehotnieť v intervale 18 až 23 mesiacov po predchádzajúcom pôrode. No nie je to, samozrejme, zákon, podľa ktorého by sa mali páry za každú cenu riadiť. Ak partneri majú chuť a možnosť mať druhé dieťa a nehrozia žiadne zdravotné komplikácie, môžu všetky štatistiky hodiť za hlavu.