Duly na Slovensku

Na Slovensku nie je prítomnosť duly veľmi rozšírená, ale ako tvrdí slovenská lekárska komora, čoraz viac potrebnejšia. Mnohí ľudia sa doteraz ešte nestretli s týmto pojmom. Pre niekoho je to novinka, pre niekoho nutnosť.

1200x900-07-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kto je dula?

Dula predstavuje špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje ženám podporu počas  tehotenstva, ale najmä počas pôrodu. Je nutné zdôrazniť, že dula nie je zdravotnícky personál. Stojí napríklad rodičke pri tvári, ak tam nie je manžel, a dodáva jej psychickú podporu. Dula je na Slovensku väčšinou psychologička, môže byť však aj pôrodná asistentka, aj pedagogický pracovník. Na jej pôvodnom zamestnaní nezáleží. Môže byť aj právnička či učiteľka. Stať sa dulou môže každá žena, ktorá sa pre toto povolanie rozhodne. Dôležité je, aby bola empatická, trpezlivá, ľudská, priateľská, ochotná pomáhať.

Podmienkou je absolvovať špeciálny kurz pre duly a získať certifikát. Duly by mali mať pôrodné skúsenosti a samy byť matkami, ale nie je to nevyhnutná podmienka na to, aby sa stali dulami. Keď mamička zavolá, dula si musí zariadiť svoje povinnosti tak, aby sa mohla ihneď uvoľniť a prísť k pôrodu. Dula však pomáha rodičke aj pred samotným pôrodom v období tehotenstva.

Vyberanie správnej duly

Dôležité je nezáväzné úvodné stretnutie, na ktorom si mamička môže overiť vzájomné sympatie a zistiť, či je dotyčná žena schopná splniť jej očakávania. Niektoré mamičky sú vo veľkom strese,  netešia sa na pôrod, majú zbytočne veľké obavy, a tu nastupuje úloha duly, ktorá má mamičku upokojovať, podávať jej informácie a pomáhať jej najmä z empatickej a psychickej stránky. Väčšina žien vyhľadá dulu v druhej polovici tehotenstva a vytvorí si k nej dôveru a citový vzťah.

Dula je pri pôrode žene stále k dispozícii, ak si to rodička želá, ale nesmie zasahovať do práce zdravotníkov. Na začiatku jej môže pomôcť rozpoznať príznaky pôrodu, prísť k nej domov, pomôcť s praktickými vecami a vniesť do začiatku pôrodu pokojnú atmosféru. Neskôr pomáha mamičke napríklad predýchavať kontrakcie, hľadať úľavové polohy alebo je iba pokojnou osobou, ktorá emocionálne pomôže. Dula je pre mamičku opora v každom zmysle slova.

Čítajte tiež:

Ako na prítomnosť duly reagujú slovenské nemocnice?

Slovenské nemocnice sa snažia vychádzať mamičkám v ústrety tým, že dovolia dulám byť pri pôrode, väčšinou je to však na Slovensku stále nevídaný nadštandard. Dula však má legislatívne rovnaké možnosti sprevádzať rodičku pri nemocničnom pôrode ako otecko. Niektoré pôrodnice, napríklad v Bratislave-Ružinove, dokonca ponúkajú možnosť individuálnej praxe a fungujú tak pre začínajúce duly aj ako „školiace pracovisko“. Žiaľ, pre niektoré nemocnice nie je možná prítomnosť dvoch ľudí pri pôrode, t. j. nemôže tam byť otec dieťaťa aj dula, žena si musí vybrať, koho chce pri pôrode. Dula môže byť počas celého pôrodu prítomná. Ženy by si mali vopred zistiť, či pôrodnica, ktorú si vybrali, umožňuje mať pri pôrode takúto emocionálnu podporu.

Pre dobrú atmosféru počas pôrodu je dôležité, aby lekár prítomnosť duly akceptoval. Zdravotníci si robia svoju prácu rovnako, či tam dula je, alebo nie je. Prítomnosť duly ich úlohu a kompetencie nijako neovplyvňuje. Dula musí rešpektovať rozhodnutia lekára, pretože on je za pôrod zodpovedný, a lekár musí akceptovať prítomnosť duly, nesmú si do svojej práce zasahovať. Dobrá vzájomná komunikácia všetkých zúčastnených a pokojná atmosféra je pre rodiacu ženu veľmi dôležitá. Niektoré nemocnice, žiaľ, doteraz neakceptujú prítomnosť duly.

Dulina práca a kompetencie:

  • poskytuje psychickú a emocionálnu podporu
  • stará sa o rodičku a snaží sa zmierňovať jej stres, nepohodu, čo pozitívne vplýva na celkovú atmosféru v pôrodnej sále
  • poskytuje pocit bezpečia a ochrany
  • môže spoločne s rodičkou dýchať

Duly nie sú na Slovensku stále zvyčajným doplnkom pôrodu, ale v súčasnosti je ich prítomnosť nevyhnutná najmä pre vystresované mamičky, ktoré to istotne ocenia.

6.8.2024 5:41| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist