babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Homeopatiká – pomocník pri očkovaní
Homeopatiká – pomocník pri očkovaní
Písať na tému očkovania sa podobá chôdzi po žeravom uhlí s podnosom plným krištáľových pohárov po babičke v ruke. Ako každá téma, ktorá súvisí s deťmi a ich zdravím, vyvoláva silné emócie, ktorým kraľuje strach – u všetkých zúčastnených. V tomto článku by sme vám chceli načrtnúť možnosti homeopatie, či už ako prevencie a prípravy na očkovanie, tak ako prostriedok následnej liečby v prípade prejavu niektorých nežiaducich účinkov.
Všeobecnej platí, že homeopatiká nemožno podávať preventívne. Každé pravidlo má však svoju výnimku a tou je pri homeopatii práve očkovanie. Na túto tému homeopati medzi sebou opakovane vedú spory, takže je možné, že sa stretávate aj s niekým, kto tento postup pošle do horúcich pekiel.
Pri očkovaní viac-menej presne vieme, čomu bude organizmus vystavený. Vakcíny majú určité zloženie a homeopatické prípravky sa vyrábajú priamo z nich. Teda z celej hotovej vakcíny. Tá sa opakovane riedi a potencuje. Potenciu homeopatického prípravku vždy určuje homeopat na základe vyšetrenia dieťaťa a rozhovoru s rodičmi.
Úplné zdravie je podmienkou
Na internete stále kolujú informácie, že pred očkovaním sa má podávať prípravok Thuja, niekde sa píše Silica… Bohužiaľ to však neplatí všeobecne. Tieto prípravky môžu zabrať, ak je vaše dieťa v ich obraze – je to ich konštitučný prípravok. Ak už k homeopatovi chodíte a poznáte konštitučný prípravok svojho potomka, potom mu ho môžete podať pred očkovaním i po ňom. Ideálne po dohode s vaším homeopatom.
Každopádne platí, že pred očkovaním treba, aby dieťa bolo skutočne zdravé minimálne dva, ideálne šesť týždňov. Dieťa musí byť v pohode, bez stresov, takže ak plánujete v blízkom čase nejakú zmenu, ktorá sa bude týkať aj dieťaťa, radšej termín očkovania posuňte. Ak si nie ste istí, či na dieťa „niečo nelezie“ alebo prišla na návštevu nachladnutá teta, očkovanie radšej odložte.
Homeopatická príprava
Ak ste sa rozhodli absolvovať pred očkovaním homeopatickú prípravu, je najlepšie začať dva mesiace pred termínom očkovania. Dieťaťu opakovane podáte prípravok vyrobený z vakcíny, ktorú má dostať. Početnosť podania a potenciu lieku treba opäť konzultovať s homeopatom na základe celkového stavu dieťaťa.
Pokiaľ je reakcia v norme – mierne zvýšená teplota, rozladenosť… potom je pravdepodobné, že dieťa očkovanie zvládne bez väčších ťažkostí. Ak sa dostaví nezvyčajne silná reakcia, prestaňte podávať liek. Počkajte mesiac a podávanie opakujte. Ak sa opäť dostaví prílišná reakcia, je dôvod domnievať sa, že očkovanie neprebehne „v pokoji“, dieťa môže byť precitlivené na niektorú zo zložiek vakcíny.
V takom prípade je vhodné kontaktovať pediatra a požiadať o vyšetrenie na imunológii. Na jeho základe potom môžete získať odklad očkovania či jeho rozloženie, prípadne môže byť aj očkovanie kontraindikované. Dôvodom na takéto vyšetrenie môžu byť chronické ochorenia v rodine, autoimunitné ochorenia, alergie, ekzém…
Detoxikácia
Ak sa u dieťaťa po očkovaní prejavia nežiaduce účinky, je možné urobiť detoxikáciu organizmu prípravkom vyrobeným z danej vakcíny. „Čím skôr, tým lepšie, ale mám skúsenosť, že to má zmysel aj po niekoľkých rokoch,“ prezradila homeopatka Magdaléna Kučerová.
„Priebeh detoxikácie zvyčajne pripomína reakciu po očkovaní. Môžu sa objaviť príznaky nachladnutia, teplota… V takom prípade sa podávanie prípravku preruší a pokračuje sa po odznení reakcie. Podávanie a potenciu riešim s pacientmi vždy individuálne a som s nimi v každodennom kontakte,“ upozornila homeopatka. Niekedy je možné podať konštitučný prípravok dieťaťa namiesto prípravku z vakcíny.
Čo sú nežiaduce účinky? Dlhotrvajúce respiračné ochorenie, zastavenie či spomalenie vývoja, návrat vo vývoju, výskyt ekzémov, ťažkosti s motorikou, na psychickej úrovni sa môžu objaviť nočné mory až besy, záchvaty hnevu, keď dieťa tlčie hlavou o zem/stenu, neutíchajúci krik, koktanie, zadrhávanie, úplné vymiznutie reči, v najťažších prípadoch poruchy autistického spektra. V podstate čokoľvek, čo pred očkovaním „nebolo zvykom“.
Čitajte tiež:
- Dokáže vás homeopatia zbaviť depresií či nespavosti?
- Sexuálne mýty alebo „zaručené“ návody na lepší sex
- Ako na nádchu a kašeľ bez chémie
Ako to môže vyzerať, si ukážeme na nasledujúcom príklade: Malý pacient dostal tri dávky hexa vakcíny, prvú v ôsmich mesiacoch, tretiu okolo roka. Pred treťou dávkou už hovoril, používal síce jednu, ale vetu. Priama reakcia bola obvyklá. V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov prestal hovoriť – zastavil sa mu celý vývoj reči. Rozumel všetkému, ale nehovoril. Obmedzoval sa na „toto, vaví (voda), áno, nie“, a to ešte v dva a pol rokoch. Objavovali sa čoraz častejšie záchvaty hnevu, pri ktorých trieskal hlavou do čohokoľvek, najčastejšie do zeme, tak, že si spôsoboval poranenie – denne aj niekoľkokrát. Vrieskal (nedá sa to nazvať inak) takmer neustále, neutíšiteľne. Dokázal kričať vyše dvoch hodín v kuse.
Správal sa agresívne – v štýle: „chcem sa pritúliť, tak ťa udriem“. Kričal zo spánku. Jeho spánkové návyky sa zmenili. Na koži sa mu urobila nebolestivá nesvrbivá krupička bez začervenania, ktorá sa sťahovala po tele. Len čo na jednom mieste zmizla, objavila sa inde. Súvislosť s očkovaním teda nikomu nenapadla aj preto, že sa príznaky dostavovali pomaly. Dnes má sedem a je takmer v pohode. Detoxikácia sa začala vo veku dva a pol roka.
Či už očkovať chcete, alebo jednoducho musíte, je dobré nachvíľu sa zastaviť a zamyslieť sa, aké emócie vo vás táto situácia vyvoláva. Ak sa sami bojíte, cítite neistotu, zistite si čo najviac informácií. Môžete sa poradiť s homeopatom alebo s iným odborníkom, ktorému veríte. Dôležité je, aby ste boli v pohode. Malé deti preberajú vaše emócie a ak budete v strese, prenesie sa vaša stresová reakcia na dieťa. V tom prípade nemôže byť psychicky v pohode. Súčasťou konzultácie pred očkovaním býva u homeopatov rozhovor s rodičom dieťaťa o jeho pocitoch, prípadne podaní vhodného lieku či Bachových esencií pre ľahšie zvládnutie situácie.
Magdaléna Kučerová sa homeopatii venuje už od roku 2007. Absolvovala trojročný kurz klasickej homeopatie vo vzdelávacom centre Uroboros v Brne a ročné postgraduálne štúdium v škole Universum Homeopathicum v Prahe, kurz „Biochemický systém Dr. Schusslera“ zameraný na tvárovú diagnostiku tkanivových solí v Prahe a Brne. Okrem homeopatie sa venuje aj arómoterapii a absolvovala i kurz s pôrodnou asistentkou Ingeborg Stadelmann. Liečbu homeopatikami nevyužíva len u svojich pacientov, ale aj pre svojich synov – po očkovaní, pri nástupe do škôlky a školy, pri bežných ochoreniach.