babyweb.sk > Interrupcií na Slovensku stále ubúda
Interrupcií na Slovensku stále ubúda
Umelých prerušení tehotenstiev na Slovensku v predchádzajúcich dvadsiatich rokoch nepretržite ubúdalo. Vlani ich bolo najmenej od roku 1958 a ich počet sa znížil na 13 394. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad.
Najvyšší počet interrupcií na Slovensku zachytili štatistiky v roku 1988, kedy ich bolo 51 000. „Kým v roku 1990 bolo umelým potratom ukončených 49 percent všetkých tehotenstiev, v roku 2008 to bolo 17,6 percenta, čo je historicky najnižšie číslo od roku 1958, odkedy sa umelé prerušenia tehotenstva vykonávajú na žiadosť ženy,“ uviedla Michaela Potančoková z Výskumného demografického centra.
V rebríčku sme najnižšie
Počet interrupcií na Slovensku patrí podľa Potančokovej medzi najnižšie v porovnaní s inými krajinami Európy, kde platia podobné zákony. Na jednu ženu vo veku 15 až 49 rokov pripadá 0,3 umelého prerušenia tehotenstva, čo je rovnaká úroveň, akú zaznamenalo Holandsko a Fínsko. „V Česku dosahuje miera interrupcií úroveň 0,4 umelých potratov na jednu ženu v reprodukčnom veku, v Maďarsku a Švédsku sa vykonáva približne dvojnásobne viac umelých prerušení tehotenstva než na Slovensku,“ dodala.
„V nasledujúcich rokoch už výraznejší pokles miery výskytu interrupcií nemožno očakávať,“ poznamenala Potančoková. Celkový počet umelých prerušení tehotenstva však podľa nej môže klesať, pretože pre nepriaznivý demografický vývoj sa znižuje počet žien, ktoré by mohli otehotnieť. Potančoková pripomenula, že k znižovaniu interrupcií by mohlo pomôcť aj širšie používanie antikoncepcie u vydatých žien žijúcich predovšetkým vo vidieckom prostredí.
„Zdá sa, že siahajú po interrupcii namiesto antikoncepcie častejšie než iné ženy,“ dodala. O umelé prerušenie tehotenstva podľa štatistík žiadajú najčastejšie vydaté ženy s dvomi a viac deťmi.
Večná dilema
Časť združení na Slovensku, ktoré sa hlásia najmä ku kresťanským hodnotám, žiadajú, aby sa interrupcie zakázali. Umelé prerušenie tehotenstva prirovnávajú k vražde. Ich oponenti však namietajú, že zákaz by problém nevyriešil a ženy by vystavil ohrozeniu ich zdravia a života. Časť z možných záujemkýň o interrupciu by sa ju pokúšali podstúpiť nelegálne bez prispenia odborníkov, čím by sa zvýšilo riziko ich vykrvácania či nákazy infekciami.
Poslanci parlamentu tento mesiac schválili zmeny zákonných pravidiel pre vykonanie umelého prerušenia tehotenstva. Žena ho bude môcť podstúpiť až dva dni po tom, ako ju o rizikách zákroku či možnostiach adopcie poučí lekár.
Zdroj: ČTK, Pravda.sk