babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Je prasacia chrípka pre tehotné ženy nebezpečná?
Je prasacia chrípka pre tehotné ženy nebezpečná?
Vakcína proti prasacej chrípke nie je zatiaľ dostatočne vyskúšaná a medzi lekármi panuje skôr odpor k unáhlenému očkovaniu. Ako sa teda najlepšie brániť proti prasacej chrípke? „Hlavne sa pre ňu nestresujte,“ radí detská lekárka MUDr. Helena Bočínska.
U inak zdravého človeka je priebeh chrípky mierny. Tak ako každá viróza môže ľuďom s oslabenou imunitou spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie, ale to je individuálne.
Som očkovaná proti chrípke, je to výhoda?
Očkovanie proti sezónnej chrípke má aj nešpecifické účinky, takže možno predpokladať, že pôsobí čiastočne aj ako prevencia proti prasacej chrípke.
Čo poradíte tehotným ženám?
Všeobecne sa ženám radí dať sa preočkovať ešte pred plánovaným otehotnením (nielen proti chrípke, ale aj proti žltačke A a B). Je to výhodnejšie, než nechať sa zaočkovať v tehotenstve.
Tehotná žena, ktorá nechodí do práce a nepohybuje sa v zaľudnenom prostredí, sa nemusí nákazy veľmi obávať.
Hrozí jej v prípade nákazy nebezpečenstvo?
Prasacia chrípka, rovnako ako tá obyčajná alebo sezónna, je viróza a ako každá viróza môže niekedy vykonať svoje „dielo“ na čerstvo tehotnej žene, respektíve jej plode.
Často sa stane, že žena pre infekciu potratí ešte skôr, ako zistí, že je v druhom stave. Vo vyššom štádiu tehotenstva hrozí riziko predčasného pôrodu. Ako sa brániť proti chrípke:
- Dodržujte hygienické pravidlá (umývanie rúk, pobyt v čistom, dobre vetranom prostredí…).
- Nepohybujte sa v zaľudnenom alebo zle vetranom prostredí.
- Chodievajte na prechádzky na čerstvom vzduchu (posilňuje imunitu).
- Udržujte si nadhľad, nepodliehajte pocitu, že chrípku určite dostanete.
- Pri prvých príznakoch navštívte lekára.
- Chrípky sa nebojte.
Najlepšia prevencia proti nákaze je dobrá nálada. Keď sa budete strachovať, aby ste niekde niečo nechytili, bude nakoniec efekt skôr opačný a niečo takmer určite chytíte. Stres totiž oslabuje imunitný systém, ktorý je potom náchylnejší na choroby.
Očkovanie
Žiadny lekár vám očkovanie proti prasacej chrípke ani vyslovene neodporučí, ani nevyhovorí. Tehotenstvo nie je kontraindikáciou k očkovaniu, ale nemôžete čakať, že vás naň lekár bude nabádať.
Očkovanie tehotných žien
Svetová zdravotnícka organizácia podľa profesora Prymulu odporúča, aby sa tehotné ženy dali zaočkovať. Aj keď WHO trimester zatiaľ nešpecifikuje, je lepšie zvoliť druhý či tretí trimester, pretože v prvom trimestri je vyššie riziko tehotenských komplikácií. „Podľa amerických odporúčaní však možno očkovať aj ženy v prvom trimestri, objektívne údaje k dispozícii nie sú,“ spresňuje profesor.
Okrem tehotných žien by sa mali dať zaočkovať chronicky chorí ľudia a astmatici, ale aj ľudia s vyšším stupňom obezity, deti a starší jedinci. Paradoxom však zostáva, že prasacou chrípkou sú najviac ohrození mladí ľudia do dvadsaťpäť rokov.
Očkovanie detí
Ministerstvo zdravotníctva síce radí zdravé deti proti sezónnej chrípke očkovať, ale pediatri sú opatrnejší. Argumentujú tým, že očkovať malé deti do piatich rokov veku nie je vhodné. Imunitný systém sa im ešte len tvorí a očkovanie predstavuje pre organizmus záťaž. Výnimkou sú deti so srdcovou chybou, s cukrovkou a oslabenou obranyschopnosťou, keď je očkovanie na zvážení lekára.
Vakcína proti prasacej chrípke sa ešte len testuje a čaká sa na dlhodobo spoľahlivé výsledky.
Netýrajte sa čiernymi myšlienkami, choďte na prechádzky, vyhýbajte sa miestam, kde je zvýšené riziko infekcie (preľudnené priestory, špinavé miesta).
Zdravie je komplexná záležitosť, pôsobí na nás veľké množstvo vplyvov. Stres, obavy, ale aj napríklad fáza menštruačného cyklu, v ktorej sa žena práve nachádza, hrajú veľkú úlohu.