Jedno krstné meno sa už mnohým máli

Meno a priezvisko, to je v dnešnej dobe málo. Ľudia svojim ratolestiam čoraz častejšie doprajú aj druhé či tretie krstné meno. V posledných rokoch rodičia s menami svojich detí vo všeobecnosti viac experimentujú. Na Slovensku sa objavujú exotické mená, no aj menej známe slovenské, ktoré nenájdete v stolných kalendároch. Tradičné mená však nateraz ohrozené nie sú, stále totiž vedú rebríčky popularity.

„Podľa posledných štatistík medzi najčastejšie mená na Slovensku patrili Samuel, Jakub, Martin, Tomáš, Adam, Patrik, Viktória, Alexandra, Matej, Michal, Filip, Natália, Lukáš, Matúš, Sofi a, Dávid, Peter, Kristína Nina, či Marek,“ vymenúvala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra, pod ktoré spadajú aj matriky.

Najmä v Bratislave, kde žije viac cudzincov, sa v poslednom čase objavujú aj priam exotické mená. V Petržalke sa napríklad vlani medzi dva a pol tisíc novorodencami objavili aj chlapci Salvador či Riyad, alebo dievčatá Kinga a Aditya. „Ak si rodičia želajú nazvať dieťa exoticky znejúcim menom, musia na matrike zdokladovať, že existujú krajiny, kde takéto meno používajú,“ vysvetľovala Koišová.

Aj slovenský menný kalendár však ponúka nezvyčajné mená. Nezahŕňa totiž len tie štandardne uvádzané v kalendároch, ale aj mnohé ďalšie, často už takmer zabudnuté. Tak napríklad dnes neoslavuje meniny len Radovan, ale aj Hilár, Uriáš, Uriel, Hilária a Radovana. Rodičia môžu svojej ratolesti ozvláštniť či strpčiť život aj menami ako Fábia, Čistomila, Polykarpa, Xenofón, Rufína, Stojana, Valibals, Mladotín alebo Duňa.

Menný kalendár v minulosti zostavovala komisia zložená zo zástupcov ministerstva vnútra, školstva a Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra. „Tá však fungovala len do roku 1989, dnes už je to viac v kompetencii matrikárov či vydavateľov menných kalendárov,“ prezradil jazykovedec Matej Považaj.

Matrikári nesmú odobriť meno hanlivé, dievčaťu nemôžu dať chlapčenské. V minulosti sa už na Slovensku stalo, že rodičia chceli svoju dcéru pomenovať napríklad Gumona, vlani však matrikári odmietali mená len zriedkavo. „Je to aj vďaka internetu, napríklad na stránke babynames. com je na výber obrovské množstvo mien. Rodičia teda prichádzajú síce s exotickým, ale skutočným menom,“ vysvetľovala matrikárka zo Spišskej Novej Vsi.

Vari aj pre pestrú ponuku mien v poslednom čase matrikári zapisujú deťom častejšie nie jedno, ale hneď dve či tri krstné mená. „Od istého času sa začali ozývať aj ľudia, ktorým rodičia po narodení určili iba jedno meno a ktorí si teraz chcú pridať ďalšie,“ hovorila Koišová.
Na úrad však môžu zavítať aj ľudia, ktorí si chcú druhé či tretie meno zrušiť alebo zmeniť ich poradie. Tento úkon je bezplatný. Za zmenu prvého mena sa však platí sto eur. V prípade, že je hanlivé, zmenia ho lacnejšie. Len za 3,3 eura.
Zdroj: Pravda

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist