babyweb.sk > Po pôrode > Dojčenie a strava po pôrode > K úspešnému dojčeniu môže prispieť aj detoxikácia
K úspešnému dojčeniu môže prispieť aj detoxikácia
O dôležitosti dojčenia dnes už nikto nepochybuje. Časy, keď sa skôr odporúčalo používanie upravených sušených dojčenských výživ, sú, našťastie, už dávno preč. Čo všetko treba urobiť, aby sa dojčenie naštartovalo správne?
Úspešné dojčenie sa začína v pôrodnici
Ako by mala pôrodnica k dojčeniu pristupovať, aby sa podarilo tento proces naštartovať a aby všetko prebehlo úspešne?
- Každá tehotná žena by mala byť informovaná o výhodách a technike dojčenia. Dieťa by malo po pôrode zostať s matkou a dojčenie by sa malo spustiť do pol hodiny po pôrode.
- Nemocničný personál by mal matkám ukázať, ako správne dojčiť a ako udržať laktáciu v prípade, že dieťa musí byť od matky oddelené.
- Pôrodnica by nemala novorodencom podávať žiadnu potravu ani nápoje okrem materského mlieka. Výnimkou sú lekársky indikované prípady. Deti by nemali dostávať ani žiadne náhrady, cumlíky a podobne.
- V pôrodnici by mali byť zabezpečené také podmienky, aby matky so svojimi deťmi mohli tráviť 24 hodín denne (rooming-in).
- Dojčenie by malo prebiehať podľa potreby dieťaťa, nie podľa vopred stanoveného časového harmonogramu.
Pôrodnica by mala mať písomne vypracovanú stratégiu, ako dojčenie podporovať, a v tomto smere automaticky školiť personál.
Aj dojčeniu sa človek musí učiť
Bohužiaľ, v realite často nebýva podpora v pôrodnici taká, aká by mala byť. Každá matka by sa teda mala sama pripraviť a prečítať si o dojčení dostatok informácií. Nestačí sa spoliehať na to, že dojčenie je inštinktívna záležitosť, ktorej sa netreba učiť. Ľudia už dávno nežijú v spojení s prírodou a inštinktívnemu správaniu nemožno bezvýhradne dôverovať.
Na Slovensku funguje aj neziskové občianske združenie, ktoré podporuje dojčenie. Prevádzkuje tiež stránku www.dojcenie.sk, kde nájdete veľa zaujímavých rád a informácií ohľadom dojčenia.
S dojčením vám môže pomôcť aj dula.
Čítajte tiež:
Začiatok je dôležitý
Jedným z hlavných pravidiel pre úspešné naštartovanie dojčenia je priloženie dieťaťa k prsníku krátko po pôrode, keď dieťa začína piť prvotné mlieko (mledzivo, kolostrum). Je to dôležité pre správne naštartovanie hormonálnych procesov a navyše má toto prvé mlieko mimoriadne pozitívny vplyv na zdravie dieťaťa. Dostatočný príjem kolostra celoživotne a pozitívne ovplyvní imunitný systém dieťaťa.
Pomáha nastoliť rovnováhu protilátkových a bunkových imunitných reakcií. Väčšina alergií a autoimunitných ochorení je spôsobená vychýlením tejto rovnováhy, preto sa často udáva, že dojčenie je veľmi dôležité ako prevencia alergií. Okrem toho mledzivo účinkuje aj ako preháňadlo, čo pomôže lepšie odstrániť smolku z čriev.
Autorka článku Mgr. Marie Vilánková má vyše dvanásťročné skúsenosti s metódou kontrolovanej a riadenej detoxikácie CIC. Viac sa o tomto spôsobe detoxikácie dozviete na www.eccklub.cz. Spýtali sme sa Mgr. Marie Vilánkovej, ako môže metóda CIC prispieť k úspešnému dojčeniu.
„O výhodách dojčenia nikto nepochybuje. Výskumy dokazujú, že dojčené deti sú zdravšie, menej trpia infekciami dýchacích ciest a inými ochoreniami. Boli tiež publikované výskumy, ktoré dokazujú, že dojčené deti sú inteligentnejšie. Dojčenie je jednoducho mimoriadne dôležité pre fyzický a emocionálny vývoj dieťaťa. Niekedy sa však stáva, že by matka chcela dojčiť a nejde to.
Prekážka môže byť mechanická, napríklad vtiahnuté alebo ploché bradavky. V tomto prípade by sa mal problém začať riešiť už pred dojčením pravidelnou stimuláciou bradaviek. Problém s bradavkami patrí do okruhu pečene, takže už pred otehotnením by matka mala tento okruh detoxikovať pomocou preparátov LiverDren a LiverHelp. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že riešenie tohto problému je nepríjemné a bolestivé, hlavne na začiatku dojčenia, no ak žena vydrží prvých pár dní, problém sa úplne upraví a môže bez problémov dojčiť.
Dojčenie je proces, na ktorý sa žena pripravuje už v priebehu tehotenstva. Riadia ho predovšetkým hormóny prolaktín a oxytocín. Prolaktín podporuje tvorbu mlieka v mliečnej žľaze. Tento hormón produkuje predný lalok hypofýzy. Oxytocín, ktorý produkuje zadný lalok hypofýzy, vylučuje mlieko z prsnej žľazy. Preto je veľmi dôležitá os hypotalamus – hypofýza. Túto os detoxikujeme pomocou preparátu Joalis Hypotal. Dôležité je aj to, aby bola v poriadku prsná žľaza, v ktorej sa nachádzajú bunky produkujúce mlieko. Na detoxikáciu prsnej žľazy použijeme preparát Joalis MammaDren.
Ak žena plánuje dojčiť, mala by pred tehotenstvom absolvovať detoxikáciu od chemických látok, toxických kovov a ďalších toxínov zo životného prostredia. Týka sa to hlavne toxínov rozpustných v tukoch, pretože sú akumulované v tukovom tkanive ženy. Pri dojčení sa potom tieto tukové zásoby uvoľňujú a s nimi aj toxíny, ktoré sa v nich nachádzajú. Príkladom takýchto toxínov sú napríklad dioxíny alebo zlúčeniny ortuti. Je dokázané, že sa do materského mlieka uvoľňuje veľké množstvo dioxínov, no napriek tomu sa uvádza, že výhody dojčenia sú dôležitejšie ako toto zaťaženie. Preto je veľmi dobré pred tehotenstvom užívať preparát Joalis Antichemik na detoxikáciu od chemických látok a Joalis Antimetal na detoxikáciu od toxických kovov.“