babyweb.sk > Sex a vzťahy > Kam sa po čase vytráca láska a ako ju prinavrátiť?
Kam sa po čase vytráca láska a ako ju prinavrátiť?
Všetci to poznáme veľmi dôverne. Keď sme zamilovaní a niekým očarení, nevnímame svet a všetko sa nám zdá sladké a ružové. Tie slastné motýle v brušku zažil hádam každý. Keď sme mysleli na svoju polovičku, tak sme cítili šťastie a spokojnosť.
Mysleli sme si, že je to ten pán pravý na celý život. Či už chceme, alebo nie, láska je iba chemický proces. Môže však pretrvať celý život? Láska neznamená, že všetko vždy bude ružové, práveže pravá láska je to, čo pretrvá, keď sa začína ťažké obdobie.
Tá šialená ružová zamilovanosť časom vyprchá, ale to, čo zostane, je rozhodnutie pre daného človeka a postoj k nemu. Môže si náš partner stokrát nechať zabudnuté ponožky na toalete a my budeme stále pokojné. To sa nazýva pravou láskou a oddanosťou. No kto môže povedať, že sa správa práve takto ukážkovo?
Spokojný a vyrovnaný vzťah je výsledkom enormného úsilia s kopou tolerancie. Ak sme schopní navzájom si odpúšťať a zase oživovať našu lásku, tak je to pravá láska. Každá prekážka sa dá prekonať, ak ide o skutočnú lásku.
Všeličo sa v živote prihodí, zamilovanosť sa časom vytratí, keď prídu na rad problémy, ako napríklad meškanie so splátkami v hypotéke, nezaplatené účty, zdravotné problémy a iné. Všetko sa však dá vyriešiť, ak je tam láska, porozumenie, ochota načúvať si, pokora, rešpekt a úcta. Na obnove lásky je nutné zapracovať práve v momente, keď začínate vnímať, že sa vytráca kdesi do nenávratna. Ak vám o daného človeka skutočne ide a stojí vám za to, tak by ste mali dať do toho všetko a zachrániť, čo sa dá.
Dnes sú ľudia vo vzťahoch väčšinou nešťastní, a hoci partnera milujú, rozchádzajú sa. Niekedy majú možno prehnané očakávania, no väčšinou sú vzťahy nevyrovnané, plné hnevu, agresivity, a preto sa pri náznaku problému rozpadajú.
Partneri sa cítia frustrovane, nešťastne a rozchádzajú sa. Už ani manželstvo, resp. „papier“ nie je pre nich dostatočne silný dôvod ostať s partnerom, keďže veľmi rýchle, moderné a jednoduché rozhodnutie je rozviesť sa. Keď sa vytratí tá sladká zamilovanosť, tak sa vytratí všetko a nie je dôvod zostať pri sebe. Kedysi naši starí rodičia sa nerozchádzali tak ľahko, dnes sa vymieňajú partneri ako nepotrebné hračky, nachádzajú si nových, vo vzťahoch chýba citová stabilita. Každý má v manželstve či partnerstve iný jazyk lásky, ako hovorí doktor Chapman.
Rozoznáva päť rozličných jazykov lásky v knihe Päť jazykov lásky. Niekomu sú príjemné pekné slová, inému skutky služby, pozornosť, niekomu fyzická blízkosť a niekto si potrpí na obdarovanie. Ide o to, ako sa partneri nastavia, ak však komunikujete iným jazykom lásky ako váš partner, tak vzťah bude klapať veľmi ťažko.
Jedným z hlavných problémov v dlhodobom vzťahu môže byť, keď sa obaja partneri prestanú spolu rozprávať. Šťastný pár si ma stále, čo povedať, vie sa spolu smiať a nie je to iba monológ jedného z nich. Rozprávanie prehlbuje vzájomné puto. Niekedy ľudia očakávajú, že ich partneri dokážu dokonale predvídať ich myšlienky, pocity alebo túžby. Preto radšej vyslovujte vždy včas svoje pocity a túžby, to zaručene pomôže.
Robenie kompromisov a odpúšťanie je tiež pilier lásky. Aj naše kresťanstvo a kultúra káže odpúšťať si a milovať blížneho svojho ako seba samého. Tak odpúšťajte, aj keď váš partner robí chyby, skúste sa nad to povzniesť s úsmevom. Robte kompromisy a tolerujte sa navzájom. Vzájomný rešpekt medzi partnermi, čestnosť, dôvera a intimita sú nevyhnutné pre každý vzťah.
Ani v tom najlepšom vzťahu sa nikto z dvojice nestáva vlastníctvom toho druhého. Obaja sú slobodní. Vzájomná dôvera vám pomôže k tomu, že svojho partnera, partnerku necháte slobodne robiť aktivity, ktoré má rád/rada. Doprajete mu jeho koníčky a priateľov, ktorých miluje, no v primeranej miere. Nemal by pre iné aktivity zanedbávať vás a vašu rodinu.
Čítajte tiež:
- Pozor na baby-clash: Prečo dieťa rozbije rodinu?
- Najčastejšie ťažkosti v sexuálnom živote párov s dieťaťom vo veku do jedného roka
- Ani vám nestačí iba jeden partner? Môže za tým byť polyamoria
Kam sa teda vytráca láska?
Veľká láska a počiatočná vášeň pomaly vyprchávajú, no je to pravda len sčasti. Podľa mnohých teórií sa časom vytráca vášeň a nie láska. Potreba lásky je však základnou emocionálnou potrebou človeka, keď sa táto potreba nenaplní alebo vyprchá, cítime sa frustrovaní a nešťastní. Je to úplne prirodzené. Láska je chemická reakcia a jednoducho, chemická reakcia tiež netrvá večne, preto sa vytráca aj láska.
Keď hovoríme o „slabnutí lásky“, hovoríme konkrétne o vášnivej láske. Je dôležité pamätať na to, že mizne iba vášnivá láska. Vášnivá láska mizne, pretože tajomstvo neznáma sa stáva nudným stereotypom každodenného života. Preto, aby sme toto „vzrušenie“ udržali pri živote, môžeme stále skúšať niečo nové a nikdy nedovoliť, aby sa vzťah prehĺbil do stereotypu. Stále sa snažte vniesť do vzťahu iskru, napríklad navštevovaním nových miest, cestovaním, navštívením nových reštaurácií, komunikujte, robte nové činnosti a iné.
Znaky, že láska už vyprcháva:
- Netešíte sa už na jeho telefonát ani na osobné stretnutie
- Sex už nie je taký vzrušujúci, ako bol predtým
- Radšej by ste boli veľakrát sama ako s ním
- Nemáte už spoločné koníčky, nebaví vás s ním nič
- Neviete si s ním už predstaviť budúcnosť a snívate o inom mužovi
- Viac plačete, ako ste šťastná
- Každý má iné priority
- Nerozprávate sa, nesmejete sa spolu
U niekoho cítiť motýle v podbruší rok, u niekoho pol roka, u niekoho pár mesiacov. Láska je ľudská chémia, jednoduchá chemická reakcia. Po pol roku, po roku príde na rad po slepej zamilovanosti pravá láska. Tá je skutočná a nemala by sa vytratiť.
Chemická reakcia sa končí, počiatočné bláznivé zaľúbenie odíde a príde na rad iba čistá a úprimná láska, no možno sa tak nestane. Zaľúbenie vyprchá postupne i tam, kde sú ľudia veľmi zamilovaní. Aj tu by mala láska vo forme vzájomnej úcty, tolerancie a fyzickej príťažlivosti zotrvať. Ak chcete byť milovaný, tak milujte.
Niekedy však platí staré známe motto, že vzťah sa začína tým, že nechceme byť sami, a končí sa tým, že si to veľmi želáme.
Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk