Keď dieťa čelí šikane, ako ďalej?

V dnešnom svete sa so šikanou stretávame veľmi často, takmer na každom rohu. Najmarkantnejšie prejavy šikany možno vidieť v školách, ale aj na pracovisku, najčastejšie je však rozšírená v školách medzi deťmi. Netreba ju podceňovať, pretože ponižovanie a vysmievanie v škole vedie k závažným psychickým problémom, preto je šikana veľmi negatívnym javom, ktorý si deti, ktoré šikanujú druhých, ani neuvedomujú.

shutterstock_498574384-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Keď sa o šikane dopočujú rodičia šikanovaného, je to pre nich nepríjemný šok. V každom prípade je to závažný fakt a ťažko sa to chápe a vyrovnáva sa s tým. Na strávenie tejto novinky treba určitý čas a otvorenú myseľ. Každý rodič chce podvedome chrániť svoje dieťa, preto ho táto správa veľmi hlboko zasiahne.

V deťoch, ktoré sú šikanované, sa miešajú rôzne pocity, najčastejšie ide o smútok, bolesť, hnev a hanbu, pretože každý z nás si zaslúži patričný rešpekt a uznanie v spoločnosti. Šikana môže spôsobiť celý rad nepríjemných pocitov, je to závažný patologický čin. Môže mať katastrofálne následky pre duševné zdravie človeka. Predstavuje vedomý jav, ktorým zámerne ubližujeme inej osobe, zastrašujeme inú osobu, niekoho, kto je fyzicky slabší ako my.

Spôsoby šikany

Šikanovanie môže byť verbálne pomocou nadávok, urážlivých slov, hanlivých prezývok cez sociálne šikanovanie, ignorovanie až po fyzické šikanovanie, ktoré zahŕňa fyzické násilie, ako je bitie, kopanie. V súčasnosti je veľmi populárna aj kyberšikana, ktorá sa šíri prostredníctvom internetu. Na ňu musia byť deti zvlášť pozorné a obozretné. Rodičia by mali byť obozretní tiež a zaujímať sa o to, čo ich deti robia pred počítačom.

Ako sa správa šikanované dieťa?

  • Je smutné, úzkostné
  • Nechce zrazu chodiť do školy
  • Je zádumčivé, nechce sa rozprávať
  • Často plače
  • Z ničoho nič má po tele modriny
  • Bojí sa
  • Je agresívne voči iným
  • Náhla zmena správania bez vysvetlenia
  • Nechce sa s nikým kamarátiť

Čo môže urobiť rodič?

Ak zbadáte vyššie uvedené príznaky, netreba čakať so založenými rukami. Treba konať a neprehliadať to. Je to dôležité v súvislosti s duševným vývojom dieťaťa. Je nutné najprv sa o všetkom otvorene s dieťaťom porozprávať, čo sa deje, treba sa veľa pýtať. Hneď ako prvé je najdôležitejšie všetko riešiť so školou, v neposlednom rade sa pokúsiť presunúť dieťa na inú školu a tiež sa porozprávať s rodičmi agresora. To sú veci, ktoré treba neodkladne spraviť, bez najmenšieho zaváhania. Na dieťa netreba vyvíjať nátlak a nerobiť zbytočne paniku a stres. Netreba ho ani priveľmi ľutovať, nepodporovať jeho zlé zážitky. Ľutovať ho môžete v súkromí, navonok však musíte zostať pokojní a rozmýšľať s chladnou hlavou.

Ak nič nepomáha, je potrebné dieťaťu vymyslieť mimoškolské aktivity, nájsť mu nejakú novú formu trávenia voľného času, zábavu, priority, koníčky, prihlásiť ho na nové záujmové krúžky, a ak nič nepomohlo, treba zájsť za psychológom. Hanba v tomto prípade nie je namieste. Psychológovia sú vyškolení aj na takéto prípady.

Najdôležitejšia je však aj tak spolupráca rodičov a vedenia školy. Je potrebné otvorene sa rozprávať o šikanovaní, bez hanby a výčitiek. Neinvestujte energiu do obviňovania školy, iných detí, ich rodičov. Treba vedieť, ako správne upozorniť na problém, ale neobviňovať druhých, pretože to aj tak nikomu neprospieva.

Čítajte tiež:

Ako sa správať v škole?

V škole je veľmi dôležité, ako sa zachováte. Nekričte, neobviňujte ich, stručne ich informujte o probléme a žiadajte prešetrenie prípadu. Každá škola musí dbať na dodržiavanie pravidiel, aby v jej priestoroch nebolo ubližované žiadnemu dieťaťu. Školské zariadenie musí po prijatí sťažnosti postupovať podľa metodických smerníc a celý prípad prešetriť. Po oznámení problému naďalej sledujte správanie dieťaťa a overte si, či škola naozaj prešetrila prípad a zabezpečila nápravu.

Šikana sa nesmie tolerovať nikde, najmä nie na pôde školy a pracoviska. Ak dokonca ide o fyzické šikanovanie, je možnosť podať trestné oznámenie na polícii. Poslednou možnosťou je taktiež pokúsiť sa dohovoriť dieťaťu, ktoré šikanuje vášho potomka, o tom, že je správanie je nemysliteľné a neakceptovateľné, a že to, čo robí vášmu dieťaťu, nemôže robiť beztrestne. Netreba však naň vyvíjať nátlak a ani naň kričať. Na niektoré deti zaberá autorita cudzích dospelých ľudí, preto máte šancu porozprávať sa s ním. Buďte svojmu dieťaťu maximálnou oporou a v žiadnom prípade situáciu nezhoršujte prílišným zľahčovaním ani hystériou.

Šikanovanie nie je hra a treba vedieť so všetkým rozumne naložiť.

20.9.2022 5:13| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist