Keď spermie potrebujú pomoc – ICSI

Týmto učeným názvom sa rozumie injekčné umiestnenie jednej spermie do vajíčka. Deje sa tak v prípade, ak sa zistí, že je odobraný ejakulát nekvalitný, napríklad preto, že je v ňom znížený počet spermií alebo že majú zhoršenú pohyblivosť.

Vďaka tejto metóde výrazne poklesla potreba darovaných spermií. Na oplodnenie teraz stačí zopár pohyblivých spermií a v prípade azoospermie (neprítomnosť spermií v ejakuláte) sa dajú pre mikromanipuláciu použiť spermie získané chirurgicky z nadsemenníka alebo semenníka.

V takomto prípade je oplodnenie uskutočnené vpichnutím jedinej spermie s najlepšou pohyblivosťou a vlastnosťami injekciou priamo do neoplodneného vajíčka.
Ide o nadštandardný výkon, ktorý nie je hradený poisťovňou, ale zato má vyššiu šancu na oplodnenie viacerých vajíčok, ako je to pri štandardnom IVF. Preto túto techniku niektoré centrá asistovanej reprodukcie ponúkajú aj v prípade kvalitných spermií.

Úspešnosť je daná technikou

Metóda ICSI sa vyznačuje vysokou úspešnosťou. Pri jej využití prakticky nedochádza k zlyhaniu oplodnenia vajíčok. Umožňuje ich úspešné oplodnenie vo väčšine prípadov predchádzajúceho idiopatického zlyhania fertilizácie, v prípadoch veľmi ťažkej a inak neliečiteľnej mužskej neplodnosti a imunologickej neplodnosti.

Prekvapením bolo aj zistenie, že po oplodnení vajíčok metódou ICSI dochádza k vyššiemu pomeru ryhovania embryí, vyššiemu pomeru ich uhniezdenia a vyššiemu pregnancy rate (pomeru počtu otehotnení na cykly s prenosom embryí) oproti štandardnému oplodneniu v skúmavke.

To viedlo k širokému uplatneniu a k rozšíreniu indikácií ICSI (napríklad pri nízkom počte získaných vajíčok pre oplodnenie v skúmavke). Objavila sa však otázka paušálneho využitia ICSI vo všetkých liečebných cykloch.

Úspešnosť ICSI je daná technikou jej realizácie. Do vajíčka sa injekciou vloží jediná pohyblivá spermia, ktorá spĺňa tvarové kritériá. Injekciou sú umelo prekonané posledné bariéry brániace vstupu spermie do vajíčka – zosilnený obal alebo oslabená schopnosť spermií prenikať obalmi vajíčka. Pri ľudských vajíčkach navyše dochádza vplyvom injekcie k aktivácii procesu oplodnenia, čo môže vysvetľovať vyšší pomer formovania prvojadier (dôkaz fertilizácie) a ryhovania.

Rozhodovanie o tom, či použiť, alebo nepoužiť metódu ICSI, je často veľmi ťažké, rieši sa pri vzájomnej diskusii lekára s liečeným párom a často závisí aj od aktuálnej situácie, ktorá vzniká až v priebehu liečby, napríklad malý počet vajíčok alebo zhoršená kvalita spermií.

Nemalú rolu v rozhodovaní o spôsobe inseminácie vajíčok hrá aj to, že tento výkon sa nehradí zo zdravotného poistenia, hoci pre značnú časť pacientok je tento spôsob jediná šanca na úspech terapie. Aj keď je metóda ICSI zaťažená mierne zvýšeným výskytom chromozomálnych aberácií, nepredstavuje hlavné zdravotné riziko pre „deti zo skúmavky“.

12.5.2009 2:52| autor: Radka Borovičková
Viac o téme: oplodnenie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist