Kedy dať dieťa do škôlky?

V koľkých rokoch by ste mali dať dieťa do škôlky? A akú vybrať? Otázky, ktoré určite trápia mnohých rodičov. Každé dieťa je však iné…

Odborníci sa zhodujú na tom, že dieťaťu do troch rokov je najlepšie doma s matkou. V tom období sa totiž ešte len formuje jeho psychické Ja a dlhšie odlúčenie môže byť prekážkou zdravého vývoja. Zároveň však platí, že stretávanie s ďalšími členmi širšej rodiny a s vrstovníkmi je pre deti už od útleho veku prospešné. Predíde sa tým aj prílišnej závislosti od matky. Zdravé dieťa je primerane sebavedomé a nevyrobí scénu zakaždým, keď ide jeho mamička vyniesť smeti. Takéto dieťa pravdepodobne zvládne vstup do škôlky bez väčších ťažkostí.

Pokojný rodič, pokojné dieťa

Najlepšie je, keď dieťa po prvýkrát do škôlky odvedie otec. Otcovia bývajú odolnejší a nenechajú sa vyviesť z rovnováhy slzami a srdcervúcimi prosbami typu „nenechávaj ma tu“.

Čím pokojnejší je rodič, tým prirodzenejšie a pokojnejšie celú situáciu vníma dieťa. Majte však na pamäti, že deti si viac všímajú neverbálne signály ako slová. Ak ho teda upokojujete výrokmi typu: „Neboj sa, to nič nie je, jednoducho pôjdeš do škôlky ako všetci ostatní“, ale tvárite sa pri tom vydesene, je pravdepodobné, že dieťa bude škôlku zo začiatku považovať za niečo strašné.

Učiteľka nie je strašiak

V žiadnom prípade sa dieťaťu škôlkou ani učiteľkami nevyhrážajte. Veta typu: „Ja to poviem pani učiteľke!“ je spoľahlivá cesta, ako dieťa od škôlky odradiť. Rovnako ako vyhrážanie v zmysle: „Len počkaj, pôjdeš do škôlky, a tam ťa už naučia poslúchať.“

Dieťa si nesmie myslieť, že ide do škôlky za trest a že sa tam k nemu budú správať inak ako doma. Zo začiatku je vhodné nechať dieťa v škôlke napríklad iba dopoludnia a až neskôr pridať aj spánok a popoludňajší program. Keď sa dieťa zžije so svojimi vrstovníkmi, často potom samo požaduje, aby s nimi mohlo byť dlhšie.

Rada je jednoduchá: Trvajte na svojom a buďte trpezliví.

Rešpektovať, no neustupovať

Dôvodov, prečo dieťa nechce ísť do škôlky, je mnoho a veľmi často odrážajú jeho doterajší vývoj v rodine. Ak je zvyknuté iba na matku, bude mať s adaptáciou pravdepodobne problémy. Akonáhle mu mama ustupuje tým, že raz ho do škôlky pošle a inokedy nie, celú situáciu tým len zhoršuje.

Ďalším z dôvodov môže byť žiarlivosť na čerstvo narodeného súrodenca. Dieťa do škôlky nechce ísť, pretože sa tam cíti odložené v prospech mladšieho súrodenca. Rodičia by mali na svojich rozhodnutiach dôsledne trvať, režim a pravidelnosť sú nevyhnutné. Rešpektovať detské pocity a mať pre ne pochopenie je nesmierne dôležité, to však neznamená, že budete ustupovať zo svojich požiadaviek. Teda, samozrejme, v prípade, že nie sú prehnané, a to pobyt v škôlke rozhodne nie je.

Ak sa chcete poradiť s odborníkom, majte na pamäti, že terapia takýchto malých detí je predovšetkým terapiou rodičov.

Čítejte tiež:

Dôvera

Pokúste sa škôlke dôverovať. Samozrejme, nie je nutné, aby sa vám všetko páčilo a každý rodič má právo ozvať sa, nič však netreba preháňať. Pre dieťa je cenné práve to, že sa zoznamuje s iným prostredím a novými pravidlami. To, čo sa naučí vo vzťahu k škôlke, zúročí neskôr v škole.

Akú škôlku vybrať?

To najdôležitejšie, čo môže škôlka dieťaťu ponúknuť, je sociálne prostredie, v ktorom sa dieťa postupne učí fungovať a žiť, rešpektovať potreby druhých a nadväzovať priateľské vzťahy. Vzhľadom na jeho útly vek to bohato stačí. Módny trend anglických a inak výukovo a tematicky zameraných škôlok je neprehliadnuteľný. Dieťa sa však bude učiť a pracovať celý život, takže je zbytočné zaťažovať ho ďalšími úlohami, ktoré jeho veku neprináležia.

Ak vám môžem poradiť, vyberte dieťaťu nejakú menšiu, obyčajnú škôlku, zistite si referencie a nedajte sa vyviesť z rovnováhy módnymi trendmi ani detskými manipuláciami. Trvajte na režime a pravidelnosti a nebuďte veľmi prekvapení, keď sa ukáže, že dieťa sa v škôlke správa úplne inak ako doma, že po vašom odchode prestáva plakať a zapája sa do hry s ostatnými. Čo viac si rodičia môžu priať?

16.2.2015 12:55| autor: Adam Suchý

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist