Kedy ísť do pôrodnice

Predpokladáme, že ide o odporúčanie pre fyziologicky tehotnú, ktorej tehotenstvo dosiahlo termín pôrodu. V prípade, že by tehotenstvo bolo viac než 3 týždne pred termínom alebo by išlo o patologické tehotenstvo, nedá sa riadiť všeobecne platnými odporúčaniami a situáciu je nutné riešiť individuálne.

Mnohé odporúčania sú opísané v rôznych publikáciách, ja sa zmienim o jednej, a to Partner pri pôrode autorky Penny Simkin (vyd. Argo), ktorá dosť podrobne až technicky opisuje príznaky a kritériá, ktorými sa môžu budúci rodičia riadiť.

Za seba musím povedať, že všeobecné odporúčanie, bohužiaľ, neexistuje. Jednak variabilita priebehu pôrodov aj čas trvania je veľká (2 – 24 h) , ale najmä každá rodička je iná a je pre ňu dobré niečo iné. V zásade preto ženám radíme, aby sa vydali do nemocnice vo chvíli, keď sa doma prestanú cítiť bezpečne. A to je veľmi individuálne. Na jednej strane sa dnes mnoho žien rozhoduje z najrôznejších dôvodov porodiť bábätko doma, opačným pólom sú ženy, ktoré by pôrod najradšej celý nechali na aktivite pôrodníkov.

Medzi týmito protipólmi je celá škála rodičiek, ktoré sú rozhodnuté pre pôrod v zdravotníckom zariadení, pričom tam chcú stráviť čo najmenej času. Od hospitalizácie po termíne až po ambulantné pôrody, keď žena po dvoch hodinách po pôrode odchádza domov. V čom sa však väčšina žien zhoduje, je to, že zbytočnú cestu do pôrodnice vnímajú ako sklamanie a táto skúsenosť im často uberá psychické sily pre blížiaci sa pôrod. Preto by som zdôraznila tie skutočnosti, ktoré signalizujú, že už ide o začínajúci pôrod a v akej fáze sa žena rozhodne odísť z domu, záleží len a jedine na nej a na tom, ako sa cíti.

Nejasné známky pôrodu sú bolesť v chrbte, hnačka, bolesti v podbrušku, poslíčky.

Predbežné známky (hodiny aj dni pred skutočným začiatkom pôrodu) je odchod hlienovej zátky, odtok plodovej vody, poslíčky.

Jasné známky pôrodu sú pôrodné sťahy trvajúce v priemere jednu minútu, interval medzi nimi sa skracuje na 3-4 minúty, odchod krvavého hlienu, pozornosť matky sa už nedá odpútať, odtok väčšieho množstva plodovej vody, po ktorom sťahy zosilnejú. Ak odtečie plodová voda pred nástupom kontrakcií, treba dbať o to, aby nedošlo k privodeniu a rozvoju infekcie (nezavádzať nič do pošvy, nekúpať sa, nemerať si telesnú teplotu).

Ďalšími premennými stavmi, ktoré ovplyvňujú čas, keď sa žena rozhodne opustiť domov, je vzdialenosť a dostupnosť zdravotníckeho zariadenia.

12.5.2009 2:31| autor: Irena Placerová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist