babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Kedy prestrihnúť pupočnú šnúru?
Kedy prestrihnúť pupočnú šnúru?
Prestrihnutie pupočnej šnúry po pôrode často vnímame len symbolicky ako oddelenie dieťaťa od matky a počiatok jeho samostatnej existencie. Včasné oddelenie dieťaťa od pupočníka je úplne bežná pôrodnícka prax. Prináša však tento prístup len výhody alebo sa spája aj s určitými rizikami? A je skutočne vhodné podporovať po pôrode oddelenie dieťaťa od matky, namiesto ich fyzickej a emočnej spätosti?
Pupočná šnúra alebo pupočník je cievny pletenec spájajúci placentu s telom dieťaťa v priebehu vnútromaternicového vývoja. Pupočník je súčasťou krvného obehu plodu a jeho úlohou je zásobovanie plodu kyslíkom a živinami. Tento transport krvi neustáva ani po pôrode. Keď sa bábätko narodí, placenta a pupočník ešte niekoľko minút pulzujú a zásobujú telo dieťatka krvou (teda aj kyslíkom a cennými kmeňovými bunkami).
Včasné prerušenie pupočníka
Rutinné prerušovanie pupočníka ihneď po pôrode sa v pôrodníckej praxi ustálilo predovšetkým v dôsledku presvedčenia, že tento nezanedbateľný objem krvi „navyše“, ktorý sa po pôrode presunie z placenty a pupočníka, môže zhoršiť popôrodnú adaptáciu dieťaťa a byť aj jednou z príčin rozvoja novorodeneckej žltačky (práve pre vyššie množstvo červených krviniek v krvnom obehu dieťaťa – novorodenecká žltačka vzniká ako dôsledok rozpadu veľkého množstva červených krviniek).
A panuje aj úplne opačná obava; a to, že vďaka princípu spojených nádob, ktorými je novorodenec spojený pupočníkom s placentou, by bábätko mohlo o časť svojej krvi prísť.
Objem krvi novorodenca
Krvný obeh plodu má približne 85 ml krvi na kilogram hmotnosti. Hmotnostne priemerné trojkilové bábätko má v krvnom obehu približne 380 ml krvi. Z toho asi 125 ml cirkuluje medzi pupočníkom a placentou. Ide teda približne o tretinu objemu krvi novorodenca. Skutočne je to množstvo krvi, bez ktorého sa novorodenec tak ľahko zaobíde?
Problémy s popôrodnou adaptáciou
Z mnohých vedeckých štúdií vyplýva, že nie dotepanie, ale predčasné prerušenie pupočníka môže predstavovať prekážku dobrej popôrodnej adaptácie novorodenca. Masívna strata krvi spôsobená skorým prestrihnutím pupočnej šnúry môže u niektorých detí viesť k hypovolemickému šoku (životu nebezpečnému stavu vznikajúcemu v dôsledku nedostatočného objemu krvi obiehajúceho v krvnom riečisku) či hypoxickému poškodeniu (nedostatočnému zásobeniu organizmu alebo jednotlivých tkanív kyslíkom).
Štúdie ďalej naznačujú súvislosti medzi okamžitým prerušením pupočníka (s následnou hypovelémiou) a syndrómom dychovej tiesne, ktorý je hlavnou príčinou novorodeneckej chorobnosti a úmrtnosti, s rizikom krvácania do mozgu a dýchacími problémami u dieťaťa. Podľa niektorých zdrojov môže skoré prerušenie pupočníka prispievať aj k mentálnym problémom, detskej mozgovej obrne, autizmu, poruchám učenia a správania a ďalším.
Dotepanie pupočníka ako prevencia málokrvnosti
Štúdie tiež preukázali, že dotepanie pupočníka výrazne prispieva k prevencii málokrvnosti z nedostatku železa. Anémia (málokrvnosť) je u detí spojená s nedostatečným rozvojom nervovej sústavy. Prerušenie pupočníka odložené o 3 minúty po pôrode zlepšuje stav železa a významnou mierou znižuje výskyt nedostatku železa u dojčiat a znižuje tiež výskyt novorodeneckej anémie. Ako prevenciu dojčenskej anémie odporúča odložené prerušenie pupočníka Svetová zdravotnícka organizácia.
Vplyv na tretiu dobu pôrodnú
Neskoršie podviazanie pupočníka naproti tomu nie je spojené s rizikom popôrodného krvácania a nemá ani vplyv na dĺžku trvania tretej doby pôrodnej. Nezvyšuje riziko problémov s odlučovaním placenty.
Čítajte tiež:
Resuscitácia novorodenca
Zatiaľ čo neonatológovia vo väčšine prípadov požadujú okamžité prerušenie pupočníka v prípade nutnosti resuscitácie dieťaťa po vdýchnutí smolky (prvej stolice dieťaťa – nachádza sa v plodovej vode a pri pôrode môže dôjsť k jej vdýchnutiu), ukazuje sa, že včasné prerušenie pupočníka môže asfyxiu (dusenie) ešte zhoršovať. Pľúca bábätka, ktoré nie sú zásobené kyslíkom z pupočníka a placenty, sa rýchlo plnia oxidom uhličitým a to dieťatko núti k prvému nadýchnutiu, čím sa paradoxne riziko vdýchnutia smolky zvyšuje.
Starostlivosť o matku a dieťa v tesnom kontakte
Nespornou výhodou dotepania pupočníka je aj skutočnosť, že dieťa, ktoré je stále spojené pupočnou šnúrou s ešte neporodenou placentou, sa nedostane od matky ďalej ako práve na dosah pupočníka. Ponechanie neprestrihnutej pupočnej šnúry ako fyzického puta s placentou a telom matky tak znemožňuje zdravotníkom odniesť bábätko od matky a naopak ich motivuje starať sa o ne v tesnom kontakte „kože na kožu“.
Zhrnutie v bodoch – výhody dotepania pupočníka:
- Podporuje adaptáciu novorodenca.
- Je prevenciou novorodeneckej a dojčenskej anémie.
- Výrazne znižuje riziko niektorých závažných popôrodných komplikácií.
- Podporuje zdravotníkov, aby ošetrovali matku a novorodenca ako spoločnú jednotku a neoddeľovali ich od seba.
- Odložené prerušenie pupočníka odporúča nielen Svetová zdravotnícka organizácia, ale i Česká neonatologická spoločnosť a Európska rada pre resuscitáciu.