Kedy sa báť teploty v tehotenstve

Nos červený od nádchy, škrabanie v hrdle, pocit zimy a mierna bolesť hlavy. Najradšej by ste nechali všetko tak, prehltli liek a zahrabali sa do perín. Ak ste však tehotná, musíte si dať pozor i na to, čo vyzerá ako banalita.

V prvom rade je dôležité presvedčiť sa, či nemáte horúčku. Ak je teplota 38 stupňov alebo vyššia, je potrebné do 24 hodín vyhľadať lekára. Horúčka totiž môže signalizovať nejakú infekciu, nebezpečnú pre matku i dieťatko. Ak vám niečo v návšteve lekára bráni, mali by ste mu aspoň zatelefonovať a poradiť sa s ním.

Zabudnite na aspirín

Teplota v tehotenstve väčšinou neznamená nejakú závažnejšiu komplikáciu, môže byť príznakom bežnej zimnej virózy. Podceňovať by ste ju však nemali. Rovnako ako výber liekov, ktorými ju chcete zmierniť, ešte pred tým, ako sa dostanete k lekárovi. Napríklad aspirín nie je vhodný od 24. týždňa tehotenstva, naproti tomu sa odporúča paralen. Ak je teplota len zvýšená a vy ju dobre znášate, nie je nevyhnutné ju za každú cenu znižovať antipyretikami. Zasahuje sa tým do obranných mechanizmov organizmu.

Ani kašeľ nie je banálny

Najbežnejšie a zároveň jednoducho diagnostikovateľné sú ochorenia zo sféry ORL – nádchy, angíny, zápaly ucha. V tehotenstve totiž klesá obranyschopnosť organizmu a príležitostí dostať nádchu a ďalšie zimné infekcie je viac ako dosť. Predovšetkým keď máme doma deti navštevujúce predškolské alebo školské zariadenie.

Tieto choroby sprevádza teplota a väčšinou majú ľahší priebeh. Problém však nastane, keď sa pridruží bakteriálna infekcia, napríklad zápal pľúc, na ktorú už treba predpísať antibiotiká. Nebezpečný môže byť aj intenzívny kašeľ. Ten totiž sťahuje brušné svaly. Tu už môže v určitých prípadoch nastať riziko kontrakcií a prípadne predčasného pôrodu.

Očkovanie proti chrípke

Pocit nesmiernej únavy, horúčka, kašeľ… To všetko sú príznaky chrípky. Pre budúce matky môže mať v 2. a 3. trimestri vážne dôsledky, vyvolať dýchacie ťažkosti. V tomto prípade je skutočne potrebné poslušne zostať v posteli a užívať lieky zamedzujúce množeniu chrípkových vírusov, ktoré sú povolené v tehotenstve. Mali by sa nasadiť do 48 hodín po objavení prvých príznakov ochorenia. Niektorí lekári nie sú proti očkovaniu proti chrípke ani v tehotenstve. Výrobcovia vakcín odporúčajú očkovať len vtedy, ak je riziko nákazy vyššie než riziko očkovania. Najvhodnejší je druhý alebo tretí trimester.

Pozrieme sa na zúbky

Ak teplotu sprevádza ešte bolesť zubov, je zrejmé, že infekcia sa uhniezdila práve tam, a zasiahnuť musí zubár. Nie je dobré strkať hlavu do piesku a jeho návštevu odďaľovať. Z abscesu hrozí otrava krvi, čo môže vyvolať vážne zdravotné komplikácie pre ženu i plod. Preto je dôležité preventívne navštíviť zubára na začiatku tehotenstva a neodkladať odstránenie kazov až po pôrode. Lokálna anestézia pri ošetrení chorého zuba je povolená i v tehotenstve.

Potrápiť vás môže aj mechúr

Pálenie pri močení signalizuje zápal močových ciest. Ak sa k tomu pridruží aj teplota a bolesti chrbtice v bedrovej oblasti, môže ísť dokonca o zápal ľadvín. Zápaly močových ciest bývajú v tehotenstve časté. Hormóny znižujú svalový tonus v močových cestách, plod tlačí na mechúr a hromadísav ňommoč. Oboje prispieva k tomu, že sa do močového ústrojenstva dostávajú choroboplodné zárodky, ktoré vyvolávajú infekcie. Patrí k nim Escherichiacoli, najčastejší pôvodca infekcie močových ciest. Pretože môže hroziť riziko predčasného pôrodu, nemala by nastúpiť bežná domáca liečba, na ktorú sú ženy trpiace zápalmi močových ciest zvyknuté. Určite by mal zasiahnuť lekár, vyšetriť moč a navrhnúť liečbu.

Čítajte tiež:

Priamy útok na plod

Veľmi vzácne dochádza k tomu, že anaeróbne baktérie z vagíny spôsobia zápal plodových obalov i plodovej vody (chorioamnionitída). Riziko zvyšujú niektoré vyšetrenia a dlhšie trvanie stavu po odtoku plodovej vody. Symptómy predstavujú teplota, únik plodovej vody, výrazné kontrakcie. Hrozí, že sa infekcia rozšíri na placentu, na plod a vznikne septický stav až šok u matky. Lieči sa podávaním antibiotík a urýchleným ukončením tehotenstva.

Teplota a nič viac

Niekedy sa tiež stane, že budúcej matke „vyletí“ teplota a nemá žiadne ďalšie príznaky. Ani v tomto prípade sa nevypláca mávnuť nad tým rukou. Môže ísť o listeriózu. Dôsledky tejto infekcie môžu byť fatálne. Pôvodcom je baktéria Listeria, ktorá sa prenáša potravinami. Môže viesť k potratu, predčasnému pôrodu alebo k úmrtiu plodu. Našťastie sú tieto prípady vzácne a pri včasnom zachytení sa ochorenie dá liečiť antibiotikami. Dôležitejšia je prevencia – vyhnúť sa nedostatočne tepelne spracovaným potravinám a tiež poriadne umývať zeleninu. Listeria je však zákerná, prežíva v chladničke i pri štyroch stupňoch Celzia, navyše nijako neovplyvňuje chuť potravín, takže odhaliť ju nie je jednoduché.

Neprechodiť, ale vyležať

Ak je zvýšená teplota prípadne iba sprievodným javom zápalu nosohltana, neznamená to, že sa vrátime do normálneho režimu. Aby sa telo ubránilo vírusom a, samozrejme, i baktériám, potrebujeme zmobilizovať všetky sily. Preto je dôležité odpočívať a prijímať dostatok tekutín. A do budúcnosti je dobré myslieť na prevenciu. V tehotenstve je viac než inokedy potrebné vyhýbať sa miestam, kde sa šíri respiračná infekcia, poriadne si umývať ruky a dostatočne doma vetrať. Opatrnosti nikdy nie je dosť a teplotu by tehotná žena nemala v žiadnom prípade podceňovať.

27.12.2021 3:25| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist