babyweb.sk > Po pôrode > Novorodenec > KiSS syndróm – módna diagnóza alebo skutočný problém?
KiSS syndróm – módna diagnóza alebo skutočný problém?
KISS syndróm znie celkom poeticky a neškodne, ale pritom ide o vážne popôrodné zranenia bábätka. Pri včasnom odhalení sa dajú následky ľahko a bez komplikácií odstrániť.
Slovensky sa hovorí o blokáde krčnej chrbtice a skĺbení tylových kosti a prvého krčného stavca. Prvýkrát ho opísal nemecký chirurg Heiner Biedermann. KISS syndróm spôsobuje mechanický problém krčnej chrbtice. Dva vrchné krčné stavce atlas a čapovec (Axis) majú odlišnú stavbu, ktorá umožňuje hýbanie hlavou. Pri KiSS je však táto ich funkcia znemožnená.
Podľa Biedermanna je KiSS syndróm spôsobený neprirodzeným tlakom na krčnú chrbticu dieťaťa v maternici alebo pri pôrode. Môže sa rozvinúť aj ako následok ťažkého pôrodu napríklad kliešťami alebo vákuumextraktorom, prípadne pri cisárskom reze. Ďalšími rizikovými faktormi sú viacpočetné tehotenstvo, pôrodná váha dieťaťa cez 4 kg, dieťa v polohe koncom panvovým. „Ak je nenarodené dieťa v nesprávnej polohe, hlava a krk sú v neprirodzenom oblúku, môžu sa u dieťaťa prejaviť príznaky KiSS syndrómu,“ uviedol Biederman vo svojej publikácii Kiss-Kinder.
Deti s KiSS syndrómom sú citlivé na dotyky, často plačú, spia šikmo, hlavu otáčajú len na jednu stranu. Často sa u nich môžu prejaviť komplikácie pri dojčení. Pokiaľ nie je táto blokáda včas odstránená, môže negatívne ovplyvniť psychomotorický vývoj dieťaťa. Pokiaľ nie je KiSS syndróm liečený v ranom veku, môže tento problém u detí neskôr prerásť do tzv. Kidd. Jeho symptómy sú bolesti hlavy, poruchy koncentrácie a učenia, nechutenstvo, nočné pomočovanie, ADHD alebo napríklad dyspraxia a ďalšie poruchy s predponou dys…
PRÍZNAKY KiSS SYNDRÓMU
KiSS syndróm sa môže prejaviť mnohými príznakmi, z ktorých však len niektoré priamo súvisia s chrbticou alebo pridruženými svalmi. Navyše sa líši aj doba, keď sa môžu prvé príznaky objaviť. Ak je príčinou nesprávna poloha v maternici, vyskytnú sa príznaky veľmi skoro, ak sú však príčinou následky komplikovaného pôrodu, trvá často niekoľko týždňov, než sa príznaky prejavia.
Navyše KiSS Syndróm môže byť často zamenený za trojmesačné koliky alebo tieto deti môžu byť chybne označované ako dráždivé. Blokáda dieťaťu často spôsobuje bolesti pri určitých pohyboch alebo aj neschopnosť určité pohyby vykonať. Dieťa sa teda týmto pohybom alebo pozíciám vyhýba alebo pri nich plače.
Toto sú najčastejšie symptómy:
- Dieťa je dráždivé – často a dlho plače a nedá sa upokojiť
- Uprednostňovanie jednej strany v pohyboch aj v pohľade
- Uprednostňovanie alebo naopak eliminácia niektorých pohybov
- Problémy s dojčením
- Preferencie jedného prsníka pri dojčení
- Slintanie
- Problémy pri prehĺtaní
- Krčná skolióza
- Nepokojný spánok
- Asymetrické pohyby rúk a nôh
- Deformity nôh
- Oneskorený vývoj bedrových kĺbov
- Problémy s tráviacou sústavou, ktoré sa často zamieňajú za trojmesačné koliky
Biederman opísal dve čiastkové formy syndrómu – KiSS I a KiSS II, ktoré spôsobujú rozdielne problémy, ale napriek tomu sa často vyskytujú spoločne.
KiSS I
Ide o jednostranné stočenie hlavičky do boku. Predtým ho lekári označovali ako „svalové torticollis“, teda jednostranné strnutie šije. Táto asymetria sa však môže prejaviť aj na iných častiach tela. Najčastejšie sú tieto symptómy viditeľné na hlave, horných a dolných končatinách a v oblasti zadku a prejavuje sa to tiež nerovnomerným zaťažením končatín.
KiSS II
Tento variant sa prejavuje naopak záklonom a najčastejšie pri spánku, lebka je vzadu asymetricky sploštená a svaly, ktoré držia hlavičku v zdvihnutej polohe, nie sú také výrazné. Ovplyvnené sú tiež tvárové svaly, čo môže viesť k problémom s dojčením alebo prehĺtaním. Dieťa tiež nemá rado „pasenie koníčkov“ a v polohe na brušku sa cíti neisto.
Najčastejšie sa však u dieťaťa objavia v rôznej miere symptómy oboch subtypov, jeden je však dominantný a druhý len sprievodný. Často sa môže stať, že KiSS syndróm je odhalený až v neskorom detskom veku, keď sa dieťa sťažuje napríklad na bolesti hlavy.
DIAGNOSTIKA
Stanoviť, že u dieťa sa prejavil KiSS syndróm, je zložité. Symptómy sa často pripisujú iným diagnózam. Ako už bolo uvedené vyššie, najčastejšou chybnou diagnózou je dráždivé dieťa alebo trojmesačné koliky. Pokiaľ má lekár podozrenie na KiSS syndróm, je najlepšie nález konzultovať so skúseným fyzioterapeutom alebo osteopatom. Dôležité je tiež vziať do úvahy rodinnú anamnézu a genetické predispozície.
Súčasťou vyšetrenia by mal byť ideálne röntgen, ktorý môže odhaliť ďalšie poznatky. Terapeut potom vykoná funkčné vyšetrenie, kde skontroluje pohyblivosť krčnej chrbtice, hlavy a kĺbov postihnutého dieťaťa a často hneď začne terapiu.
TERAPIA
Je dôležité, aby sa takto postihnutým deťom venovali skúsení fyzioterapeuti, ktorí disponujú znalosťami o manuálnych a ďalších jemných technikách mäkkých tkanív. Ak je KiSS syndróm rozpoznaný počas prvých dvanástich mesiacov života dieťaťa, môže dôjsť k vymiznutiu problémov už po prvom ošetrení. „Až v 80 percentách prípadov dôjde k náprave po prvej terapii. Rodičia pozorujú zmeny k lepšiemu ešte v ten istý deň. Ich dieťa konečne bez problémov zaspí,“ opísal skúsenosti rodičov Biedermann. U ďalších detí môže liečba trvať aj dva až tri týždne, než sa objavia prvé pozitívne efekty liečby. V mnohých prípadoch potom už nie je dlhodobá terapia nutná.
Čítajte tiež:
- Súvisí ADHD sa stravou? Ako pôsobia cukry a éčka?
- Detská agresia je bežná a často prínosná
- Ako zapojiť tie správne svaly u bábätiek?
PREVENCIA
Biederman uvádza, že tým, že príčina často vznikne ešte počas tehotenstva, nemožno syndrómu zabrániť. Čiastočne by elimináciu syndrómu mohol napomôcť šetrnejší prístup k pôrodu. Ak však majú rodičia podozrenie na možný vznik syndrómu, mali by sa poradiť s lekárom alebo pôrodnou asistentkou a vyhľadať pomoc kvalitného fyzioterapeuta či osteopata. Pri včasnom odhalení je pomoc týmto deťom totiž pomerne nekomplikovaná a ľahká.
UMELO NAFÚKNUTÁ BUBLINA ALEBO SKUTOČNÁ DIAGNÓZA?
Podľa konvenčných lekárov však diagnóza KiSS syndrómu neexistuje. Lekárom aj poisťovniam totiž chýbajú vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali príčinnú súvislosť medzi problémami s chrbticou a narušením vývoja dieťaťa. Odporcovia uvádzajú, že posunutie chrbtice nie je u novorodencov nič neobvyklé a že väčšina detí z toho „vyrastie“ aj bez akejkoľvek terapie. Zlepšenie symptómov odporcovia vysvetľujú psychologickým efektom, keď niečo doteraz nevysvetliteľné dostane svoje meno. Rodičom sa uľaví vo chvíli, keď majú potvrdené, že si problémy svojho dieťaťa nevymýšľali. Konečne poznajú svojho nepriateľa a môžu proti nemu bojovať. Tým opadne napätie, ktoré dieťa vníma, a upokojí sa. A tak sa zdá, že KiSS syndróm bol „vyliečený“.
Priaznivci alternatívnej medicíny, fyzioterapeuti a osteopati sú však presvedčení, že Biedermannova teória je pravdivá a ich terapia je prínosná.
Máte skúsenosti s terapiou alebo naopak podceňovaním následkov komplikovaného pôrodu? Podeľte sa o to s našimi čitateľmi v komentároch.
Zdroj: kiss-therapie.de, annakohutova.cz