babyweb.sk > Bábätko > Vývin bábätka > Kontaktné rodičovstvo: Prístup k deťom, ktorý kladie dôraz na emocionálnu interakciu
Kontaktné rodičovstvo: Prístup k deťom, ktorý kladie dôraz na emocionálnu interakciu
Najradšej by ste preštudovali všetky tie príručky a hltali informácie o tom, ako sa stať tým najlepším, nechybujúcim a milujúcim rodičom? Len čo do našich životov vkročí materstvo, náhle sme to len my samy, kto sa musí rozhodovať za našich najmenších. Zdá sa vám kontaktné rodičovstvo ako ideálne riešenie?
Kontaktné rodičovstvo je v súčasnosti častým predmetom diskusií. Podľa zástancov vedie tento prístup rodičovstva k posilneniu a upevneniu väzieb medzi matkou (otcom) a dieťaťom. Okrem iného kladie dôraz na prirodzené potreby a želania dieťaťa. Ide teda o tzv. nájdenie akejsi harmónie, kde netreba do bodky dodržiavať odborné rady, ale ponecháva sa tu dostatočný priestor na intuíciu, rozum a tiež na emócie. Práve za týchto podmienok môže vzťah oboch rodičov a ich potomka ašpirovať na ten šťastný a plnohodnotný.
Za myšlienkou kontaktného rodičovstva stojí pediater amerického pôvodu Wiliam Sears, ktorý spoločne so svojou manželkou zostavil základné princípy charakterizujúce kontaktný prístup k deťom. Sú to vlastne ich nadobudnuté skúsenosti z praxe, teda z obdobia, keď sa sami stali rodičmi, mohli tak načúvať nielen potrebám svojich detí, ale vnímať zároveň aj ich individualitu.
Tešenie sa na dieťa a príprava na príchod do rodiny
Ak čakáte prvé alebo druhé bábätko, je pomerne zásadné venovať tejto zmene pozornosť. Matky prvorodičky by sa mali usilovať o to, aby sa čo najmenej stresovali, a to napríklad tým, že budú čerpať informácie, zájdu na predpôrodný kurz alebo budú svoje obavy zdieľať a rozoberať podrobnejšie s pôrodnou asistentkou. Ak vás valcujú obavy, neváhajte vyhľadať terapeuta, ktorý vaše pošramotené nervy upokojí a spoločnými silami sa oveľa lepšie pripravíte na pôrod.
Okrem zariaďovania detskej izbičky je dôležitá aj komunikácia s partnerom na tému materstva so všetkým, čo táto téma prináša a znamená. Ak však doma už jedno dieťa máte, myslite i naň a na príchod súrodenca ho citlivo pripravujte. Keď sa bude tešiť na malého bračeka alebo sestričku, oveľa lepšie zvládne ustáť zmeny v podobe zvýšenej pozornosti o novorodeniatko.
Prvý kontakt hrá dôležitú rolu
Prvé momenty matky s dieťaťom bezprostredne po pôrode patria k tým najintenzívnejším vôbec. Priebeh a komplikácie počas pôrodu, bohužiaľ, ovplyvniť nemožno. No ak rodíte prirodzenou cestou a nič nebráni bezprostrednému kontaktu rodičky s dieťaťom, môžete sa spoľahnúť na to, že ste si pre spoločný začiatok nemohli želať viac.
Dojčenie je niečo viac: vaša spoločná intímna chvíľka
Z početných výskumov vyplýva, že dojčené deti sú nielen odolnejšie proti chorobám, ale aj prežívané ochorenia nemajú až taký závažný priebeh. Dojčenie prináša tiež benefity pre samotnú matku, v tejto súvislosti sa často hovorí o prevencii rakoviny prsníka. Kontaktné rodičovstvo však v dojčení vidí aj iné emocionálne výhody. Kľúčovú rolu hrá predovšetkým blízkosť matky s dojčaťom. Hovorí tiež o tom, že matky, ktoré svoje dieťa dojčili, oveľa lepšie a senzitívnejšie reagujú na potreby dieťaťa. Ďalej sa odporúča dieťa dojčiť skôr podľa jeho aktuálnych potrieb, a teda netrápiť sa tým, že je tzv. čas na dojčenie, aj keď dieťa prsník viditeľne odmieta a s vaším rozhodnutím nesúhlasí. Veľký priestor sa tu ponecháva aj na dĺžku samotného dojčenia. Vy sama však iste budete najlepšie vedieť, kedy je vhodné načasovať finálne odstavenie.
Majte so sebou dieťa na každom kroku
Kontaktné rodičovstvo podporuje a priamo nabáda na nosenie dieťaťa v šatkách a iných na to určených nosidlách. Ak skôr inklinujete k šatke, vždy dbajte na správne a bezpečné uviazanie, v opačnom prípade by ste mohli nepriaznivo ovplyvniť jeho zdravý vývoj. Nosené deti sú oveľa pokojnejšie a za všetkým stojí fakt, že počujú tlkot matkinho srdca, menej často plačú a tiež dochádza k budovaniu intimity. Okrem iných vám odpadnú starosti spojené s tým, ako sa dostanete do mesta, pretože teperiť sa s kočiarikom tam a zas naspäť je niekedy poriadna otrava.
Čítajte tiež:
- Čo je pri dojčení normálne? Všetko, čo vám vyhovuje!
- Rozoznajte 5 odtieňov detského plaču
- Ako vybrať predpôrodný kurz?
Podporte pokojný spánok dieťaťa, spite spoločne
Pocit blízkej prítomnosti rodičov pomáha dieťatku oveľa ľahšie zaspať, hlavným dôvodom je predovšetkým znásobenie pocitu bezpečia. Odpadá aj nevyhnutnosť vstávania k dieťaťu, keď začne plakať. Výhody zdieľanej postele s dieťaťom si pochvaľujú aj veľmi zaneprázdnení rodičia, ktorí z dôvodu pracovného nasadenia nemôžu s ratolesťami tráviť toľko času, koľko by si predstavovali. Nevýhoda však je, že sa váš spánok stane príliš kontrolovaným a zo strachu o bábätko si až tak neodpočiniete. Nehovoriac o tom, že neskôr preučiť dieťa, aby spalo vo svojej posteli, bude o to zložitejšie.
Neignorujte jeho plač
Máte sem-tam nutkavý pocit nechať dieťa tzv. vyplakať a spoliehate sa na to, že sa nakoniec utíši a zaspí? Podľa odborníkov na kontaktné rodičovstvo to nie je úplne šťastná voľba. Dieťa používa plač ako spoľahlivý nástroj komunikácie. Oznamuje tým svojmu okoliu, že je hladné, smädné, potrebuje vymeniť plienku, že pociťuje bolesť, strach alebo sa cíti osamotené. Nevypočutie detského plači tak môže viesť k narušeniu dôvery. Dieťa vám teda chce prostredníctvom plaču niečo povedať, nie vami manipulovať. U starších potomkov sa, samozrejme, tieto manipulatívne a vynucujúce slzičky môžu objaviť.
„Kontaktné“ tipy na záver
- Nedajte si od ľudí vo vašom okolí hovoriť do výchovy vášho dieťaťa. Vy sami svoje dieťa poznáte najlepšie, preto dôverujte svojmu úsudku. Ak s akýmkoľvek odporúčaním ohľadne kontaktného rodičovstva nesúhlasíte, nepraktikujte ho.
- Aj vy ako matka by ste sa mali cítiť spokojne. Ak je toho na vás príliš, požiadajte o pomoc partnera a nezabúdajte ani na svoje potreby. Dieťa vycíti napätie, aj keď sa ho budete snažiť maskovať. Vďaka tomuto tiež minimalizujete riziko, že vám prasknú nervy a vy tak zareagujete prudšie, ako ste mali v pláne.
- Na báze dôverného materského vzťahu funguje aj bezplienková komunikačná metóda, keď matka podľa gestikulácie a výrazov na tvári svojho dieťaťa pozná, kedy je potrebné preniesť ho na nočník, aby došlo k vykonaniu potreby. Nie je to úplne najľahší spôsob, ktorý okrem iného nemôžete praktikovať úplne všade. Rozhodne je však úsporný a úplne šetrný k prírode.
- Ako dieťaťu vštepiť čo najefektívnejšie nové vzorce správania? Buďte mu príkladom. To, čo naše deti vidia, si osvoja úplne automaticky.
Vytvorte si svoje rituály. Rozprávka a pusa na dobrú noc, ranné maznanie, kreslenie po obede, spoločná prechádzka či raňajky. Rodina by mala tráviť čas pekne pospolu.