babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Kontrola bedier. Kedy je potrebné začať riešiť nález?
Kontrola bedier. Kedy je potrebné začať riešiť nález?
O dysplázii bedrového kĺbu je medzi mamičkami veľa nejasností. Mnohé, podľa vzoru rád svojich mamičiek a babičiek, chcú preventívne dieťatku dávať plienku navyše, iné sa domnievajú, že tri kontroly bedier u detí sú zbytočné. Aká je pravda o tejto ortopedickej poruche?
„Dysplázia bedrového kĺbu zahŕňa široké spektrum postihnutia bedrového kĺbu, ktoré má rôzny charakter počas jednotlivých fáz rastu dieťaťa a súvisle prechádza od normálneho nálezu až po najvážnejší, čo je úplné vykĺbenie bedrového kĺbu,“ hovorí MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedickej kliniky Nemocnice Na Bulovce.
Dievčatká sú ohrozené častejšie
Dysplázia bedrového kĺbu nemá len jednu príčinu, ale vzniká ako následok viacerých vplyvov. „Každé tehotenstvo je sprevádzané hormonálnymi zmenami v tele matky. Tie sa podieľajú na bezproblémovom priebehu gravidity a pôrodu. Vďaka zvýšeným hladinám ženských hormónov dochádza k rozvoľňovaniu tkaniva v tele matky, čo umožní priechod dieťaťa pôrodnými cestami počas pôrodu. Vzhľadom na to, že hormóny majú schopnosť prestúpiť do tela plodu, môže u neho dôjsť aj k rozvoľňovaniu tkaniva, čo sa často prejaví práve na uvoľnení bedrového kĺbu dieťatka po narodení,“ vysvetľuje lekár. Ďalší rizikový faktor je poloha plodu v panvovej oblasti a genetika. Ak jeden z rodičov mal problém s dyspláziou, zvyšuje to riziko chyby u dieťaťa. Výskyt je častejší u dievčatiek a u prvorodených detí.
Bábätká sa kontrolujú trikrát
Diagnostika tejto poruchy je v rukách ortopédov a dieťa by prvé vyšetrenie malo podstúpiť ešte v pôrodnici. Na Slovensku prebieha trojfázové vyšetrenie bedier u detí. Prvé urobia ešte v pôrodnici, druhé medzi štvrtým až šiestym týždňom života a tretie v treťom mesiaci. Týmto sitom, ktoré slúži na odhalenie opísanej vývojovej chyby, by mali prejsť všetci novorodenci.
Vyšetrenie bedier má dve časti. Najprv lekár zhodnotí postavenie a hybnosť bedier, potom nasleduje ultrazvuk bedrového kĺbu. V niektorých prípadoch je potrebné doplniť röntgenovú snímku. „Toto vyšetrenie dieťa nijako nezaťažuje ani neohrozuje na zdraví,“ dodáva lekár.
Čítajte tiež:
- Nie je dojčenie v tehotenstve nebezpečné pre plod?
- Dojčenské grckanie môže potrápiť. Ako si s ním poradiť?
- Látkové plienky z pohľadu ortopédov
Niekedy sa nevyhnete nemocnici
Ak vyšetrenie ukáže, že dieťa má bedrá v poriadku, tak máme vyhraté a rodičia sa bedrami nemusia ďalej zaoberať. „Ak má dieťa bedrá v poriadku, nie je nutné robiť preventívne opatrenie, žiadne tretie plienky navyše nie sú potrebné. Dieťa stačí baliť do jednorazových plienok bežným spôsobom,“ hovorí ortopéd.
Ak vyšetrenie ukáže problém, nastupuje liečba. Tá sa odvíja od stupňa dysplázie. „Pri najľahšom“ stupni sa odporúča aplikácia Frejkovej perinky. U detí s vyšším stupňom dysplázie lekári odporúčajú použitie Pavlíkových remienkov. Ich úlohou je navodiť v bedrovom kĺbe správne postavenie a zafixovanie tak, aby došlo k náprave chyby,“ opisuje lekár. V týchto prípadoch liečba prebieha doma. Ak ide o vážny stav, je nutná hospitalizácia.
„To je prípad trakčnej terapie. Pri tejto metóde je dieťa špeciálne fixované pomocou vyviazania tak, aby bedrový kĺb bol v ideálnom postavení voči bedrovej jamke,“ objasňuje lekár. Dieťa je takto fixované na obdobie šiestich týždňov. Následne lekári spravia vyšetrenie bedier s kontrastnou látkou v krátkej anestézii. Ak vyšetrenie ukáže, že liečba bola úspešná, nasleduje zasadrovanie bedier dieťaťa v ideálnej pozícii na obdobie ďalších šiestich týždňov. „Potom sadru odstránime a prichádza doliečenie v remienkoch,“ dopĺňa lekár.
Doliečenie je dlhodobé a remienky je možné vysadiť až po tom, čo ortopéd ultrazvukom potvrdí normálny nález na bedrovom kĺbe. Vo vážnych prípadoch, keď je konzervatívna liečba neúčinná, je nutné, aby dieťa podstúpilo operáciu. „Liečba dysplázie je dlhodobá a jej súčasťou je aj následné sledovanie pacienta v ortopedickej ambulancii. To trvá až do ukončenia rastu dieťaťa,“ uzatvára lekár.
Čo by mamičky mali vedieť:
- Ak dôjde k zisteniu dysplázie bedrového kĺbu, je potrebné čo najskôr začať liečbu.
- Ak má dieťa bedrá v poriadku, nie sú potrebné žiadne preventívne opatrenia.
- Používanie papierových plienok nemôže negatívne ovplyvniť stav bedier dieťaťa.
- Šatkovanie detí, počas ktorého deti sedia obkročmo okolo tela mamičky a majú pokrčené nôžky, je z pohľadu držania bedier v poriadku.
- Ortopédi neradi vidia, ak lekári v pôrodnici ihneď po narodení dieťa merajú.
- Kvôli meraniu je potrebné natiahnuť nožičky, a ak by sa tak stalo pri dieťati s dyspláziou bedrového kĺbu, hrozí vykĺbenie bedier sprevádzané bolesťou.
- Bedrám z rovnakého dôvodu škodí, keď matka dieťa pevne viaže do povojníka. Aj v ňom majú deti natiahnuté nôžky.
- Výhoda preventívneho trojfázového vyšetrenia detských bedier je v tom, že lekári prípadnú chybu zistia včas a môžu ju vyliečiť konzervatívne. Ak je chyba zistená neskoro, býva nevyhnutná náročná operačná liečba.