Kyselina listová – prenatálny vitamín

Má veľký význam najmä v prenatálnom období pre tehotné ženy, pre ženy v období dojčenia, ale i pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť. Výskumy odborníkov na výživu poukazujú na pozitívny vplyv kyseliny listovej na priebeh tehotenstva a na zdravý vývoj nenarodeného dieťatka.

Kyselina listová či kyselina folová (z latinského folium=list) patrí do skupiny vitamínov B. Nachádza sa najmä v čerstvej zelenine a ovocí, a to hlavne v tmavozelenej zelenine – v šalátových listoch, uhorkách, brokolici, špargli, špenáte a pod. Jedným z najbohatších zdrojov kyseliny listovej sú kvasnice. Vyskytuje sa aj v strukovinách či orechoch. Nemôžeme sa ňou predávkovať, čo telo nespotrebuje, veľmi ľahko vylúči. Na druhej strane si nedokážeme uchovať jej zásoby, a tak je potrebné dopĺňať ju každý deň.

Všeobecne sa predpokladá, že tretina žien v období tehotenstva je postihnutá rôznymi stupňami nedostatku kyseliny listovej. Kyselina listová sa v ľudskom tele metabolizuje na biologicky aktívnu formu folát. Metafolín je biologicky aktívnou formou folátu, ktorá sa vyskytuje v tele prirodzene, preto je ihneď telu k dispozícii a využije sa lepšie ako kyselina listová.

Už od začiatku plánovania tehotenstva je potrebné dbať na dostatočný príjem kyseliny listovej a metafolínu, aby sa zvýšené nároky pokryli už od začiatku, lebo medzi 22. a 28. dňom po počatí sa vyvíja mozog, miecha a musí sa uzatvoriť chrbticový kanál. V tomto skorom období ešte väčšina žien nevie, že je tehotná.

Pre plod je pri nedostatku kyseliny listovej zvýšené riziko potratu v priebehu prvých týždňoch tehotenstva, predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti a vážnych porúch uzatvárania obalov mozgu alebo miechy.

Telesné zásoby folátov sú u novorodencov po narodení malé a môžu byť rýchlo vyčerpané v dôsledku rastu najmä u predčasne narodených detí. Hlavným zdrojom kyseliny listovej pre deti v dojčenskom veku, najmä počas obdobia výlučne mliečnej výživy, je materské mlieko. Ďalším priaznivým účinkom kyseliny listovej u dojčiacej matky je zvýšená tvorba mlieka.

24.4.2009 11:48| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist