babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Legislatíva potratov na Slovensku, čakajú nás zmeny?
Legislatíva potratov na Slovensku, čakajú nás zmeny?
Pred prezidentskými voľbami, ale aj teraz sa na Slovensku stále diskutuje o problematike dobrovoľných potratov. Interrupcia je veľmi háklivá téma, s ktorou sa často stretáva nežné pohlavie. Interrupcia zásadne ovplyvní nielen život ženy, nenarodeného dieťaťa, ale aj celej rodiny. V každom štáte je iná platná legislatíva, podľa ktorej sa riadia jednotlivé štáty v súvislosti s vykonávaním potratov. Ako je to s dobrovoľnými potratmi na Slovensku?
Niektoré ženy majú veľkú túžbu byť matkami už odmalička, niektoré sa necítia na dieťa pripravené ani po štyridsiatke. Často ženy podstupujú interrupciu po násilnom čine, ako je znásilnenie, a tiež preto, že nemajú dostatok finančných prostriedkov na výchovu dieťaťa alebo sú osamelé. Interrupcia je momentálne diskutovaná téma, pretože každý politik presadzuje svoj názor na to, čo je „najvhodnejšie pre ženu“ a čo „by sa malo a nemalo“ v tejto oblasti. Dôležité je, aby interrupcia bola vykonaná bezpečne a včas, aby tento zákrok neohrozil ženu a jej ďalší život. Niektorí poslanci stále navrhujú, aby sa lehota na vykonanie interrupcií výrazne skrátila.
Aký zákon je platný dnes?
Podľa našich zákonov je zatiaľ možné vykonať interrupciu do 12. týždňa tehotenstva a najviac raz za pol roka. Treba si byť vedomý skutočnosti, že interrupcia nie je o tom, kam sa vyberieme na dovolenku. Je to závažné rozhodnutie a azda najzodpovednejšie v živote, preto k tejto téme treba pristupovať veľmi citlivo a s rozvahou. Umelé prerušenie tehotenstva si vyžaduje dôkladné zvažovanie všetkých možných alternatív. Žiadnu ženu nemožno donútiť, aby sa v tejto životne ťažkej situácii rozhodla zo dňa na deň, treba jej rozhodne ponechať dlhší čas na rozmyslenie.
Niektorí politici navrhujú zmeniť 12 týždňov na 8 týždňov alebo ešte menej. Osem týždňov naozaj nie je veľa, keďže niekedy žena ani prvý mesiac netuší, že je gravidná. Niekedy sa môže omeškať menštruácia z iného dôvodu, inokedy si žena nemusí hneď všimnúť, že jej mešká perióda. Niekedy je už neskoro, a preto niektoré dámy sú nútené podstupovať interrupciu v zahraničí, lebo v danom týždni je už podľa našich zákonov neskoro na vykonanie zákroku. Mnohé ženy tiež spáchali radšej samovraždu, pretože nevedeli, čo majú robiť, a dnes im chcú poslanci ešte výrazne skrátiť čas o celé 4 týždne. Čo sa bude diať potom a ako budú ženy reagovať?
Obmedziť interrupcie je veľmi jednoduché a táto myšlienka si nepochybne získa veľmi veľa kresťanských priaznivcov, ale je potrebné v prvom rade prihliadať na psychické a fyzické zdravie ženy. Niektorí politici chcú obmedziť reprodukčné právo nežnejšieho pohlavia. Koaličné strany Smer a SNS vyhlásili, že v auguste 2019 prednesú nový návrh zákona, ktorý sprísni proces umelého prerušenia tehotenstva. V súčasnosti žena môže požiadať o interrupciu do 12. týždňa, samozrejmosťou je, že všetko si plne hradí sama. O interrupciu môžu požiadať aj neskôr, po uplynutí 12. týždňa, ale to iba v prípade, ak je ohrozené jej zdravie alebo je plod geneticky poškodený.
Napríklad aj poslanec Vašečka predniesol v parlamente nový návrh. Navrhol novelu zákona, ktorá berie ohľad najmä na kresťansky ponímané dieťa ako boží dar, prináša stanovy, ktoré majú chrániť matky pred potratom z donútenia, a chcel zrušiť potraty bez udania dôvodu. Cieľom poslancov za ĽS NS je obmedziť a sprísniť liberálnu potratovú politiku na Slovensku. Napríklad poslanec Kotleba chce znížiť percento umelých prerušení tehotenstva bez dôvodu. Poslanec tiež stále predkladá návrh na sprísnenie interrupčnej legislatívy, ale zatiaľ bezúspešne. Kotlebov návrh povoľuje interrupcie v prípade, že žena bola k sexuálnemu styku donútená alebo má plod genetickú chybu, alebo ak tehotenstvo ohrozuje život a zdravie ženy.
Mnohé ženy sa po podstúpení interrupcie dostanú do závažných depresií a namiesto zdravotnej starostlivosti a pochopenia prijímajú od okolia opovrhovanie a nepochopenie. Napriek tomuto faktu by viacero poslancov rado uvítalo striktnejší zákon, t. j. 12-týždennú lehotu skrátenú, čím chcú znížiť počet umelých interrupcií. Odôvodnenie je najmä kresťanské, pretože po 8 týždňoch sa v plode začína pumpovať krv, vytvára sa srdce a z plodu sa stáva človek. Nie je to už iba akýsi „zhluk buniek“. Kresťansky zmýšľajúci ľudia určite dajú za pravdu týmto poslancom. Ale čo matky?
Čítajte tiež:
- Krvácam kvôli antikoncepcii
- Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
- Potratila som. Dôvod? Trombóza
Čo hovoria štatistiky?
Všetky uvedené štatistiky zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií. V roku 2018 bolo evidovaných 13 924 potratov u žien s trvalým bydliskom v SR. Možno konštatovať, že sa znížil počet umelých prerušení tehotenstva. V rámci Európskej únie je Slovensko na druhom mieste v počte umelých prerušení tehotenstva. Miera potratov nie je taká vysoká, aby sa muselo pristúpiť k takto striktnému zákonu. Na Slovensko chodia väčšinou na zákroky spojené s umelým prerušením tehotenstva cudzinky, predovšetkým Poľky, kde je interrupcia pre ženy nedostupná a zákony sú tam prísnejšie.
Interrupcie sú zásadnou témou, ktorá by mohla najbližšie mesiace byť ústrednou na politickej scéne na Slovensku. Napriek tomu, že názory na umelé ukončenie tehotenstva sa rôznia, interrupcia je v plnej kompetencii žien. Uvidíme, či sa poslancom podarí nakoniec presadiť striktnejšie zákony, alebo všetko zostane ako doteraz. V každom prípade pri tejto téme treba byť veľmi citlivý a empatický.
Treba zvážiť to, že ak sa žena rozhodne pre takéto radikálne a životne dôležité rozhodnutie, tak istotne nejde len o jej rozmar. Žiadna žena nechodí na tento psychicky náročný zákrok, pretože sa nudí. Ide tam vtedy, keď skutočne nemá iné východisko. A ženy, ktoré nevyhnutne potrebujú ísť na interrupciu, si vždy nájdu cestu, a ak sa skráti doba na vykonanie interrupcie u nás na avizovaných 8 týždňov, tak slovenské ženy pôjdu do iného štátu, kde je to povolené. Žena by mala mať právo slobodne sa rozhodnúť o všetkom, ide predovšetkým o jej telo a život. Štát a politici by sa mohli zamerať na riešenie tejto otázky z iného uhla pohľadu, napríklad zavedením povinnej sexuálnej výchovy do našich škôl, zlepšením sociálnej politiky mladých rodín a zaviesť týmto spôsobom iné opatrenia, aby sa predchádzalo potratom.