babyweb.sk > Žena > Príbehy > Mamičkou na Guadeloupe: Bábätku sa bozkáva nožička
Mamičkou na Guadeloupe: Bábätku sa bozkáva nožička
Morgan dodržuje přísně pravidlo: K malým dětem jen s umytýma rukama. A po návštěvách chce, aby se zouvaly, což je ve Francii hodně neobvyklé.
Teraz má už jej dcérka Jozefínka tri roky, ale Morgan si dodnes pamätá, ako v pôrodnici zúrila, keď tam za mamičkami prišli návštevy a chytali novorodencov neumytými rukami a bozkávali ich. Na jej rodnom Guadeloupe sú pravidlá jasné: Dojča sa môže bozkávať len na nožičku. Morgan pripúšťa, že jej posadnutosť čistotou vzrástla, keď sa presťahovala do Paríža, kde sa jej ulice zdajú špinavé a všade vidí plno baktérií. Zároveň dodáva, že „obsesiu na baktérie“ si priniesla aj z domoviny. Na rozdiel od svojho otca však neustále nebehá po byte s čistiacimi prostriedkami, tam sa ešte nedopracovala. Dodnes spomína, ako otec nechával každé mäso či rybu marinovať v šťave zo zeleného citróna, aby sa „očistilo“.
Nepozeraj sa do zrkadla
Narodenie dieťaťa je na Guadeloupe veľká udalosť, ktorá sa dotýka celého príbuzenstva. Babičky, tety, dedkovia, všetci sa snažia byť nápomocní. Mamička s novorodencom nikdy nezostáva sama. Prvý polrok putuje dieťatko z náručia do náručia, ani náhodou ho nik nenechá plakať, všetci sa boja, aby sa bábätku nespravila pupočná prietrž. Tiež tam dodržiavajú staré zvyklosti, platia povery. Napríklad dieťaťu sa nesmú strihať vlásky pred tretím rokom, aby mu „neodstrihli“ schopnosť chodiť a hovoriť. Alebo platí, že malé deti sa nesmú pozerať do zrkadla, aby neškúlili.
Vykanie ako trest
Hlavou rodiny je babička. Morgan podotýka, že tá jej mala osemnásť detí, čo si v súčasnosti ťažko čo i len predstaviť. Dnes majú na Guadeloupe rodiny priemerne dve deti, 90 % mamičiek tam dojčí. Babička organizuje chod domácnosti a trestá neposlušné deti. Hoci tých najmenších rozmaznávajú, neznamená to, že nemusia poslúchať. „Moji starí rodičia boli na svoje deti veľmi prísni, vychovávali ich po starom, teda prísne oddeľujúc svet dospelých od sveta detí,“ spomína Morgan. Ešte aj dnes, keď sa u nich doma bavia dospelí, deti nemajú dovolené skákať im do reči. Ak to urobia, tak ich napomenú. Nejde pritom o prejav nejakej nelásky alebo necitlivosti, jednoducho to patrí k tamojším zvyklostiam. Morgan si tiež spomína, že keď sa na ňu jej otec hneval, tak jej vykal. No teraz je tým najlepším dedkom pod slnkom, vnučka si ho úplne obtočila okolo prsta.
Alergie nepoznajú
Na Antilách je základom jedálneho lístka ovocie a zelenina, ktoré si tam človek jednoducho natrhá. Stačí len zájsť do záhrady. Deti sú už odmalička zvyknuté na čerstvé ovocné šťavy pripravované doma. O alergiách nemôže byť ani reč. Morgan trochu ľutuje, že sa riadila radami svojho pediatra a kŕmenie svojej dcéry prispôsobila európskym zvyklostiam. „Jozefína je teraz vyberavá, nedôveruje novým chutiam a to ma hnevá. U nás to tak nemáme.“ No v jednej veci sa Morgan od väčšiny francúzskych mamičiek odlišuje. Pripravuje svojej dcérke jedlá sama a sú čerstvé. Raz, keď nemala čas, jej kúpila hotovú stravu, ale Jozefína to odmietla. „Nenahnevalo ma to, skôr potešilo, že uprednostňuje moju kuchyňu,“ hovorí Morgan.
Masáže na upokojenie
Na Guadeloupe je rozšírená prírodná medicína. Bežne tam používajú napríklad síru z vulkánu na liečbu niektorých kožných chorôb. Ak má dieťa nesprávne postavenie nôh, ale len mierne, nesmie ísť o žiadne poškodenie, tak mu rodičia vyhĺbia dva otvory do vlhkého piesku na pláži. Dieťa sa v nich udrží vzpriamené a morské vlny ho zároveň príznačne masírujú. Na masáže si napokon na Guadeloupe potrpia a Morgan tiež často masíruje svoju dcéru, aby sa uvoľnila. Rovnako to robil aj jej otec, ktorý rozpustil vosk, pridal k nemu nejaký aromatický olej, touto zmesou si natrel ruky a masíroval svoju dcéru, keď mal pocit, že je preťažená a potrebuje sa upokojiť. Morgan pri svojej dcére stavila na prírodnú medicínu, napríklad na med, ktorý sa u nich používal, keď bábätku rástli zúbky. Troškou medu mu masírovali ďasná.
Nápoj na sviatočné ráno
Pri krste ponúka rodina na Guadeloupe hosťom nápoj zvaný „šodó“. Ide o vlažné mlieko s cukrom ochutené škoricou, muškátovým orieškom a zeleným citrónom. Tento nápoj sa pripravuje na raňajky v deň rodinnej oslavy.