babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Mimomaternicové tehotenstvo: príznaky a liečba
Mimomaternicové tehotenstvo: príznaky a liečba
K mimomaternicovému tehotenstvu (GEU) dochádza, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice. Najčastejšie je to vo vajíčkovode, menej často na vaječníku a vo vzácnych prípadoch v brušnej dutine. Plodové vajce je veľmi agresívne, prerastá do steny orgánu, narúša cievy a tým môže dôjsť k náhlemu a silnému krvácaniu, ktoré ohrozuje život ženy.
Tehotenstvo možno zistiť pomocou tehotenských testov z moču ženy alebo odberom krvi a určením hladiny tehotenského hormónu HCG. Tehotenský hormón sa dá v moči preukázať deviaty deň po oplodnení vajíčka, čo zodpovedá času, keď žene vynechá menštruácia. Z krvi je možné určiť hormón HCG o niekoľko dní skôr ako z moču. Ďalším krokom je ultrazvukové vyšetrenie. Asi päť týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie sa dá na ultrazvuku rozlíšiť, či je plod uložený v maternici, alebo nie.
Mimomaternicové tehotenstvo nie je iba závažná zdravotná komplikácia, ale môže zacvičiť aj so psychikou.
Naša čitateľka Lea opisuje svoj zážitok: Keď som ako dvadsaťjeden ročná zistila, že som tehotná, bolo pre mňa veľmi ťažké sa s novou situáciou vyrovnať. Tehotenstvo sme neplánovali, aj keď sme s priateľom dva roky spolu chodili a dokonca sme spolu aj bývali. Keď sme túto novinku s partnerom spracovali a začali sa na bábätko tešiť, začala som krvácať.
Myslela som si, že ide o potrat, a objednala som sa na vyšetrenie ku gynekológovi. Ale v nemocnici ultrazvuk ani vaginálne vyšetrenie GEU nepotvrdili. Bola som týždeň hospitalizovaná a mala som pocit, že som v nemocnici zbytočne. Hladina tehotenského hormónu však neklesala, ako by to bolo pri samovoľnom potrate. Na víkend ma pustili na priepustku domov a na pondelok naplánovali laparoskopickú “prehliadku” brušnej dutiny. V nedeľu večer ma však prepadla prudká bolesť v podbrušku a len tak-tak som stihla zavolať záchranku. Našťastie, všetko dobre dopadlo a o osem rokov neskôr som otehotnela prirodzenou cestou.
Príčiny
Príčiny zahniezdenia oplodneného vajíčka vo vajíčkovode sú rôzne. Patria k nim vrodené dlhé, málo pohyblivé vajíčkovody, ktoré vajíčko včas nedopravia do maternicovej dutiny, stavy po zápaloch alebo operáciách vajíčkovodu, zavedené vnútromaternicové teliesko a endometrióza. Častou komplikáciou môžu byť aj chronické a opakujúce sa infekcie v panvovej oblasti.
V prípade infekcie ide hlavne o sexuálne prenosné choroby. V poslednom čase sa veľmi často vyskytuje infekcia spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis.
Endometrióza je choroba, pri ktorej sa výstelka maternice nachádza aj mimo nej. Ak je to vo vajíčkovode, je tu riziko, že sa vajíčko uhniezdi práve tam.
Tehotenstvo po umelom oplodnení je tiež rizikové. Vo vzácnych prípadoch (1 : 30 000) sa môžu vyskytnúť súčasne vnútromaternicové a mimomaternicové tehotenstvo. Pri zavádzaní viacerých vajíčok pri umelom oplodnení sa niektoré z nich môže zahniezdiť správne v maternici a ďalšie mimo nej.
Riziko mimomaternicového tehotenstva zvyšuje:
- predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo,
- endometrióza,
- zápal vajíčkovodov, vaječníkov alebo maternice,
- operácia v panvovej oblasti, napr. akútny zápal slepého čreva,
- pohlavná choroba, napr. kvapavka alebo chlamydióza,
- otehotnenie po sterilizácii,
- otehotnenie pri zavedenom vnútromaternicovom teliesku.
Prejavy a priebeh mimomaternicového tehotenstva
Rastúca neporušená mimomaternicová gravidita spôsobuje tupé bolesti v podbrušku, ktoré môžu byť jednostranné podľa toho, v ktorom vajíčkovode sa uhniezdilo oplodnené vajíčko. Môže nastať ľahké špinenie v termíne, keď žena pravidelne očakáva menštruáciu, ale aj mimo neho. Môže dôjsť k odumretiu plodového vajca, ktoré je vypudené do brušnej dutiny. Ide teda o potrat, ktorý je spojený s miernym krvácaním do brušnej dutiny, kŕčovitými bolesťami a hnedkastým výtokom.
Čítajte tiež:
- Tehotenstvo po gynekologických a brušných operáciách
- Najčastejšie vyšetrenia budúcich mamičiek
- Testy pre pokojné tehotenstvo
Diagnóza a liečba
Mimomaternicové tehotenstvo sa zvyčajne diagnostikuje vyšetrením krvi a určením hladiny tehotenského hormónu HCG. Tá býva obyčajne nižšia ako v prípade klasicky prebiehajúceho tehotenstva. Ďalej sa na potvrdenie diagnózy používa ultrazvukové a vaginálne vyšetrenie. Ultrazvukové vyšetrenie môže odhaliť samotné embryo, jeho tkanivá, opuchnutý vajíčkovod, prípadne krvnú zrazeninu. Vďaka vaginálnemu vyšetreniu môže gynekológ lokalizovať zdroj bolesti alebo zväčšený vajíčkovod v mieste, kde sa vajíčko zahniezdilo.
Mimomaternicové tehotenstvo sa lieči väčšinou laparoskopicky, t. j. chirurgickým odstránením oplodneného vajíčka, v akútnych prípadoch veľkou brušnou operáciou, keď je nutné urobiť kompletnú revíziu brušnej dutiny. Najdôležitejšie je s operáciou neotáľať, inak môžu byť následky masívneho krvácania do brušnej dutiny smrteľné.
Významným pomocníkom pri rekonvalescencii po takej rozsiahlej operácii môžu byť enzýmy, ktoré obsahuje napríklad liek Wobenzym. Enzýmy obmedzujú vznik opuchov a urýchľujú ich vstrebávanie, zmierňujú bolesť a skracujú čas hojenia. Tieto enzýmy tiež znižujú výskyt pooperačných komplikácií. A čo je pre ženy dôležité – pomáhajú zaistiť, že sa vytvorí menšia jazva. Často dochádza k odstráneniu poškodeného vajíčkovodu. Obidva zákroky sa vykonávajú v celkovej narkóze. Rekonvalescencia po laparoskopickej operácii trvá zhruba jeden týždeň. Po veľkej brušnej operácii trvá hospitalizácia asi jeden týždeň a rekonvalescencia ďalších niekoľko týždňov.
Otehotnenie po mimomaternicovom tehotenstve
Otehotnieť prirodzenou cestou je možné iba v prípade, že žene zostal po zákroku funkčný aspoň jeden vajíčkovod. Tehotenstvo lekári odporúčajú najskôr za šesť mesiacov od zákroku. Recidíva (opakovanie) mimomaternicového tehotenstva je pomerne vysoká (10 až 15 %), preto by ženy, ktoré prekonali mimomaternicové tehotenstvo a znova otehotnejú, mali navštíviť svojho ženského lekára čo najskôr. Ženy, ktorým sa pre poškodené vajcovody nedarí otehotnieť, môžu využiť metódu IVF.
Vďaka ultrazvukovému vyšetreniu sa v súčasnosti diagnostikujú mimomaternicové gravidity zvyčajne včas. Žene to prináša menej komplikácií a pravdepodobnosť, že dalšie tehotenstvo môže prebiehať bez väčších problémov.