babyweb.sk > Dieťa > Možnosti alternatívnej liečby detí aj mamičiek – zooterapia
Možnosti alternatívnej liečby detí aj mamičiek – zooterapia
Keď ste vy aj vaša rodina zdraví, všetko je v pohode a fajn. Iná je však situácia, keď sa u vás doma objaví choroba. Niekedy bežné liečebné postupy nepomôžu alebo potrebujú podporiť. Napríklad vo forme alternatívnych terapií. Patrí sem canisterapia a felinoterapia.
Alternatívna liečba alebo, ak chcete, alternatívne terapie sú metódy, ktoré môžu samostatne, ale väčšinou ako podpora klasickej liečby pomôcť pri riešení rôznych chorôb organizmu nekonvenčnou cestou. Podporia alebo udržia vaše zdravie, poskytnú úľavu a majú jednu veľkú výhodu – sú zaujímavejšie než klasická liečba.
ZOOTERAPIA: POHLADENIE PRE TELO I DUŠU
Medzi alternatívne spôsoby patrí aj zooterapia, čo je liečba pomocou zvierat. Patrí k mladému odvetviu, no napriek tomu má v alternatívnych metódach už pevné miesto. Pomôže nielen vám mamičkám, ale aj vašim deťom. Zooterapia ako taká ponúka hneď niekoľko možností využitia.
- Pod skratkou AAA sa skrýva aktivácia (Animal Assisted Activities), čo je využitie zvierat orientované na zlepšenie sociálnych zručností, ako je odbúravanie stresu, eliminácia uzavretosti alebo zlepšenie komunikácie.
- AAE je edukácia (Animal Assisted Education) a ide o vylepšenie vzdelávania, výchovy a sociálnych zručností.
- Animal Assisted Therapy a skratka AAT znamená terapiu a možnosti zlepšenia psychiky alebo fyzického stavu.
- AACR je krízová intervencia (Animal Assisted Crisis Response), čo znamená kontakt so zvieraťom u osoby v kríze alebo v krízovom stave, ktorý vedie ku zharmonizovaniu psychiky a zlepšeniu fyzického stavu.
KDE VŠADE ZOOTERAPIA POMÔŽE?
- u detí a dospelých so psychickými poruchami a depresiami
- u ľudí trpiacich sociálnou izoláciou či úzkosťami
- pri mnohých neurologických ochoreniach
- aj pri psychomotorických poruchách
- podstatne podporí fyzioterapiu a rehabilitáciu
- rovnako je zooterapia voľbou v prípadoch, keď iné metódy zlyhávajú
Súčasťou zooterapie je hipoterapia, o ktorej sme už písali, a potom aj canisterapia a felinoterapia. Obe metódy sú príjemné hlavne tým, že sa pri nich na liečbu alebo podporu klasickej liečby využívajú zvieratá. Pri canisterapii sú to psy a pri felinoterapii mačky.
CANISTERAPIA
Canisterapia je alternatívna metóda, pri ktorej sa na utuženie zdravia a psychiky pri fyzioterapii a fyziorehabilitácii využíva špeciálne cvičený pes či sučka. Názov je odvodený od latinského pomenovania psa – canis. Je vedecky a štúdiami preukázané, že už len samotný kontakt so psom je nielen príjemným rozptýlením, ale aj účinným prostriedkom pre zlepšenie psychiky, motoriky a neurologických podnetov ľudského organizmu.
Canisterapiu realizujú canisterapeuti, čo sú školení ľudia, ktorí so svojimi špeciálne cvičenými psami navštevujú chorých (detí, dospelých, seniorov a hendikepovaných) buď priamo v ich domácnosti, alebo v sociálnom, zdravotníckom či školskom zariadení. Kontaktom so psami dochádza u veľkej časti chorých osôb k pozitívnemu posunu v ich zdravotnom stave.
FELINOTERAPIA
Felinoterapia je popri canisterapii druhou nenáročnou metódou zooterapie, pri ktorej je vplyv zvieraťa jednoduchšie aplikovateľný, čo sa pri hipoterapii povedať nedá. Tam musíte za zvieraťom (koňom) väčšinou zájsť sami. Felinoterapia ako alternatívna metóda má skôr podporný charakter. Mačku nemôžete vycvičiť ako psa, preto sú možnosti felinoterapie viac obmedzené. Napriek tomu ide o úspešnú a efektívnu podpornú liečbu ako fyzických, tak aj psychických porúch detí aj dospelých. Názov je odvodený od latinského pomenovania sučky – felis.
AKO ZOOTERAPIA PREBIEHA?
Zooterapia sa môže realizovať na odporučenie odborného lekára alebo vašou dohodou s poskytovateľom služby. Canisterapia a felinoterapia býva skupinová alebo individuálna. Prebieha vždy pod dohľadom canis alebo felinoterapeuta. Niekedy sa začína individuálnou terapiou a potom sa po zlepšení stavu chorého spojí so skupinovou. Pes či mačka sú v terapii pre vás a vaše dieťa nielen spoločníkom a domácim maznáčikom, ale efektívne pomáhajú pri precvičovaní niektorých častí tela, svalov a motoriky. K veľmi obľúbenej metóde patrí tzv. polohovanie, keď pes alebo mačka leží vedľa chorého a on ich objíma alebo hladká.
AKO NÁJSŤ ZOOTERAPIIU?
Canis a felinoterapiu ponúkajú v súčasnosti rôzne subjekty – väčšinou spolky, nadácie a neziskové občianske združenia. Nájdete ich vo viacerých krajoch. Pri hľadaní je ideálne opýtať sa na obecnom úrade, odbore sociálnych služieb, alebo v pobočke vašej zdravotnej poisťovne. Najjednoduchšou cestou je však internet. Tam nájdete webstránky mnohých poskytovateľov zooterapie, rovnako ako register poskytovateľov sociálnych služieb.
Služba býva poskytovaná bezplatne aj za príplatok. Väčšinou ju robia dobrovoľníci, ktorým môžete pomôcť s úhradou nákladov na krmivo, cestovné a podobne. Niektorí poskytovatelia však za svoje služby žiadajú aj poplatok. Všetky potrebné informácie nájdete na internete.
Skúsite pre seba alebo pre svoje deti zooterapiu?