babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > MTHFR porucha a tehotenstvo
MTHFR porucha a tehotenstvo
OTÁZKA TÝŽDŇA Pekný deň, lekár mojej tehotnej sestre diagnostikoval MTHFR poruchu. Môžete mi osvetliť, čo to znamená a aké riziká pre dieťa z toho vyplývajú?
Odpovedá MUDr. Michal Koucký, Ph.D., Gynekologicko-pôrodnícka klinika VFN a 1. LF UK v Prahe:
MTHFR porucha je genetické postihnutie enzýmu s rovnakým názvom, ktorý je zodpovedný za premenu kyseliny listovej na jej aktívne formy, tzv. foláty. Samotná kyselina listová nemá vlastné biologické účinky. Až jej metabolity – foláty – majú významný vplyv na telo.
Ide o jednu z najvýznamnejších metabolických porúch, ktorou trpí každá druhá žena. V bežnom živote ženu výrazne nezaťažuje, to sa však mení v súvislosti s tehotenstvom. Potreba kyseliny listovej sa v priebehu tehotenstva zvyšuje na dvoj- až trojnásobok. Plod je pritom závislý od prívodu folátov od matky, pretože si nedokáže kyselinu listovú vyrobiť. Využíva ju na delenie buniek, na svoj rast, správne okysličenie a výživu tkanív atď.
Nedostatok kyseliny listovej, resp. folátov, môže byť spojený s tehotenskými patológiami, ako sú vývojové poruchy, s rozvojom hyperhomeocysteínémie, opakovanými potratmi alebo predčasným pôrodom.
Dobrá správa však je, že niektoré chyby prírody človek dokáže dnes už vyriešiť. Dôsledky MTHFR poruchy možno obísť dodávaním aktívneho metabolitu kyseliny listovej, teda už hotového folátu s názvom metafolín. Ten je súčasťou tehotenského preparátu Femibion.
Partnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk