babyweb.sk > Dieťa > Pre deti > Na čo je dobré odrážadlo?
Na čo je dobré odrážadlo?
Čoraz populárnejšie odrážadlá sú zjednodušené bicykle pre najmenších cyklistov. Sú skutočne také dobré, ako tvrdia ich zástancovia? A kedy a aké si zaobstarať?
Čo je odrážadlo
Je to zjednodušený bicykel určený pre deti od dvoch do troch až piatich rokov. Vyzerá ako malý bicykel, no nemá pedále, reťaz, postranné kolieska ani brzdy. Dieťa sa odráža nohami od zeme a brzdí tiež pomocou nôh, staršie deti potom pomocou ručnej brzdy. Jednostopové odrážadlo je akýmsi medzistupňom medzi plastovými trojkolkami a bicyklom.
Odrážadlo bez bŕzd?
Výrobcovia aj užívatelia sa zhodujú v tom, že ručná brzda nemá pre dieťa vo veku dvoch až troch rokov ešte zmysel, lebo nielen nechápe jej význam a funkciu, ale nemalo by ani silu a citlivosť ju správne použiť. Deti v tomto veku ešte inštinktívne používajú na brzdenie nohy a ich pozornosť sa úplne sústredí na riadenie a udržanie rovnováhy. Brzdenie pomocou ručnej brzdy je pre ne príliš zložitá operácia.
Svoj nepochybný význam získava ručná brzda až pre dieťa staršie ako tri roky a potom je jej ovládanie, naopak, veľmi užitočné ako ďalší prípravný stupeň pred užívaním normálneho bicykla.
Užívatelia ani lekári neodporúčajú pri učení jazdy na bicykli postranné pomocné kolieska. Prax ukazuje, že nie sú bezpečné.
Na vlastný pohon
Dieťa sa na odrážadle stáva samostatným a má väčší priestor na skúmanie čoraz širšieho a širšieho okolia. Rodičia naň síce musia dávať neustále pozor, ale nemusia si robiť starosti s nekonečným „pridržiavaním sedla“, lebo získať stabilitu na odrážadle je pre dieťa ľahké. Nohami je neustále v kontakte so zemou, a to mu dodáva neprerušený pocit istoty a sebakontroly. Dvojročné dieťa ešte nechápe šliapanie a na reťazový prevod ani nemá dosť sily.
Svoju pozitívnu rolu zohráva odrážadlo aj v období vzdoru, keď je všetko „ja sám“. A na odrážadle to ani inak nejde.
Rozvoj pohybu
„Naša dcérka rýchlo rástla a my sme pozorovali, že začína byť ohnutá a má nábeh na plochú nohu. Ortopéd nám povedal, že potrebuje viac pohybu, ideálne bicykel. Ako to však s takým malým drobcom vyriešiť? Veď na bicykel je ešte malá. Riešenie sme objavili v odrážadle.
Nezaťažuje kĺby ani chrbticu dieťaťa a rozvíja jeho pohybové schopnosti. Dcéra získala viac samostatnosti a naše prechádzky sú zasa rýchlejšie. Na odrážadlo nedáme v našej rodine dopustiť,“ pochvaľuje si Andrea Balharová zo spoločnosti First Bike.
Ako vybrať správne odrážadlo?
„Kritériá pre výber odrážadla sú rovnaké ako pri všetkých detských hračkách,“ hovoria skúsení užívatelia na serveri www.nakole.cz:
- Malo by byť bezpečné. Pozor na všetko, čo nepôsobí dostatočne pevným a solídnym dojmom.
- Nesmie mať žiadne ostré hrany.
- Z jeho plastových dielov sa nesmie uvoľňovať žiadna nevhodná chémia.
- Malo by byť čo najľahšie. Dvojročný drobec ho musí ovládať sám a mamička musí byť schopná v pohode ho uniesť.
- Sedadlo musí byť dostatočne nízko. Aby dieťa bolo schopné bezpečne ovládať odrážadlo, musí obomi chodidlami došliapnuť na zem. Ideálne je plynulo výškovo nastaviteľné sedadlo, ktoré sa ľahko nastaví podľa veľkosti dieťaťa.
Ďalšie tipy:
- Najdôležitejšia nie je značka a miesto výroby, ale odolnosť koliesok proti následkom pohodenia v pieskovisku.
- Pneumatiky môžete zvoliť nafukovacie alebo plné. Nafukovacie sú komfortnejšie a lepšie pružia, prifukovanie však znamená starosť navyše. Naopak, kolesá z pevnej gumy dofukovať nemusíte a ani sa nedajú pichnúť.
- Kolesá by nemali byť príliš tvrdé, aby sa nešmýkali po kameňoch alebo hrubej dlažbe, širokých obrubníkoch atď. Na druhej strane by nemali byť ani príliš mäkké, aby teplom nemäkli a nemenili svoj tvar.
Zaobstaráme nášmu drobcovi odrážadlo?
Toto rozhodnutie musí zvážiť každý rodič s ohľadom na schopnosti konkrétneho dieťaťa, ktorému odrážadlo kupuje. Každé dieťa je šikovné v inom smere, inak motoricky vyvinuté. Ak mu odrážadlo zaobstaráte len preto, že „ho majú všetci“, môžete byť nakoniec všetci sklamaní.
Od dvoch rokov je okrem odrážadla možné dieťaťu kúpiť trojkolku, tá však tiež vyžaduje určité schopnosti (šliapať, zatáčať…).
„Dôležité je dieťa do ničoho nenútiť, netlačiť na pílu. Nech na všetko príde v pokoji pozvoľna samo. Ak dieťa na jazdu na odrážadle ešte nemá, ale budete mu ju vnucovať, znechutí ho to, prestane sa sústrediť a bude mať bližšie k prípadnému úrazu,“ upozorňuje na možné omyly v prístupe k rozvoju dieťaťa pani Jana Klvaňová zo spoločnosti DomaFit.
Na čo si dať pri kúpe pozor?
„Všeobecne pri nákupe tovaru je dobré dať na prvý dojem pri vstupe do predajne. Keď vám to tam doslova nevonia, rýchlo preč. Pri výrobkoch pre deti je veľmi dôležitá neškodnosť použitých materiálov, lebo aj trojročné deti majú tendenciu všetko ochutnávať a olizovať,“ hovorí Jana Klvaňová.
„Bezpečnostné hľadisko je strážené normou, takže ak kúpim výrobok schválený, nemusím mať o ňu strach. Z praktického hľadiska by som však hľadela na stabilitu a nevolila by som úzke a vysoké odrážadlá,“ hovorí Renáta Štefanovičová z predajne Malvík v Hostiviciach.
„Podstatný je prehnutý tvar rámu, ktorý dieťaťu pomáha držať stabilitu. Dieťa tiež musí byť schopné cez rám bez problémov vystúpiť. Dôležité je tiež jednoduché nastavenie výšky sedadla tak, aby dieťa vždy dosiahlo nohami priamo na zem,“ dopĺňa tipy na nákup Jana Klvaňová.
Využitie odrážadiel
„Odrážadlá možno v zásade deliť hlavne podľa miesta ich použitia – existujú odrážadlá určené vyslovene iba do bytu, iné sú aj na von, na dlhšie prechádzky. Na von sú s odolnejšími a väčšími kolieskami, najlepšie kovová, na doma potom s rôznymi priehradkami, volantom (vonkajšie majú riadidlá), s malými plastovými kolieskami. Vonkajšie je možné používať aj vnútri, obrátene to však neplatí,“ vysvetľuje Renata Štefaničová.
Ďalšie výhody odrážadiel
- Sú ľahké – dobre nimi manipuluje nielen mamička, ale bez problémov aj dieťa.
- Sú skladné – vojdú sa do kufra auta, električky či vlaku.
- Niektoré modely majú prispôsobiteľnú výšku sedadla a riadidiel, takže dieťaťu vystačí jeden výrobok na niekoľko rokov.
- Niektoré modely ponúkajú aj špeciálne bezpečnostné prvky ako obmedzený uhol pohybu prednej vidlice či rozšírené a zaoblené riadidlá pre ochranu dieťaťa i nábytku.
Bezpečnosť
Pre dieťa by mala byť samozrejmosťou:
- helma
- reflexná vesta alebo aspoň reflexné body na odrážadle i oblečení dieťaťa
- šikovným doplnkom je aj vysoká žrď umiestnená na vidlici zadného kolesa
- dieťa musí mať vždy obuté pevné topánky, rozhodne nestačia žabky alebo papučky
- užitočné sú aj rukavice a chrániče kolien a lakťov
Ak bude nasadenie prilby rovnakou samozrejmosťou ako to, že sa vôbec ide jazdiť na odrážadle, máte takmer stopercentnú istotu, že až vaše dieťa povyrastie a sadne si na normálny bicykel, bude to vždy s helmou.
Kam vyraziť?
Výber trasy, terénu a jeho sklonu rozhodne nepodceňujte. Myslite na to, že idete von s drobcom, a tomu prispôsobte svoje plány.
- Nezabúdajte, že dieťa rozhodne nesmie odrážadlom jazdiť na ceste.
- Ideálne je ísť niekam, kde nie je žiadny alebo len malý pohyb osôb a vozidiel.
- Pozor na zjazdy! Naučte dieťa prudké kopce schádzať radšej peši.
- Na priechodoch cez cestu sa osvedčilo jednoduché pravidlo: dieťa MUSÍ zastaviť a cez cestu odrážadlo NESIE dospelý.
- S najrôznejšími vozidlami sa dieťa môže stretnúť v obytných zónach, na cestách pre peších a cyklistov alebo na výjazdoch z parkovísk – všade tam je dôležité, aby dieťa bolo dobre vidieť.
- Samozrejmosťou je jazda za neustáleho dohľadu zodpovednej osoby.
Zdroj: www.azub.cz; www.firstbike.cz; www.nakole.cz; www.domafit.cz
Autor: Bc. Magdalena Holancová